Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonínské sídliště se sesouvá k zemi. Mohou za to tekuté písky

  20:24aktualizováno  20:24
Okna v bytech v hodonínské čtvrti Bažantnice nejdou otevřít. Rámy se prohnuly tak, že okenice od sebe zkrátka nejdou odtrhnout. Po zdech některých domů se táhnou praskliny v délce několika metrů. Omítka od nich smutně odpadává. Domy se po setinkách milimetrů sunou už několik let k zemi.

Dům v hodonínské čtvrti Bažantnice stojí na tekutých píscích | foto: Radek Miča, MAFRA

Za špatnou statikou je nestabilní podloží, které se zřejmě nachází pod celou Bažantnicí. V ní žije zhruba pět tisíc obyvatel.

Obyvatele sídliště stav jejich domů hodně znepokojuje. "V některých bytech kvůli prasklinám opadaly kachličky nebo se prohnuly trubky od topení. Nájem tady přitom nebyl nejmenší. Aspoň na takové podmínky," podotkla Dagmar Červená, která v Bažantnici bydlela sotva rok. Nedávno se odstěhovala.
 
Že je pod sídlištěm nestabilní půda, dobře vědí i na hodonínské radnici. "Pod celou čtvrtí jsou takzvané tekuté písky. A cihlové domy tu a tam vykazují statické poruchy, většinou praskliny. Někdy je to drobná vada, jinde může hrozit i to, že dům časem bude neobyvatelný," obává se místostarostka Milana Grauová.

"Problém se nikdy neřešil globálně"
"Nechci nikoho děsit. Netvrdím, že domy vysloveně padají. Postupně se investovalo do jejich oprav. Ale problém se nikdy neřešil globálně," tvrdí.

Dům v hodonínské čtvrti Bažantnice stojí na tekutých píscích

To se teď nejspíš bude. Hodonínské zastupitelstvo odhlasovalo schválení takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města. Bude se týkat právě Bažantnice. Jde o složitou studii, která posuzuje nejen technický stav problémových lokalit, jako je Bažantnice, ale zahrnuje třeba i demografické údaje či statistiku zaměstnanosti.

Na základě této studie může Hodonín žádat o evropské peníze na obnovu domů v ohrožené čtvrti. Miliony eur může dostat na zateplení, odstranění statických poruch, rekonstrukce technického vybavení a také obnovu veřejných prostranství.

Jinou šanci, jak dosáhnout na dotace pro toto sídliště, město nemá. Domy v Bažantnici jsou cihlové, a tak nejdou opravit ani z dotací na obnovu panelových sídlišť.

Bažantnice potřebuje přes sedm milionů eur
Integrovaný plán bude počítat s projekty minimálně za dva miliony eur, nicméně předpokládá se, že město může na obnovu Bažantnice získat až 7,3 milionu eur.

Pokud se podaří získat tak ohromný balík peněz, může to sídlišti výrazně pomoct. "Momentálně jsou nejvíce ohroženy dva domy. Ale máme vážné obavy, že Bažantnice je v pohybu celá. Takže pokud na dotaci dosáhneme, plánujeme takový zákrok, aby se podařilo zamezit kompletnímu popraskání domů," řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček.

Podle něj může mít na pohyb podloží vliv to, jak se mění vodní poměry pod Hodonínem. A možná i změna v těžbě lignitu. Po jejím omezení se začaly tekuté písky pohybovat.

Dům v hodonínské čtvrti Bažantnice stojí na tekutých píscích

Místostarostka Milana Grauová však upozorňuje, že zpracování integrovaného plánu nezaručuje, že peníze do města dorazí a že se problémy Bažantnice vyřeší. "Nicméně nechceme věc obejít a později si vyčítat, že jsme to nezkusili. To by byla určitě chyba," uvedla.

Podle ní při opravách domů bude nutný i souhlas a spoluúčast jejich majitelů. "I toto bude náročné. Se všemi se bude muset jednat a dohodnout se, jak se budou lidé do projektu zapojovat," podotkla. U oprav bytů může Evropská unie zaplatit až čtyřicet procent nákladů. Zbytek by hradilo město a obyvatelé bytů.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz