Dům v hodonínské čtvrti Bažantnice stojí na tekutých píscích

Dům v hodonínské čtvrti Bažantnice stojí na tekutých píscích | foto: Radek Miča, MAFRA

Hodonínské sídliště se sesouvá k zemi. Mohou za to tekuté písky

  • 0
Okna v bytech v hodonínské čtvrti Bažantnice nejdou otevřít. Rámy se prohnuly tak, že okenice od sebe zkrátka nejdou odtrhnout. Po zdech některých domů se táhnou praskliny v délce několika metrů. Omítka od nich smutně odpadává. Domy se po setinkách milimetrů sunou už několik let k zemi.

Za špatnou statikou je nestabilní podloží, které se zřejmě nachází pod celou Bažantnicí. V ní žije zhruba pět tisíc obyvatel.

Obyvatele sídliště stav jejich domů hodně znepokojuje. "V některých bytech kvůli prasklinám opadaly kachličky nebo se prohnuly trubky od topení. Nájem tady přitom nebyl nejmenší. Aspoň na takové podmínky," podotkla Dagmar Červená, která v Bažantnici bydlela sotva rok. Nedávno se odstěhovala.
 
Že je pod sídlištěm nestabilní půda, dobře vědí i na hodonínské radnici. "Pod celou čtvrtí jsou takzvané tekuté písky. A cihlové domy tu a tam vykazují statické poruchy, většinou praskliny. Někdy je to drobná vada, jinde může hrozit i to, že dům časem bude neobyvatelný," obává se místostarostka Milana Grauová.

"Problém se nikdy neřešil globálně"
"Nechci nikoho děsit. Netvrdím, že domy vysloveně padají. Postupně se investovalo do jejich oprav. Ale problém se nikdy neřešil globálně," tvrdí.

Dům v hodonínské čtvrti Bažantnice stojí na tekutých píscích

To se teď nejspíš bude. Hodonínské zastupitelstvo odhlasovalo schválení takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města. Bude se týkat právě Bažantnice. Jde o složitou studii, která posuzuje nejen technický stav problémových lokalit, jako je Bažantnice, ale zahrnuje třeba i demografické údaje či statistiku zaměstnanosti.

Na základě této studie může Hodonín žádat o evropské peníze na obnovu domů v ohrožené čtvrti. Miliony eur může dostat na zateplení, odstranění statických poruch, rekonstrukce technického vybavení a také obnovu veřejných prostranství.

Jinou šanci, jak dosáhnout na dotace pro toto sídliště, město nemá. Domy v Bažantnici jsou cihlové, a tak nejdou opravit ani z dotací na obnovu panelových sídlišť.

Bažantnice potřebuje přes sedm milionů eur
Integrovaný plán bude počítat s projekty minimálně za dva miliony eur, nicméně předpokládá se, že město může na obnovu Bažantnice získat až 7,3 milionu eur.

Pokud se podaří získat tak ohromný balík peněz, může to sídlišti výrazně pomoct. "Momentálně jsou nejvíce ohroženy dva domy. Ale máme vážné obavy, že Bažantnice je v pohybu celá. Takže pokud na dotaci dosáhneme, plánujeme takový zákrok, aby se podařilo zamezit kompletnímu popraskání domů," řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček.

Podle něj může mít na pohyb podloží vliv to, jak se mění vodní poměry pod Hodonínem. A možná i změna v těžbě lignitu. Po jejím omezení se začaly tekuté písky pohybovat.

Dům v hodonínské čtvrti Bažantnice stojí na tekutých píscích

Místostarostka Milana Grauová však upozorňuje, že zpracování integrovaného plánu nezaručuje, že peníze do města dorazí a že se problémy Bažantnice vyřeší. "Nicméně nechceme věc obejít a později si vyčítat, že jsme to nezkusili. To by byla určitě chyba," uvedla.

Podle ní při opravách domů bude nutný i souhlas a spoluúčast jejich majitelů. "I toto bude náročné. Se všemi se bude muset jednat a dohodnout se, jak se budou lidé do projektu zapojovat," podotkla. U oprav bytů může Evropská unie zaplatit až čtyřicet procent nákladů. Zbytek by hradilo město a obyvatelé bytů.