Budovu bývalého hutního hostince v Josefovském údolí na Blanensku opravují

Budovu bývalého hutního hostince v Josefovském údolí na Blanensku opravují dobrovolníci z organizace Modrý kámen (na snímku Robert Kubáň). Nyní v ní testují i hliněné omítky s příměsí bylinek.. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Opravená Švýcárna bude vonět, na stěny domu plácají bláto s bylinkami

  • 4
Až v dalekém Japonsku se nechali inspirovat nadšenci, kteří opravují Švýcárnu v Josefovském údolí na Blanensku. V budově bývalého hutního hostince nyní premiérově testují hliněné omítky s příměsí bylinek, které pak v místnosti voní i několik let.

Více než 160 let starý objekt, který nyní slouží jako ekologické výchovné centrum, už pátým rokem prochází celkovou opravou. Právě díky ní zde nadšenci z organizace Modrý kámen, která spadá pod Hnutí Brontosaurus, nové postupy testují.

"V hlavní budově nyní dokončujeme přestavbu v lichtenštejnském stylu, tedy ve stylu poloviny 19. století. Hliněné omítky jsou kromě společenské místnosti a skladu všude, i na chodbách či na schodišti. Mají schopnost pojímat vlhkost a navozují příjemnější klima. Do většiny jsme navíc přimíchávali bylinky. Provonění vymysleli a používají někde v Japonsku, my zkoušíme, jestli to bude fungovat stejně," vysvětlil předseda Modrého kamene Robert Kubáň.

Zvláštní strukturu stěnám propůjčila řezanka z obilí, tráva kostřava nebo pomněnka. Tam, kde má být vůně výraznější, pak členové Hnutí Brontosaurus použili i mateřídoušku.

Budovu bývalého hutního hostince v Josefovském údolí na Blanensku opravují
Budovu bývalého hutního hostince v Josefovském údolí na Blanensku opravují

"V horních pokojích jsou hliněné omítky i na sádrokartonech. Podle firmy, s níž spolupracujeme, jsme první v republice, kdo něco podobného zkouší. Testujeme nové postupy, stejně jako už to bylo s mechovou střechou, kterou jsme si vymysleli a máme tu," vysvětluje Kubáň.

Místnosti nyní doplní obrazy a vyryté ornamenty. "Chceme to mít jako kroniku údolí, vyrýváme zde ornamenty, repliky nálezů, které se našly třeba v Býčí skále, vývoj od středověku až po současnost, svatební pokoj bude s velkým hliněným lichtenštejnským znakem," vypočítává Robert Kubáň.

Dobrovolníci chtějí hliněné omítky dokončit do víkendu. "Přes týden se pracuje, přes víkend tu bývají akce pro školy, výukové programy pro mládež nebo rodiče s dětmi. V hlavní budově chceme mít vše hotovo do 12. května, kdy je v rámci každoroční akce Setkání v Moravském krasu, na kterou chodí tisíce lidí. Otevřeno bude i s průvodci," plánuje Kubáň.

Pokoje v různých stylech, oprava čeká i starou kuželkárnu

Budova s kamenným přízemím a poschodím z hrázděného zdiva, která byla postavena na břehu Křtinského potoka těsně po roce 1840 coby hostinec a struskové lázně, se ale mění celá.

V přízemí, kde funguje hostinec, bude i nové zařízení či osvětlení. V patře vznikají pokoje v různých stylech - přírodovědný, pokoj zdravého stylu, tajných věd, čajový pokoj a další.

Chata vystavená v alpském stylu byla loni vyhlášena nejlépe opravenou památkou kraje za rok 2010 a dostala 150 tisíc korun. I za tyto peníze se nyní opravuje také vedlejší budova seníku, který má sloužit jako dílny a výukové programy.

V areálu už se od roku 2008 prostavělo milionů osm. A další přibudou. Ministerstvo totiž nyní uvolnilo milionovou dotaci na obnovu bývalé kuželkárny, ta by po opravě měla sloužit pro svatební hostiny i výuku a do každého ze dvou pater by se mělo vejít až 150 lidí.