Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonín trápí přemnožení holubi, radnice plánuje odchyt

  8:54aktualizováno  8:54
Obyvatele Hodonína už měsíce obtěžují holubi. Ve městě jich je odhadem až dva tisíce, nejvíce se jich usídlilo zejména v okolí nádraží a na sídlišti Bažantnice. Vedení hodonínské radnice se nyní rozhodlo proti přemnoženým ptákům zakročit a chystá odchyt. Ten vyjde na přibližně 150 tisíc korun.

Přemnožení holubi v Hodoníně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kbelíky holubího trusu musí denně seškrabat z chodníků před hodonínským hotelem Grand naproti vlakovému nádraží jeho znechucení a nazlobení zaměstnanci. Přemnožení ptáci, kvůli kterým se tamní nádražní budově přezdívá Holubí dům, začali okupovat už i střechy okolních budov. Jejich okapy jsou tak plné holubího trusu, přičemž majitelé domů musejí střechy neustále čistit.

Přemnožení holubi v Hodoníně
Přemnožení holubi v Hodoníně

Mezi výkaly jsou denně nuceni kličkovat i cestující Českých drah. Pokálené schody, jízdenkové automaty i oblečení jsou podle cestujících na denním pořádku. Říkají, že tamní nádraží je ostudou Hodonína.

Podle odborníka jde skutečně o přemnožení holubů, které ve městě dosáhlo kalamity. K jejímu řešení se podle majitele firmy Radexa, která holuby od pondělka začne likvidovat, přistoupilo "za pět minut dvanáct".

Špinavé chodníky a ucpané okapy

"Podle mě se tady naprosto zanedbala situace. Ta je nyní už tak katastrofální, že se bojíme pověsit ven prádlo. Holubi se totiž začali stěhovat až do našeho domu. A když se slétají k večeru na nádražní budovu, dokáží úplně zakrýt slunce. Je to jako v Hitchcockově hororu Ptáci," stěžuje si například Jan Zábranský, který bydlí u zimního stadionu.

Přemnožení holubi v Hodoníně

Jako pravidelný cestující je také nucený procházet přes silně pokálené nedávno zbudované chodníky v okolí nádraží. Na všudypřítomný holubí trus si tu stěžují i podnikatelé.

"Je to něco otřesného. Pracuji v hotelu Grand roky, ale takovou situaci jsem ještě nezažila. Lidé nám roznášejí holubí trus po nových kobercích a nedávno dokonce holub přistál jednomu hostu přímo v posteli, jen co otevřel okno," láteřila jedna z tamních pracovnic.

Ještě vzpomněla, jak nedávno museli čistit od holubího trusu okapy. "Bylo toho pět pytlů," dokreslila znechuceně.

Ptáky nalákají na zrní, zlikvidovat chtějí až čtrnáct set holubů

Někteří obyvatelé Hodonína nechápou, proč město nezačalo řešit likvidaci přemnožených ptáků dávno. Nyní holubi navíc vyvádějí další mladé a začali se zabydlovat i na střechách vzdálených domů. Třeba na sídlišti v Bažantnici. Město se ale brání.

"Nedokáži posoudit, zda to měl řešit odbor životního prostředí mnohem dříve. Já jsem začal jednat okamžitě po velmi emotivní stížnosti důchodců z tohoto sídliště. Ten stav je opravdu šílený. Už v pondělí nastoupí firma, která začne do klecí holuby odchytávat," uvedl místostarosta Hodonína Jaromír Hýbner (Změna).

Polovinu ze zhruba sto padesáti tisíc korun nákladů na likvidaci zaplatí město, druhou polovinu České dráhy jako vlastník nádražní budovy, kde problém před časem začal.

"Odhadem může být v Hodoníně tisíc, ale i dva tisíce holubů. V první fázi bychom rádi odchytili sedmdesát procent ptáků. Na nádražní budovu umístíme odchytovou voliéru. Lákat budeme holuby na zrní. Odchycení ptáci budou odvezeni a poté zlikvidováni," vysvětlil majitel přerovské firmy Radek Stískal. Po měsíci a půl by měl být pokles počtu ptáků v Hodoníně už znát.
Nejčtenější

Mám zdravotní potíže, psal zmizelý olomoucký radní. Pak byl viděn v Brně

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Už více než týden oficiálně uplynul od zmizení vlivného člena olomoucké ČSSD, radního a ředitele městských technických...

Značka na cyklostezce baví Hodonín. Dělníci ji špatně poskládali

Špatně poskládaná značka baví obyvatele Hodonína.

Tahle skládačka se příliš nepovedla. Dělníci v Hodoníně rozebrali dlažbu na cyklostezce, na které je i značka...Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...

Chybující brankář Grigar: Prý jsme to prodali. I já. Totální nesmysl

Brankář Teplic Tomáš Grigar inkasuje.

Fanoušci na něj pískali a on vztekle máchal rukama, aby je ironicky pobídl: Přidejte, víc! „Byli šťastní, když jsem...

Odchod zadním vchodem, zklamání, ticho. Na Brno naplno dolehl sestup

Smutek ve tvářích brněnských fotbalistů hovoří za vše. Zbrojovka po sedmi...

Fotbalové Brno smutní, po šesti sezonách v nejvyšší soutěži sestupuje do druhé ligy. Domácí bezgólová remíza s...

Další z rubriky

Zloděj se na Brněnsku vloupal do čtyř aut. S jedním pak sjel do příkopu

Ukradená dodávka, se kterou neznámý pachatel krátce po nastartování skončil v...

Čtyři vozy zaparkované v Říčanech u Brna v noci poškodil neznámý nenechavec. Do všech se vloupal, z jednoho auta ukradl...

Roky živořil bez práce. Inženýrovi našel místo v knihovně až magistrát

Útroby Moravské zemské knihovny v Brně.

Brněnský magistrát vrací dlouhodobě nezaměstnané lidi do pracovního procesu. Zapojuje je mimo jiné do tréninkových...

Podmínky pro divokou zvěř v přírodě se zhoršují. V Podyjí to chtějí změnit

Lužní lesy v okolí soutoku řek Moravy a Dyje

Přírodu stále víc narušují stavby i další činnost člověka a divoká zvěř přichází o přirozený prostor. Právě na zmírnění...

Najdete na iDNES.cz