Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Volby v Hodoníně doprovází další pochybnosti. Vyšetřují je policisté

  10:02aktualizováno  10:02
V Hodoníně stále hrozí opakování komunálních voleb. Na povrch vyplývají další nesrovnalosti ohledně sčítání hlasů. Zabývají se tím už také policisté. Krajský soud v Brně už jednou kvůli špatně přepočítaným hlasům změnil poměr stran v hodonínském zastupitelstvu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Omyl, zapomenuté hlasovací lístky, nebo záměr zmanipulovat výsledky voleb?

Všechny tyto tři varianty budou zřejmě muset vzít v potaz policisté a soudci zabývající se výsledky komunálních voleb v Hodoníně z loňského podzimu. Hned po nich už vyšlo najevo, že údaje v okrscích 7 a 18 byly zkreslené, nyní se policie zaměřila na už třetí okrsek z celkových 25 - na okrsek číslo 19.

„Až s odstupem času jsem si uvědomila, že výsledky voleb v 19. okrsku nemohou být pravdivé. Odevzdala jsem totiž TOP 09 celou kandidátní listinu, a ve výsledku okrsku přitom u jednoho z kandidátů svítí nula. Musel však mít minimálně můj hlas,“ upozornila žena, jejíž jméno redakce zná, ale kvůli obavě, že by mohla mít kvůli své volbě problémy v zaměstnání, jej nezveřejňujeme.

Poškozená TOP 09 i Svobodní

Zjištěním se nicméně už zabývá policie v Hodoníně. „Tento případ máme skutečně nahlášený a v současné době ho prověřujeme. Výsledek budeme znát za dva až tři týdny,“ sdělila k tomu policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

TOP 09 přitom nemusí být jedinou poškozenou stranou. Výhrady ke stejnému okrsku mají totiž i zástupci Strany svobodných občanů (SSO). „Výsledky v 19. okrsku byly z našeho pohledu skutečně hodně nestandardní. Není přece normální, aby kandidáti na 6. až 23. místě dostali méně hlasů než ti, kteří byli na konci kandidátní listiny. Podivného výsledku jsme si všimli hned po volbách, ale nijak jsme to tenkrát neřešili,“ přiznal lídr SSO Petr Buráň. Svobodní v Hodoníně získali necelých sedm procent hlasů a dva mandáty v zastupitelstvu.

Už na podzim na zveřejněná data v okrscích 7 a 18 reagoval lídr Nezávislých Igor Taptič. „Ve volebním okrsku číslo 18 se nám nezdály výsledky. V předchozích volbách byl totiž vždy našim nejsilnějším a najednou tam byl prudký propad,“ upozornil Taptič, který navíc získal do ruky jasný argument, když sehnal místopřísežná prohlášení deseti lidí, že tomuto uskupení odevzdali celou kandidátní listinu, avšak někteří z kandidátů měli u svého jména jen číslovku osm. Taptič tehdy požadoval po Krajském soudu v Brně přepočítání všech okrsků, soud mu ovšem vyhověl jen částečně, když nařídil přepočet jen ve zmíněných 7 a 18.

Ohromné rozdíly v počtu hlasů

Výsledek kontroly zejména v okrsku 18 ovšem všem vyrazil dech. Nezávislým totiž najednou přibylo 1 221 hlasů a místo tří najednou mělo toto uskupení v zastupitelstvu čtyři zástupce. Výrazně poškozeni byli i zástupci KSČM, kterým až po přepočtu naskočilo navíc 484 hlasů. Dalo by se možná říci, že komisaři zapomněli započítat některou hromádku hlasovacích lístků. To by ale nevysvětlovalo skutečnost, jak bylo možné, že například v případě společné kandidátky KDU-ČSL a Konzervativní strany komisaři naopak odečetli 69 hlasů, či v případě Změny 31.

Podle volebního zákona je možné podat námitku do deseti dnů od zveřejnění výsledku voleb. Lhůtu tehdy Taptič stihnul, jen mu v té době Krajský soud v Brně nevyhověl v plném rozsahu. Možná že tak ale udělá dodatečně. „Pokud soud zjistí důvody vhodné zřetele, pro které je třeba přezkoumat výsledky voleb, pak v rámci přezkumu lze teoreticky tuto záležitost znovu otevřít. Záleží ovšem na rozhodnutí samotného soudce,“ řekla k případu mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová.

Autor:Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

V Brně zkouší ovládat počítač myšlenkou, pomáhá k tomu virtuální realita

Na Masarykově univerzitě experimentují s ovládáním počítačů myslí. Účastník...

Přístroje, které plní rozkazy podle toho, na co člověk myslí nebo jak mu tluče srdce? Jejich zavedení do praxe sice...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Omezení aut před nádražím v Brně se odkládá nejdříve na duben

Současná podoba brněnského Hlavního nádraží.

V lednu už bude před brněnským hlavním nádražím klidněji. Velkou část aut svedeme do okolních ulic. Tak by se dal...

Najdete na iDNES.cz