Hodonínsko má dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v kraji, další stovky lidí teď kvůli krachu Plomy zamíří na úřad práce (ilustrační snímek)

Hodonínsko má dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v kraji, další stovky lidí teď kvůli krachu Plomy zamíří na úřad práce (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hodonínská Ploma krachuje kvůli dluhům, práci ztrácejí stovky lidí

  • 8
Jako by špatné zprávy o krachujících a propouštějících firmách v Hodoníně nebraly konce. Necelé dvě stovky zaměstnanců jednoho z největších zaměstnavatelů okresu - hodonínské Plomy - čekají totiž nyní nervózně na výpověď. Sehnat práci se přitom rovná skoro zázraku.

Zemědělský okres nejen že "vede" před Znojemskem a Břeclavskem, nyní navíc atakuje nezáviděníhodnou sedmou příčku v celé republice.

"Aktuálně je na Hodonínsku 10 815 lidí bez práce na 344 volných míst. Nezaměstnanost k 31. červenci dosáhla 13,3 procenta a do konce roku ještě poroste," přiblížila dlouhodobě alarmující čísla Blanka Bušová z Úřadu práce v Hodoníně. V nesrovnatelně větším Brně je bez práce 19 303 lidí.

Nezaměstnanost

V celém Jihomoravském kraji je nyní bez práce téměř 59 tisíc lidí, podporu v nezaměstnanosti pobírá jen zhruba každý šestý. Nejméně, tedy celkem 8,5 tisíce lidí bez zaměstnání je na Vyškovsku a Blanensku.

Proč nyní stojí před rozhodnutím o úpadku další firma, která ještě nedávno zaměstnávala tři stovky lidí z celého okresu? A kvůli čemu po sto letech nejspíše někdejší prestižní hodonínský výrobce laťovek a překližek v zemi skončí?

"Ploma dluží svým věřitelům 363 milionů korun, nemá provozní kapitál a není schopna své závazky plnit," vysvětluje v insolvenčním návrhu soudu jednatel společnosti Martin Černý, který návrh podal. Fabriku neoživilo ani tříměsíční "moratorium", během něhož vedení vyjednávalo s věřiteli.

Sto třicet lidí už je na úřadu práce, zaměstnání najdou jen stěží

"Je to zoufalství. Stojíme už tři měsíce a nevyrábíme. Lidé doma čekají na výpovědi, sto třicet už jich na úřadě práce je. V provozu zbyli jen zaměstnanci, kteří udržují minimální chod. Nic už nefunguje, odpojují nám jeden telefon za druhým," popsal MF DNES dny po vydání návrhu na konkurz Plomy jeden ze zbylých zaměstnanců. Kam se teď budou dělníci z dřevovýroby chodit ptát na práci, netuší.

V Hodoníně totiž práce není. "Oběhala jsem všechno. Jsme zadlužení až po uši a půjčujeme si kvůli milionové hypotéce na byt a úrokům z rychlých půjček teď už i na jídlo," popsala zoufalý kolotoč Blanka Musilová z Hodonína. Práci po mateřské dovolené marně shání už čtyři roky.

"Ty zprávy o dalším propouštění jsou smutné. Na druhou stranu v Brněnské ulici právě dokončuje stavbu firma na výrobu molitanu a dalších patnáct lidí nabral nyní Tech-Trade," sdělil aspoň dvě dobré zvěsti místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek (KDU-ČSL).

Špatné zprávy však převažují. V Hodoníně nebude stát firma na výrobu tvrzených skel, která už na jaře avizovala nábor nejméně padesátky zaměstnanců. Halu totiž nakonec postaví jinde.

Recese pokračuje, lidí bez práce bude víc

Další příliv nezaměstnaných ale nyní zaznamenávají úřady práce v celém kraji. A trend zůstane stejný.

"V Brně a Znojmě stoupla nyní míra nezaměstnanosti o 0,3 procenta. Ve Znojmě je tak bez práce 6 709 lidí. V dalším období opět poroste - a to nikoli nepatrně - kvůli pokračující hospodářské recesi," naznačil neradostný vývoj příštích měsíců mluvčí Úřadu práce České republiky Jiří Reichl.

V nevýrobní sféře se totiž začínají projevovat snahy o výraznější úspory. "I zde se tak počet zaměstnanců snižuje," potvrdil Reichl.

Podle něj budou nyní na dveře poboček úřadů práce na jižní Moravě klepat nejen absolventi škol, ale také lidé ze stavebnictví, zemědělství, pohostinství, cestovního ruchu a ubytování. "V Brně bude tento trend posílen i přílivem lidí z průmyslových odvětví," dodal mluvčí.

Šanci slušně si vydělat mají minimálně jednou do roka nezaměstnaní z Břeclavska. Tamní úřad práce totiž čas od času navštíví rakouské zprostředkovatelské firmy.

"Mají zájem především o pečovatelky, strojní profese, kuchaře a číšníky. I na nejnižší pozice ale požadují alespoň základní znalost jazyka," zdůraznil šéf břeclavského úřadu práce Lubomír Marko.