Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonínští strážníci zachránili stovky škeblí před vietnamskou pánví

  7:38aktualizováno  7:38
Čtyři igelitové tašky škeblí nasbíral u slepého ramene řeky Moravy muž z Hodonína. Stovky chráněných živočichů se chystal prodat Vietnamcům na přípravu exotické pochoutky. Obchodu zabránila hlídka strážníků, kteří muže na kole obloženém taškami se škeblemi zastavili.

Škeble říční (Anodonta anatina) je sladkovodní druh mlže z čeledi velevrubovití | foto: Wikipedia

Muž se hlídce sám přiznal, že škeble sbíral, aby si vydělal, že za ně Vietnamci velmi slušně platí. U slepého ramene řeky Moravy zřejmě na lupu nebyl poprvé.

"Nemyslím si, že to byla jednorázová akce, pokud věděl, kolik si může za škeble vydělat," míní velitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Znalec posoudí, zda byly škeble chráněné
Strážníci případ předali státní policii. Ta bude šetřit, zda sběrač spáchal trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí. Pomoci k tomu mají i znalecké posudky. Mají zjistit, zda mezi ukradenými škeblemi byly i chráněné či kriticky ohrožené druhy těchto vodních živočichů.

"Škeble jsme vyfotili, aby bylo možné je rozlišit. Poté jsme je předali rybářům a ti je vrátili zpátky do vody. Takže se je podařilo zachránit," potvrzuje Jindřich Vašíček.

Kam chtěl muž úlovek prodat, se hlídka strážníků nedověděla. Do restaurací by se však pravděpodobně nedostaly. Vietnamská komunita škeble vykupuje spíše pro osobní spotřebu.

Je to pro ně oblíbená laskomina, která nahrazuje mořské plody. "V Hodoníně se určitě takové výrobky neprodávají. Vietnamci tu sice mají své restaurace, ale toto v jídelníčku nemají. Ostatně myslím, že by s takovou nabídkou sotva našli odbyt," míní Vašíček.

Ne všechny škeble jsou schopny po náletu sběračů přežít. Přestože ochránci přírody pro to dělají vše. "Záleží na tom, kde jsou škeble uložené a v jaké teplotě. Asiaté je mají většinou k jídlu, takže se je snaží udržet co nejdéle živé a čerstvé. Takže pokud se k nim dostaneme, pokoušíme se je vrátit zpět do vodního toku," vysvětluje Vítězslav Polách, vedoucí oddělení ochrany přírody brněnské České inspekce životního prostředí.

Pokud zloděj škeble zahubí a jde o ohrožený druh, pokuty šplhají ke dvaceti tisícům. U kriticky ohrožených druhů až k částce sto tisíc. Jestliže takový čin spáchá právnická osoba, pak může být pokuta až milionová.

Případ není jediný
Ředitel brněnské pobočky České inspekce životního prostředí Jindřich Mikeš potvrzuje, že hodonínský případ není jediný, kdy se odborníci museli zabývat krádežemi vodních živočichů. "Tyto případy byly v minulosti hlavně na Břeclavsku," uvedl.

V Břeclavi Číňané lovili škeble přímo v centru města v řece Dyji. Policistům tvrdili, že chtějí chráněné živočichy do akvária. Strážníci jim nevěřili. Obzvlášť ve chvíli, když se ukázalo, že jeden z nich je spolumajitelem asijských restaurací.

Podobné případy se udály i ve vodách třetí nádrže Vodního díla Nové Mlýny u Pavlova.

V Lanžhotě se rabování škeblí na říčce Kyjovce dokonce několikrát opakovalo. V Bzenci z potoku zvaný Syrovinka před dvěma lety sběrači vylovili dvanáct tašek plných škeblí. Ve třech taškách škeble uhynuly.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz