Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonínský tankodrom vymaže řidičům trestné body

  19:01aktualizováno  19:01
Bodový zmizík začne už na jaře příštího roku růst v Hodoníně. Bývalý vojenský prostor v lokalitě Pánov se změní ve výcvikovou plochu pro řidiče, kteří potřebují vymazat několik trestných bodů. Na polygonu budou probíhat kurzy bezpečné jízdy na cvičných a kluzkých plochách opatřených nejmodernější technologií.
V Hodoníně vyroste druhý bodový zmizík v Česku

V Hodoníně vyroste druhý bodový zmizík v Česku | foto: Profimedia.cz

Řidiči, kteří nasbírali za dopravní přestupky nanejvýš deset bodů, mají od září možnost si tři z nich umazat absolvováním sedmihodinového kurzu bezpečné jízdy. Ten je možné absolvovat jen ve speciálním výcvikovém areálu, takzvaném polygonu.

V Hodoníně ho chce postavit společnost High Car Training (HCT), která má zatím jako jediná v České republice na tyto kurzy licenci. Zároveň v Mostě provozuje dosud jediný polygon v České republice. "Polygon v Mostě má nyní monopol, ale situace se brzy změní. Chceme, aby v každém kraji bylo aspoň jedno školicí středisko," potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. To jihomoravské by mělo vyrůst právě v Hodoníně.

Starosta města Lubor Šimeček potvrdil, že zástupci firmy HCT už si do Hodonína přijeli vyhlédnout pozemky. "Jde o lokalitu na Pánově, tedy o bývalý vojenský tankodrom," objasnil hodonínský starosta. Podle něj je toto místo pro záměr firmy ideální. "Je blízko dálničního přivaděče, mimo zástavbu, ale zároveň blízko k obci a v lokalitě jsou veškeré sítě, které jsou pro vybudování polygonu potřeba," poznamenal.

Zatím se na bývalém tankodromu prohání maximálně krosové motorky a vyřádit se sem občas jezdí i šoféři off-roadů. Pokud vše půjde dobře, už začátkem příštího roku by mohly rozježděné cesty nahradit kluzné plochy pro nácvik zatáčení z kopce a do kopce na umělém svahu. Nebo kluzné plochy s možností nácviku vyhýbacích manévrů, příčné vodní bariéry, aquaplaningový modul či kruhová dráha s kluznou plochou pro nácvik jízdy a brzdění v zatáčkách.

Mezi firmou a městem už proběhla série jednání a převod pozemků je na spadnutí. "O pozemky už jsme požádali. Máme připraveno financování a také projekt. Čekáme, zda se město rozhodne nám zhruba šedesátihektarový pozemek převést. Slíbeno to máme," potvrdil Jiří Patera, který vede tým instruktorů na polygonu v Mostě.

Podle něj má být výcvikový areál v Hodoníně naprosto srovnatelný s tím mosteckým. "Pravděpodobně při výstavbě využijeme mostecký projekt, který jsme draze zaplatili. Byla by škoda mosteckou práci nezúročit," naznačil Patera, že v Hodoníně vyroste "dvojče" mosteckého polygonu.

Pokud vše půjde dobře, mohla by být veškerá povolení včetně převodů pozemků hotova na jaře příštího roku. V té době by se také mohlo na Pánově poprvé kopnout do země. Samotná výstavba celého areálu potrvá minimálně rok.

Kromě Hodonína chce HCT stavět také v Českých Budějovicích, Praze či Plzni, v jednání je i Liberec. V rámci České republiky se však odhodlávají i další podnikatelé, kteří chtějí podnikat v bodovém byznysu. "Hlásí se nám podnikatelé, kteří o to mají zájem," potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Takové firmy už budou mít cestičku prošlapanou, navíc nebude investice tolik bolestivá. "Od příštího roku budeme vznik školicích středisek dotovat. Celková suma ze státního fondu dopravní infrastruktury bude v roce 2009 zhruba 150 milionů korun," naznačil Hanzelka.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Najdete na iDNES.cz