Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonín trápí přemnožení holubi, radnice plánuje odchyt

  8:54aktualizováno  8:54
Obyvatele Hodonína už měsíce obtěžují holubi. Ve městě jich je odhadem až dva tisíce, nejvíce se jich usídlilo zejména v okolí nádraží a na sídlišti Bažantnice. Vedení hodonínské radnice se nyní rozhodlo proti přemnoženým ptákům zakročit a chystá odchyt. Ten vyjde na přibližně 150 tisíc korun.

Přemnožení holubi v Hodoníně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kbelíky holubího trusu musí denně seškrabat z chodníků před hodonínským hotelem Grand naproti vlakovému nádraží jeho znechucení a nazlobení zaměstnanci. Přemnožení ptáci, kvůli kterým se tamní nádražní budově přezdívá Holubí dům, začali okupovat už i střechy okolních budov. Jejich okapy jsou tak plné holubího trusu, přičemž majitelé domů musejí střechy neustále čistit.

Přemnožení holubi v Hodoníně
Přemnožení holubi v Hodoníně

Mezi výkaly jsou denně nuceni kličkovat i cestující Českých drah. Pokálené schody, jízdenkové automaty i oblečení jsou podle cestujících na denním pořádku. Říkají, že tamní nádraží je ostudou Hodonína.

Podle odborníka jde skutečně o přemnožení holubů, které ve městě dosáhlo kalamity. K jejímu řešení se podle majitele firmy Radexa, která holuby od pondělka začne likvidovat, přistoupilo "za pět minut dvanáct".

Špinavé chodníky a ucpané okapy

"Podle mě se tady naprosto zanedbala situace. Ta je nyní už tak katastrofální, že se bojíme pověsit ven prádlo. Holubi se totiž začali stěhovat až do našeho domu. A když se slétají k večeru na nádražní budovu, dokáží úplně zakrýt slunce. Je to jako v Hitchcockově hororu Ptáci," stěžuje si například Jan Zábranský, který bydlí u zimního stadionu.

Přemnožení holubi v Hodoníně

Jako pravidelný cestující je také nucený procházet přes silně pokálené nedávno zbudované chodníky v okolí nádraží. Na všudypřítomný holubí trus si tu stěžují i podnikatelé.

"Je to něco otřesného. Pracuji v hotelu Grand roky, ale takovou situaci jsem ještě nezažila. Lidé nám roznášejí holubí trus po nových kobercích a nedávno dokonce holub přistál jednomu hostu přímo v posteli, jen co otevřel okno," láteřila jedna z tamních pracovnic.

Ještě vzpomněla, jak nedávno museli čistit od holubího trusu okapy. "Bylo toho pět pytlů," dokreslila znechuceně.

Ptáky nalákají na zrní, zlikvidovat chtějí až čtrnáct set holubů

Někteří obyvatelé Hodonína nechápou, proč město nezačalo řešit likvidaci přemnožených ptáků dávno. Nyní holubi navíc vyvádějí další mladé a začali se zabydlovat i na střechách vzdálených domů. Třeba na sídlišti v Bažantnici. Město se ale brání.

"Nedokáži posoudit, zda to měl řešit odbor životního prostředí mnohem dříve. Já jsem začal jednat okamžitě po velmi emotivní stížnosti důchodců z tohoto sídliště. Ten stav je opravdu šílený. Už v pondělí nastoupí firma, která začne do klecí holuby odchytávat," uvedl místostarosta Hodonína Jaromír Hýbner (Změna).

Polovinu ze zhruba sto padesáti tisíc korun nákladů na likvidaci zaplatí město, druhou polovinu České dráhy jako vlastník nádražní budovy, kde problém před časem začal.

"Odhadem může být v Hodoníně tisíc, ale i dva tisíce holubů. V první fázi bychom rádi odchytili sedmdesát procent ptáků. Na nádražní budovu umístíme odchytovou voliéru. Lákat budeme holuby na zrní. Odchycení ptáci budou odvezeni a poté zlikvidováni," vysvětlil majitel přerovské firmy Radek Stískal. Po měsíci a půl by měl být pokles počtu ptáků v Hodoníně už znát.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz