Hodonín odmítl areál na zpracování odpadů, investor hrozí žalobou

  16:50aktualizováno  16:50
Velké rozpaky i obavy vyvolal v Hodoníně chystaný projekt výstavby areálu na zpracování odpadů v lokalitě Pánov. V nejbližších dnech ministerští úředníci rozhodnou, zda po čtyřech letech posudků a žádostí dostane projekt firmy Megawaste bývalého radního Ivo Knápka zelenou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hodonínská radnice se záměrem investora nesouhlasí. Po nedávném veřejném projednání záměru si vzala čas a těsně před rozhodnutím, zda tento podnikatelský záměr může negativně ovlivnit životní prostředí, vydala nesouhlasné stanovisko. Přitom zcela opačné nedávno podepsal odvolaný starosta Hodonína Jiří Mráka (ČSSD).

Nové vedení města se totiž obává, že kvůli nedostatku peněz na výstavbu rychlostní silnice R55 z Břeclavi do Napajedel zatíží doprava z areálu zejména sídliště v Brandlově ulici s dvěma tisíci obyvateli.

"Zatíží ale také areál lázní, lázeňský park, okolí nemocnice a samotné centrum města," vysvětluje radnice ve svém stanovisku úředníkům ministerstva životního prostředí, kteří už mají projekt na stole. Navíc se po Hodoníně šíří spekulace, že chce Megawaste stavět na Pánově lukrativní skládku nebezpečných odpadů.

"Máme souhlasné posudky znalců, zaměstnáme lidi"

Majitel firmy Ivo Knápek ale uklidňuje radnici i veřejnost. "Nechystáme žádnou skládku nebezpečných odpadů za městem. A co se týče údajných problémů v dopravě, i to máme vyřešené," tvrdí.

Teď už řádně "očesaný" projekt, který v minulosti kvůli kompostárně přes úřady neprošel, obsahuje podle Knápka jen lisovnu plastů a papíru a linku na recyklaci automobilových olejových filtrů. Z garáží v areálu údajně vyjede denně pouze osm vozů, které sváží odpad.

"Máme v rukou řadu souhlasných posudků včetně hydrologa, Natury 2000, dopravní, hlukovou i pachovou studii. Navíc nabízíme městu rezervní plochu, se kterou počítáme na vybudování překladiště odpadů. A zaměstnáme desítky lidí," hájí Knápek projekt.

Ministerstvo rozhodne v nejbližších dnech

Radnice nicméně kontruje, že nový územní plán počítá s Pánovem jako s přírodní rekreační plochou. Rozhodnutí tak mají nyní v rukou ministerští úředníci. Ti vydají stanovisko v nejbližších dnech.

"Ročně zařízením projde 4 517 tun odpadů kategorie ostatní a 1 870 tun odpadů kategorie nebezpečný. Se skládkováním se tam neuvažuje, půjde ale o manipulaci s nebezpečným odpadem," vysvětlil Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Právník společnosti Megawaste už kvůli vývoji událostí pohrozil, že hodonínskou radnici za případně zmařenou milionovou investici kvůli negativnímu stanovisku zažaluje.

"Pokud město chce jít do sporu, ať jde. A jestli chce tento projekt někdo cíleně z radnice zastavit, zažalujeme město o náhradu škody. Firma už totiž do projektu investovala statisíce korun," sdělil advokát Milan Šelle.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Vinaři z Miroslavi získali speciální známku za vstřícný přístup k syslům

Vinaři z Hnanic získali speciální známku.

Nákupem speciálního „syslího“ vína lidé podpoří vinaře, kteří vytvářejí kriticky ohroženým hlodavcům dobré životní...

Před třiceti lety šlo o podvod. Teď bude koncert Marillion opravdový

Osmapadesátiletý kytarista kapely Steve Rothery

Britská rocková legenda Marillion vystoupí v Sono Centru. Bude tam i řada těch, kteří se na ně těšili už před 30 lety....

Po řediteli jihomoravské záchranky odchází i šéf odborářů. Napětí končí

Nastupují ředitelka jihomoravských záchranářů Hana Albrechtová.

Odboráři jihomoravské záchranky v lednu ukončí stávkovou pohotovost, která začala v roce 2016. Věří, že si s novou...

Najdete na iDNES.cz