(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hodonín zaspal. Dotace na přístavbu lázní ani opravy chodníků nedostal

  • 0
Po řadě let, kdy se Hodonínu dařilo získávat každoročně milionové dotace, například na obnovu chodníků, letos poslední etapu jejich budování v okolí Masarykova náměstí nedokončí. Město dotaci nezískalo. Ze stejného důvodu je už v šuplíku i přístavba denních lázní.

Město pod novým vedením propáslo termín podání žádosti na několikamilionovou dotaci od Státního fondu dopravní infrastruktury. Podobně dopadne také výstavba cyklostezky z Hodonína do Lužic při nebezpečném úseku frekventované silnice.

"Nové vedení vůbec nepostupuje systematicky. Na radnici je odbor rozvoje města, který umí o dotace žádat, jenže oni ho nechali dlouho bez vedoucího. Navíc s tímto odborem vůbec nekomunikují. Kdybych to měla říct jednoduše, město prostě v žádostech o dotace zaspalo," zkritizovala nové vedení exstarostka Hodonína Milana Grauová (ODS).

Minulé vedení radnice do města přitáhlo 450 milionů

Přitom Hodonín byl až doteď při získávání dotací jedním z nejúspěšnějších měst v České republice. Radnice totiž v minulých letech nastartovala takzvaný dotační management, který měl za úkol peníze od státu do Hodonína získávat.

Co se kvůli nepřiděleným dotacím odkládá

Plánovaná přístavba Lázní Hodonín. Město včas nepožádalo o zhruba 80 milionů dotací na novou budovu pro službu "denní lázně" 

Poslední etapa chodníků na Národní třídě směrem k radnici 

Plánovaná stavba cyklostezky do Lužic

Kolik se podařilo získat:
2003-06 440 milionů korun
2007-10 450 milionů korun

V době, kdy na radnici vládlo spolu se starostou Luborem Šimečkem dámské trio Milana Grauová, Anna Matějková a Zuzana Domesová, se do města podařilo přitáhnout rekordních 450 milionů korun.

Rozběhlo se tak budování malého dopravního obchvatu na Pančavě, zmodernizovala hlavní světelná křižovatka, postavily kruhové objezdy či vybudovaly stovky metrů nových chodníků na Národní třídě.

Teď budou ale chodníky po několika letech těsně před finišem stát. Podle zastupitelky Grauové byl přitom celý systém žádání o dotace za dlouhé roky dokonale propracovaný a výborně zaběhnutý.

"Nejen že se neorientují a možná ani netáhnou ve vedení za jeden provaz, ale nechali si už ujít i řadu dalších důležitých příležitostí. A hlavně nemají snahu dělat to, co by měli," myslí si o novém vedení bývalá starostka.

Místostarosta: Žádosti o dotace mají na starosti stejní lidé

Laxní přístup k získávání dotací potřebných pro rozvoj města sepsul také dlouholetý zastupitel a jeden z největších kritiků nestandardních postupů na radnici Igor Taptič. "Přitom to měli všechno výborně předchystané. Nechápu, co na tom zase mohli tak zmastit," zakroutil po dalším průšvihu hlavou.

Místostarosta Jaromír Hýbner (Změna) si ale žádné chyby ze strany vedení města vědom není. "Problematiku podávání žádostí o dotace na akce města mají na starosti příslušní zaměstnanci odboru rozvoje. Jsou to ti samí lidé, kteří zde působili i za minulého vedení. Město dělá pro získání dotací vše," vzkázal místostarosta kritikům.

Radnice podle něho získala už například peníze na opravu hřbitovní zdi či na nástupiště v Malých kasárnách.

V roce 2010 činil průměr na jednoho obyvatele Hodonína, co se schválených žádostí týče, téměř pět tisíc korun. Například srovnatelně velký Vsetín získal loni na dotacích o tisíc korun na obyvatele méně.