Hodonín trápí přemnožení holubi, radnice plánuje odchyt

  8:54aktualizováno  8:54
Obyvatele Hodonína už měsíce obtěžují holubi. Ve městě jich je odhadem až dva tisíce, nejvíce se jich usídlilo zejména v okolí nádraží a na sídlišti Bažantnice. Vedení hodonínské radnice se nyní rozhodlo proti přemnoženým ptákům zakročit a chystá odchyt. Ten vyjde na přibližně 150 tisíc korun.

Přemnožení holubi v Hodoníně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Kbelíky holubího trusu musí denně seškrabat z chodníků před hodonínským hotelem Grand naproti vlakovému nádraží jeho znechucení a nazlobení zaměstnanci. Přemnožení ptáci, kvůli kterým se tamní nádražní budově přezdívá Holubí dům, začali okupovat už i střechy okolních budov. Jejich okapy jsou tak plné holubího trusu, přičemž majitelé domů musejí střechy neustále čistit.

Přemnožení holubi v Hodoníně
Přemnožení holubi v Hodoníně

Mezi výkaly jsou denně nuceni kličkovat i cestující Českých drah. Pokálené schody, jízdenkové automaty i oblečení jsou podle cestujících na denním pořádku. Říkají, že tamní nádraží je ostudou Hodonína.

Podle odborníka jde skutečně o přemnožení holubů, které ve městě dosáhlo kalamity. K jejímu řešení se podle majitele firmy Radexa, která holuby od pondělka začne likvidovat, přistoupilo "za pět minut dvanáct".

Špinavé chodníky a ucpané okapy

"Podle mě se tady naprosto zanedbala situace. Ta je nyní už tak katastrofální, že se bojíme pověsit ven prádlo. Holubi se totiž začali stěhovat až do našeho domu. A když se slétají k večeru na nádražní budovu, dokáží úplně zakrýt slunce. Je to jako v Hitchcockově hororu Ptáci," stěžuje si například Jan Zábranský, který bydlí u zimního stadionu.

Přemnožení holubi v Hodoníně

Jako pravidelný cestující je také nucený procházet přes silně pokálené nedávno zbudované chodníky v okolí nádraží. Na všudypřítomný holubí trus si tu stěžují i podnikatelé.

"Je to něco otřesného. Pracuji v hotelu Grand roky, ale takovou situaci jsem ještě nezažila. Lidé nám roznášejí holubí trus po nových kobercích a nedávno dokonce holub přistál jednomu hostu přímo v posteli, jen co otevřel okno," láteřila jedna z tamních pracovnic.

Ještě vzpomněla, jak nedávno museli čistit od holubího trusu okapy. "Bylo toho pět pytlů," dokreslila znechuceně.

Ptáky nalákají na zrní, zlikvidovat chtějí až čtrnáct set holubů

Někteří obyvatelé Hodonína nechápou, proč město nezačalo řešit likvidaci přemnožených ptáků dávno. Nyní holubi navíc vyvádějí další mladé a začali se zabydlovat i na střechách vzdálených domů. Třeba na sídlišti v Bažantnici. Město se ale brání.

"Nedokáži posoudit, zda to měl řešit odbor životního prostředí mnohem dříve. Já jsem začal jednat okamžitě po velmi emotivní stížnosti důchodců z tohoto sídliště. Ten stav je opravdu šílený. Už v pondělí nastoupí firma, která začne do klecí holuby odchytávat," uvedl místostarosta Hodonína Jaromír Hýbner (Změna).

Polovinu ze zhruba sto padesáti tisíc korun nákladů na likvidaci zaplatí město, druhou polovinu České dráhy jako vlastník nádražní budovy, kde problém před časem začal.

"Odhadem může být v Hodoníně tisíc, ale i dva tisíce holubů. V první fázi bychom rádi odchytili sedmdesát procent ptáků. Na nádražní budovu umístíme odchytovou voliéru. Lákat budeme holuby na zrní. Odchycení ptáci budou odvezeni a poté zlikvidováni," vysvětlil majitel přerovské firmy Radek Stískal. Po měsíci a půl by měl být pokles počtu ptáků v Hodoníně už znát.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Mrtvých na kolejích je v Jihomoravském kraji o polovinu méně než loni

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

O víc než polovinu klesl počet mrtvých na jihomoravských kolejích. Letos tam zemřelo 16 lidí, loni to bylo za stejné...

Rektor Bek drtivě vyhrál nad exšéfem rozhlasu, který odešel kvůli volbám

Rektor Masarykovy univerzity a kandidát do Senátu Mikuláš Bek oslavuje se svým...

Na jižní Moravě poslali voliči do Senátu v Brně rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a v břeclavském obvodu...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Najdete na iDNES.cz