Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Homosexuálních je nad 10 % mužů, napsal on-line spoluorganizátor Queer Parade

  12:01aktualizováno  11. června 11:23
Poslední červnovou sobotu zažije Česko zvláštní premiéru. Brněnský pochod gayů, lesbiček a transsexuálů nazvaný Queer Parade. Na čtenářské otázky odpovídal spoluorganizátor akce a počítačový expert Mirek Zajdák.

Čtenářům odpovídal spoluorganizátor první české Queer Parade Mirek Zajdák | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Za největší problém jiné než většinové sexuální orientace považují i čtenáři iDNES.cz okamžik, kdy dá člověk svému okolí najevo, že je homosexuál.

. odpovědi Mirka Zajdáka si můžete přečíst zde

"Když jsem se rozhodl přestat tajit svou orientaci, řekl jsem si, že jestli ztratím své přátele, nejsou to asi mí přátelé. A skutečně - pouze jediný člověk se se mnou přestal bavit," napsal v on-line Zajdák.

Postavení gayů, lesbiček a transsexuálů ve společnosti je často diskutované téma. Anonym se Zajdáka ptal, proč ji chtějí svým průvodem dráždit.

"Pokud společnost dráždí průvod, pak podobné průvody pořádají nejrůznější skupiny obyvatel a většinou nikomu nevadí. Pokud by mohlo společnost dráždit, že jsme to právě my, pak zřejmě není společnost ještě plně tolerantní. Hlavně chceme snížit úroveň předsudků a ukázat, že jsme normální lidé, kteří chtějí normálně žít," vysvětlil host iDNES.cz.

Z brněnské Queer Parade by organizátoři rádi udělali tradici, příští rok na ni naváže i stejná akce v Táboře. "Jestli nějaká tradice vznikne, to záleží především na tom, jaké budou na letošní akci reakce. Na příští rok je připravován průvod v Táboře, ale se širším lidskoprávním zaměřením. V Brně ji možná podpoříme nějakým doprovodným programem," napsal Zajdák.

Protesty pravice
Queer průvod vyrazí 28. června ve 14 hodin z brněnského náměstí Svobody a jeho účastníci projdou okruh středem města. Atmosféra kolem prvního českého gay pochodu je však napjatá: protestní akce už ohlásili zástupci dvou krajních politických stran.

. Doprovodný program

brněnské Queer Parade (výběr)

10. června: Začíná výstava Jany Štěpánové a Gabriely Kontra "Rodinná mapa" v Galerii Kabinet Brněnského kulturního centra.

21. června: Kreativní workshop. Výroba duhových vlajek, duhových mávátek, transparentů a jiných vizuálně nosných objektů do průvodu.
23. června: Duhový divnovečer s hudbou a bez tance aneb Rodina je základ státu, tolerujme ji. Komponovaný pořad o lásce a vztazích mezi lidmi všech tvarů, barev a orientací, Starý Pivovar, 20:00.

24. června: Panelová debata o gay a lesbickém rodičovství – hosté: Anna Garčicová, Kateřina Nedbálková, spoluzakladatelky občanského sdružení Stejná rodina, Café Práh, 17:00.

25. června: Scénické čtení monologů s queer tématikou. Čtou Jiří Bartoň a Andrea Jochmanová, Starý Pivovar, 20:00.

Na průvod a hlavně jeho krajně pravicové odpůrce budou dohlížet desítky brněnských strážníků a policistů. Organizátoři očekávají účast zhruba tří stovek lidí a výhrůžky extremistů na jejich plánech nic nemění.

"My připravujeme zcela poklidnou akci. Pokud někomu vadí tolerance natolik, že má v úmyslu průvod ‘monitorovat‘, zajisté na to má právo. Případné excesy jistě bude monitorovat policie. Nebojíme se," reagoval spoluorganizátor akce.

Záštitu nad pochodem převzala ministryně pro národnostní menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Pokud jí to pracovní povinnosti dovolí, přislíbila, že se akce zúčastní.

Průvod upozorní na nedostatky v zákoně
Gayové a lesbičky chtějí pochodem upozornit na některé slabiny zákona o registrovaném partnerství. "Zákon je velkým pokrokem, ale praxe za dva roky jeho platnosti ukázala řadu nedostatků. Tak třeba partneři v homosexuálním svazku jsou ze zákona povinni starat se o děti svých partnerů z předchozích manželství, ale přesto k těmto dětem nemůžou převzít rodičovská práva. To znamená, že smějí odvést dítě svého partnera k lékaři, ale ten jim nesmí sdělit diagnózu," tvrdí Zajdák.

"Co dělat, když je jejich biologický rodič v nemocnici?" ptá se. "Tyto děti také nemají nárok na sirotčí důchod po zemřelém partnerovi svého biologického rodiče," upozorňuje spoluorganizátor pochodu.

Veřejnost podle Zajdáka vnímá homosexuály stále vstřícněji. "Přesto si nás řada lidí pořád představuje jako monstra. My chceme ukázat, že jsme jako kdokoli jiný," říká devětačtyřicetiletý Zajdák, který dříve působil na dráze a dnes se živí jako počítačový specialista.

"Chceme však vyslat i signál ostatním gayům a lesbám, že česká společnost už urazila dlouhý kus cesty a že se v ní za svou orientaci nemusí stydět. Jakkoli třeba na vesnici být gay stále ještě znamená mít těžký život," doplňuje Zajdák, který dospíval na sklonku sedmdesátých let.

"Tehdy byla situace nesrovnatelně horší. Nebyly informace, že je něco jako homosexualita, nemluvilo se o tom. Jen velmi obtížně se navazovaly vztahy a já třeba zůstával sám," popsal Zajdák. I dnes žije sám, jeho partner totiž zemřel.

Na on-line padla také otázka o počtech homosexuálů. Čtenář Phillipo připomněl, že se říká, že jsou jich čtyři procenta. "Čtyři procenta je tradiční názor z dob, kdy se lidé nevyjadřovali o své orientaci svobodně. V posledním vydání Encyklopedie Britannicy (což je jistě zcela důvěryhodný zdroj) byl zveřejněn průzkum, podle kterého má homosexuální zkušenosti po ukončení puberty přibližně 57 % mužů. Můj soukromý odhad je někde mírně nad 10 %," popsal Zajdák.

Autoři: ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Najdete na iDNES.cz