Brno žije hokejem pod širým nebem. Tisíce lidí omezí u Lužánek dopravu

  15:00aktualizováno  15:00
Hokejoví nadšenci v Brně slaví druhé Vánoce. Dočkali se, v legendárním místě za Lužánkami v neděli startují monstrózní týdenní Hokejové hry, které zahájí ve 13 hodin extraligové utkání brněnské Komety s Plzní. V okolí areny budou dopravní omezení.

Fanoušci k pátečnímu večeru koupili na duel už 16 500 vstupenek za 990 korun. „Další budou k prodeji v neděli od 10 hodin přímo na stadionu,“ uvedl Pavel Bartošek z organizačního štábu her. Teď se čeká, zda padne divácký rekord soutěže.

Ten od října 2012 patří Kometě, která tehdy v O2 areně porazila Kladno 4:2 před 17 182 diváky. Pokud diváci rekord nepokoří v neděli, pak téměř jistě příští týden v pátek. To Brňané v pokračování Hokejových her vyzvou Spartu.

„Na toto utkání je téměř vyprodáno, v prodeji je posledních pár stovek lístků,“ sdělil v pátek Bartošek. V ceně této vstupenky je i koncert skupiny Kabát přímo v areálu (více o koncertě Kábatu za Lužánkami jsme psali zde).

Organizátoři v pátek na stadionu ladili poslední drobnosti. „Dodělávali jsme zázemí pro hráče, kontrolovali všechny únikové východy, aby odpovídaly normám. A také jsme poklízeli, aby areál nevypadal jako staveniště,“ popsal Bartošek. Také se připravovali na možný sníh, který o silvestrovské noci poprášil Brno. „Záleží na rozhodčím, který stanoví regulérnost utkání. Ale sníh nám nevadí, popereme se s ním. Ani vánice není problém,“ ujistil Bartošek.

Hokejové hry Brno 2016.

Hokejové hry Brno 2016.

Klub vzdá čest válečným veteránům

Cesta za Lužánky, pro mnohé „domů“, jak hlásá emotivní motto her, bude adrenalinová i pro samotné hráče. Musí se na kluziště dostat včas. Před zápasem se do výstroje obléknou v domovské DRFG Areně, za Lužánky je pak převeze autobus. Tam získají zázemí v kontejnerových šatnách.

„Máme nachystané trasy, které budeme sledovat a koordinovat s policií. Hokejisté dojedou v dostatečném předstihu,“ ubezpečil Bartošek. V sobotu na ledě mezi mobilními tribunami absolvují hokejisté první trénink.

Kometa vzdá před nedělním zápasem čest válečným veteránům, armádě a všem složkám integrovaného záchranného systému. Na jejich počest odehrají brněnští hokejisté první třetinu ve speciálních dresech. Ty se následně vydraží a výtěžek půjde Vojenskému fondu solidarity. Součástí programu je přelet armádních bojových vrtulníků nad stadionem.

Okolo areny třicítkou

I ti, kdo jen okolo nově vztyčené arény chtějí projet, musí počítat se značným dopravním omezením. Okolními ulicemi se povalí oněch více než 16 tisíc lidí.

Hokejové hry Brno 2016

Sobota 2. ledna:
10:30 Veřejný trénink Komety Brno

Neděle 3. ledna:
13:00 Kometa Brno - Škoda Plzeň

17:30 Technika Brno - Hodonín (2. liga)

Čtvrtek 7. ledna:
12:00 Kometa Brno - Oceláři Třinec (dorost)

18:00 Masarykova univerzita - Univerzita Karlova (souboj univerzit)

Pátek 8. ledna:
17:00 Koncert skupiny Kabát

18:20 Kometa Brno - Sparta Praha

Pozn.: Každý den je arena otevřená pro bruslení a řadu žákovských zápasů.

„V ulici Sportovní vyčleníme jízdní pruh přilehlý ke stadionu pro zastavení autobusů s fanoušky. Doprava bude vedena jedním pruhem pro každý směr jízdy,“ sdělil Pavel Šváb, mluvčí brněnských policistů. Těch tam má na organizaci dopravy a celkovou bezpečnost akce dohlížet 150.

V okolí stadionu navíc bude pro auta platit omezená rychlost 30 kilometrů za hodinu. „Pokud si to koncentrace lidí a bezpečnost provozu vyžádá, uzavřeme na nezbytně nutnou dobu ulice Drobného, Sportovní a Pionýrskou,“ dodal Šváb.

Na místě bude také sedm desítek brněnských strážníků. Upozorňují především na to, že v okolí Lužánek se dá očekávat kritický nedostatek parkovacích míst.

„I některé plochy u Sportovní ulice, které normálně slouží k parkování, budou totiž tentokrát v režimu zvláštního užívání a vjezd do nich bude možný výhradně na povolení,“ doplnil mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Těší se primátor i legendy klubu

Do akce nastoupí i jihomoravští záchranáři. Těch přímo na místě bude 17 a k tomu dva lékaři. Ve speciálních zónách uvnitř areálu budou připraveni poskytnout první pomoc, ve vážnějším případě odvézt zraněné do nemocnice.

„Kvůli mrazivému počasí může nastat o něco více komplikací, než je na takových akcích obvyklé,“ upozornila mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová. Pohotovost mají také brněnští hasiči. Pomáhat bude i čtyřicítka studentů Univerzity obrany.

Na speciálních tribunách zasednou VIP hosté, mezi nimi brněnský primátor Petr Vokřál. „Je to fantastický nápad uspořádat utkání pod širým nebem a taky obrovská reklama pro Brno. Doufám, že se podaří překonat extraligový rekord v návštěvnosti,“ sdělil MF DNES primátor.

Zasedne mimo jiné ve společnosti hráčských legend brněnského klubu. „Teple se obleču a přijdu. Těším se i na bývalé spoluhráče,“ řekl například bývalý obránce Jaromír Meixner, jenž s Kometou na někdejším lužáneckém zimním stadionu vybojoval pět mistrovských titulů. Celkem jich má Brno 11.

Malý průvodce velkými hrami

Až dvacet tisíc lidí v neděli kolem oběda zamíří za Lužánky podívat se na extraligový zápas Komety s Plzní pod širým nebem. Očekávané Hokejové hry Brno 2016 začínají. MF DNES sestavila přehled těch nejdůležitějších věcí, které by měli mít návštěvníci na paměti. Využijí je jistě i diváci chystající se až na páteční zápas Komety se Spartou.

1.Určitě nechoďte na poslední chvíli. Do areálu se před 13. hodinou, kdy nedělní zápas začíná, povalí davy fanoušků a navíc se dají okolo Lužánek očekávat dopravní komplikace. Přijít včas radí pořadatelé hlavně rodičům s dětmi, aby se jim v očekávané tlačenici před začátkem neztratily. Stadion se otvírá už tři hodiny před oficiálním zahájením.

2. K areálu pokud možno dojeďte městskou hromadnou dopravou, aby se co nejvíce předešlo zmíněným kolonám. „Zhruba dvě hodiny před začátkem zápasu posílíme trolejbusové linky 25 a 26 a autobusovou linku 67,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Lukšová. Tyto linky pojedou častěji i 30 minut po skončení akce, kdy dopravní podnik posílí ještě tramvaj číslo 1. Přístup na místo konání je ze zastávek Zimní stadion, Sportovní nebo Hrnčířská.

Nechat své auto doma a jet hromadnou dopravou radí i policisté. „Vzhledem k tomu, že v okolí stadionu nejsou vyčleněna kapacitní parkoviště, doporučujeme zejména brněnským návštěvníkům využití služeb dopravního podniku,“ upozornil mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

3. Prostudujte si pořádně vstupenku a nic s sebou nenoste. Na stadion mohou návštěvníci vstoupit pouze vchodem označeným stejným písmenem, jaké mají napsáno na vstupence (viz mapa). Jelikož akce podléhá velkým bezpečnostním opatřením, všichni budou před vstupem podrobeni osobní prohlídce.

Batohy, tašky nebo jiná příruční zavazadla jsou zakázané. Stejně jako jakákoliv pyrotechnika a nápoje. Čaj v termosce s sebou tedy nebrat. A o alkoholických nápojích to platí dvojnásob. „Výslovně zakázané jsou oblíbené placatky s alkoholem. Bezpečnostní pokyny jsme nastavili s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci a úměrně velikosti akce,“ sdělil mluvčí Komety Brno Michal Chylík.

Žádá všechny návštěvníky, aby tyto pokyny po celou dobu Hokejových her opravdu dodržovali. Míst, kde se mohou diváci občerstvit, bude v lužáneckém areálu dostatek. K dispozici má být sedmdesát stánků.

4. Na tribunách pozor! Kapacita hlediště je 21 500 míst. Všechna jsou jen na stání. „Při pohybu na tribunách je nutné dbát zvýšené opatrnosti. V případě námrazy jsme připraveni povrch rozmrazovat, ale návštěvníci nesmějí zapomínat na to, že v zimě bývají kovové povrchy kluzké,“ dodal Chylík.

Pořadatelé nedoporučují ani skákání na tribunách. Zřícení kvůli velké zátěži prý sice nehrozí, ale tribuny se pod náporem velkého množství skákajících lidí mohou začít chvět.

Organizátoři mysleli také na vozíčkáře. Na každé utkání je pro ně vyhrazeno 25 míst před tribunou D, do které vjedou speciálním technickým vchodem z ulice Drobného. Všichni vozíčkáři musejí mít s sebou doprovod.

5. Dobře uvidí všichni. Fanoušci budou moct hokejové utkání sledovat také na velkoplošných obrazovkách. Ty budou dohromady tři. Dvě v rozích kluziště a jedna nad tribunou určenou pro VIP hosty. O přestávkách navíc v neděli program vyplní nejrůznější soutěže a rozhovory s válečnými veterány, kterým chce Kometa vzdát čest. Rovněž tyto doprovodné akce budou přenášet velkoplošné obrazovky.

Konec „hlavního“ hokeje je plánovaný na 17 hodin. Komu se potom ještě nebude chtít domů, může zůstat na utkání druholigových rivalů Techniky Brno s Hodonínem. Začíná v 17.30. Jen mezi oběma zápasy nesmí opustit areál. Jinak si bude muset připlatit 99 korun, stejně jako ti, kdo chtějí jít pouze na tento druholigový zápas.

6. A dobrá velká rada nakonec - navlečte se raději jako na severní pól. Podle předpovědí má být kolem nuly, pocitově ale až -7 °C.Nejčtenější

Miliardářova oplocená obora právně neexistuje, úředníci udělali chybu

Do radějovské obory miliardáře Leoše Novotného staršího se běžný smrtelník...

Trofejní kusy zvěře v hodnotě i stovek tisíc korun chová bezmála 14 let uprostřed bělokarpatských kopců u Radějova na...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

Přiznáním chránil rodinu, cestou k šibenici vykloubil gestapákovi čelist

Svatební fotografie Karla Holešovského.

V roce 1941 odsoudili nacisté za sabotáž řezníka Karla Holešovského z Tetčic na Brněnsku. Až na šibenici se nakonec...

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

Sladká Francie na jihu Moravy a Polsko na vzestupu. Oteplování mění i víno

Letošní horké a suché léto napumpovalo jihomoravské hrozny vyšší cukernatostí a...

Jižní Morava má šanci stát se přední vinařskou oblastí a konkurovat kvalitou i Francii. Důvodem je neodvratitelná změna...

Najdete na iDNES.cz