Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hodonínští zakládají Vodní království. Povedou je celebrity

  19:48aktualizováno  19:48
Pohádkové "bylo nebylo" v Hodoníně neplatí. Tam se totiž rozhodli pohádku změnit ve skutečnost, a zakládají proto Vodní království. Vládnout mu bude krásná královna Blanka, která vyjde mezi obyvatele a návštěvníky Hodonína při každé městské slavnosti.

Blanka Javorská | foto: Česká Miss

Hodonín slaví významné výročí 780 let od udělení městských práv a právě tato událost zakladatele Vodního království inspirovala. "Království bude pokračovatelem bohaté historie královského města Hodonína," vysvětluje manažer projektu Petr Hruška. Tím však podle něj historie končí. Vše ostatní už bude jen pohádka. "Jejím cílem je v současné moderní době trochu pozastavit uspěchaný život nás všech a dovést lidi k tomu, aby se aspoň na chvíli dovedli bavit," říká.

Starat by se o to měli profesionální baviči. Královským ceremoniářem bude herec Jan Čenský. Královským číšníkem se stane Stanislav Hložek, stolníkem Martin Zounar a královským lovčím Václav Vydra. Role dvorní dámy zase čeká Janu Bouškovou.

Královna krásy
Královnu Blanku bude představovat loňská finalistka soutěže Česká Miss Blanka Javorská, která pochází přímo z Hodonína. Právě ona dodá královskému majestátu také patřičný půvab.

Projekt doladili jeho zakladatelé do detailu. Království už má své barvy, symboly a také erb. "Vychází z erbu města. Ve středu je šestilistá růže převzatá z městského znaku a modrá pole symbolizují řeku Moravu," vysvětluje Miriam Slavíková z Masarykova muzea v Hodoníně.

Symbol růže se objeví i na koruně a žezlu královny Blanky, které právě teď vyrábí studenti Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. O slavnostní heroldskou hůl ceremoniáře se zase starají studenti z Hodonína. Historické oděvy pak šijí na oděvní škole ve Strážnici.

Odemkne řeku, pak ji korunují
Blanku, ještě jako princeznu, uvidí lidé poprvé 1. května v hodonínském přístavišti, kde bude odemykat řeku Moravu. Královnou bude korunována v polovině července při velké Slavnosti Vodního království. Součástí bude monstrózní historický průvod, kde se do kostýmů převlečou i hodonínský starosta a místostarostky, tentokrát coby purkmistr a konšelé. Lidé se mohou těšit i na muzikál na vodě, který předvede téměř sto hudebníků a zpěváků na molu přímo nad hladinou řeky Moravy.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz