Holubář Milan Stejskal chová jedinečný druh holuba - brněnského voláče

Holubář Milan Stejskal chová jedinečný druh holuba - brněnského voláče | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Holubi se vracejí, to o ženách prohlásit nejde, říká chovatel unikátních voláčů

  • 0
Když začne Milan Stejskal z Brna mluvit o holubovi brněnský voláč a svém stohlavém hejnu, planou mu oči. A daleko víc, než kdyby básnil třeba o půvabech žen. Holubář pro to má i svérázné vysvětlení. Elegantní holubi jsou mu osudem.

A těmto opeřeným krasavcům, kteří dostali jméno podle vydutého volete na krku, chce pětačtyřicetiletý Milan Stejskal vrátit i jejich společenský lesk.

chová holuby od šesti let

Holubář Milan Stejskal chová jedinečný druh holuba - brněnského voláčeNa svém statku v brněnských Obřanech se už dva roky obejde Milan Stejskal bez elektřiny.
Stejskal, kterému přátelé neřeknou jinak než Filda, chová čtyři druhy holubů. Vedle českých voláčů sivých má staváky, rakovnické kotrláky a za svoji chloubu považuje brněnské voláče.
Vedle stovky holubů mu na jeho statku dělá společnost pes Tobik. Chová také pět českých bílých bezrohých koz, a to na památku zesnulého básníka Sonnyho Halase, který tato umečená zvířata miloval.
Filda plánuje na podzim předběhnout německé holubáře, kteří pro ceněné plemeno brněnských voláčů chystají speciální výstavu.
O jejich původu se zmiňují články od roku 1845. Drobný holoubek na vysokých štíhlých nohách však nebudil jenom obdiv. Roku 1891 si dovezl hrabě Taufer z Křižanova z Brna právě brněnské voláče a jeho manželka si "nemohla na ty šeredné prťavé holuby, co mají na krku jablko místo ohryzku, vůbec zvyknout". (mlk)

"Štve mne, když mi kamarád ze Švédska pošle odborný časopis, který zdobí obrázky brněnských voláčů na pozadí s uměle vloženým Petrovem. A tady o nich od odsunu Němců, kteří je ve velkém chovali, už nikdo nic neví," lehce se durdí zarostlý muž, kterému mezi známými nikdo neřekne jinak než Filda.

Chce vrátit staré dobré časy a ví, že to půjde ztuha. Pro někoho bude možná naivní jeho představa, že na podzim udělá právě někde v ulicích před brněnskou katedrálou výstavu svých holubů a vrátí je ve voliérách na místa, kde se kdysi ve velkém proháněli.

Ostatně ironií je, že právě v Německu chystají na podzim vzácnému brněnskému plemenu velkou výstavu.

Nejde ovšem o nápravu historie. Když Filda mluví o zvířatech, která chová na svém obřanském statku už dva roky bez elektrického proudu, dýchá z něj nejen zaryté okouzlení chovatele, ale také jakási nábožná úcta.

"Já těmto holubím vzdušným figurám říkám Valenta," vtipkuje nad dovednostmi svých ptáků. Má prý holuba, co dokáže hned čtyři Valenty za sebou.

"Pustím si ho k obloze, snídám a hned mám lepší náladu i pohled na svět."

Stohlavé hejno

Chová úctyhodné stohlavé hejno holubů. Při dotazu na gastronomickou lahůdku v podobě nadívaných holoubátek, smete mlsnou otázku hned nadvakrát:

"Brněnští voláči jsou velmi malí okrasní holubi a já vůbec maso nejím, takže holubí mláďata k jídlu nezabíjím."

Když se mu holoubata přemnoží, vymění je za obilí se svým kolegou chovajícím dravce lačnící po krvi.

Na své opeřené poklady v sivých, černých i bílých odstínech se chodí dívat až třikrát denně. Důvod je prostý. Když se holubi přežerou třeba přisypané kukuřice, mohou jim naditá volata přivodit až smrt. A tak Filda musí kontrolovat jejich apetit a držet je při dietě.

Holubi se vracejí

Holubům skutečně obětoval život. Možná i pro tuto překážku neznající zálibu se nestihl oženit.

Nelituje. "Holubi se vždy vracejí, to o ženách stoprocentně a vždy prohlásit nejde," vyrukuje s vtipnou filozofií.

Holubář Milan Stejskal chová jedinečný druh holuba - brněnského voláče

Ví, o čem mluví: "Když jdu večer hlídat vrátnici FAVU a potřebuje je zavřít, nasypu do holubníku jen trošku slunečnice a oni jsou vmžiku zpět."

A nebojí se jako důkaz své hluboké satisfakce ze svého koníčka vylíčit také nádherné obrazy: "Když mi nad hlavou rejdí po obloze, zažívám přece stejné pocity jako čínští císařové."

Záliba krále Šalamouna

Staří imperátoři používali speciální rejdiče, jejichž těla byla dozdobena různě laděnými píšťalkami. Nad hlavami mocných vládců se odehrávala dechberoucí akrobacie a toto nebeské divadlo ještě doplňovaly nádherné ostré zvuky.

"Král Šalamoun zase rád pozoroval sivé holuby, v tom se zase podobám jemu," nadnáší svou zálibu až do židovského starověku.

Holubi se samozřejmě neobejdou bez vody a minerálů v podobě písků, cihelné drti a štěrků. Tato směs je podle Fildy nezbytná pro trávení jeho krasavců.

Holubář Milan Stejskal chová jedinečný druh holuba - brněnského voláčeHolubář Milan Stejskal chová jedinečný druh holuba - brněnského voláče

Holubí svět a jeho neopakovatelná atmosféra se mu dostaly pod kůži už jako prťatému klukovi. Jezdil na prázdniny k prababičce do Mikulova, kde poprvé viděl nádheru poštovních holubů.

Ostatně to je páté plemeno, kterému se v budoucnu chce ještě věnovat.

Milan Stejskal má k přírodě příkladně blízko. Vedle napěchovaných pěti holubníků chová ještě psa Tobika, pět českých bezrohých bílých koz a jednu mulu.

Ale ať už s ním mluvíte o čemkoliv, řeč se stejně vždy stočí k nádheře zapomenutého plemene brněnský voláč.

"Je to jemný holoubek na vysokých nohách, je elegantní a mnohem menší než voláč anglický nebo francouzský," líčí holubář.

A dodává, že tento pták roznesl slávu daleko za hranice města, které mu dalo jméno. Brněnské voláče dodnes houfně chovají třeba v Austrálii, Americe i jižní Africe.