Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonínský tankodrom vymaže řidičům trestné body

  19:01aktualizováno  19:01
Bodový zmizík začne už na jaře příštího roku růst v Hodoníně. Bývalý vojenský prostor v lokalitě Pánov se změní ve výcvikovou plochu pro řidiče, kteří potřebují vymazat několik trestných bodů. Na polygonu budou probíhat kurzy bezpečné jízdy na cvičných a kluzkých plochách opatřených nejmodernější technologií.
V Hodoníně vyroste druhý bodový zmizík v Česku

V Hodoníně vyroste druhý bodový zmizík v Česku | foto: Profimedia.cz

Řidiči, kteří nasbírali za dopravní přestupky nanejvýš deset bodů, mají od září možnost si tři z nich umazat absolvováním sedmihodinového kurzu bezpečné jízdy. Ten je možné absolvovat jen ve speciálním výcvikovém areálu, takzvaném polygonu.

V Hodoníně ho chce postavit společnost High Car Training (HCT), která má zatím jako jediná v České republice na tyto kurzy licenci. Zároveň v Mostě provozuje dosud jediný polygon v České republice. "Polygon v Mostě má nyní monopol, ale situace se brzy změní. Chceme, aby v každém kraji bylo aspoň jedno školicí středisko," potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. To jihomoravské by mělo vyrůst právě v Hodoníně.

Starosta města Lubor Šimeček potvrdil, že zástupci firmy HCT už si do Hodonína přijeli vyhlédnout pozemky. "Jde o lokalitu na Pánově, tedy o bývalý vojenský tankodrom," objasnil hodonínský starosta. Podle něj je toto místo pro záměr firmy ideální. "Je blízko dálničního přivaděče, mimo zástavbu, ale zároveň blízko k obci a v lokalitě jsou veškeré sítě, které jsou pro vybudování polygonu potřeba," poznamenal.

Zatím se na bývalém tankodromu prohání maximálně krosové motorky a vyřádit se sem občas jezdí i šoféři off-roadů. Pokud vše půjde dobře, už začátkem příštího roku by mohly rozježděné cesty nahradit kluzné plochy pro nácvik zatáčení z kopce a do kopce na umělém svahu. Nebo kluzné plochy s možností nácviku vyhýbacích manévrů, příčné vodní bariéry, aquaplaningový modul či kruhová dráha s kluznou plochou pro nácvik jízdy a brzdění v zatáčkách.

Mezi firmou a městem už proběhla série jednání a převod pozemků je na spadnutí. "O pozemky už jsme požádali. Máme připraveno financování a také projekt. Čekáme, zda se město rozhodne nám zhruba šedesátihektarový pozemek převést. Slíbeno to máme," potvrdil Jiří Patera, který vede tým instruktorů na polygonu v Mostě.

Podle něj má být výcvikový areál v Hodoníně naprosto srovnatelný s tím mosteckým. "Pravděpodobně při výstavbě využijeme mostecký projekt, který jsme draze zaplatili. Byla by škoda mosteckou práci nezúročit," naznačil Patera, že v Hodoníně vyroste "dvojče" mosteckého polygonu.

Pokud vše půjde dobře, mohla by být veškerá povolení včetně převodů pozemků hotova na jaře příštího roku. V té době by se také mohlo na Pánově poprvé kopnout do země. Samotná výstavba celého areálu potrvá minimálně rok.

Kromě Hodonína chce HCT stavět také v Českých Budějovicích, Praze či Plzni, v jednání je i Liberec. V rámci České republiky se však odhodlávají i další podnikatelé, kteří chtějí podnikat v bodovém byznysu. "Hlásí se nám podnikatelé, kteří o to mají zájem," potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Takové firmy už budou mít cestičku prošlapanou, navíc nebude investice tolik bolestivá. "Od příštího roku budeme vznik školicích středisek dotovat. Celková suma ze státního fondu dopravní infrastruktury bude v roce 2009 zhruba 150 milionů korun," naznačil Hanzelka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Najdete na iDNES.cz