Hotel Slavia na Solniční ulici v Brně

Hotel Slavia na Solniční ulici v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Hotel Slavia v Brně, který proslavil i Bolek Polívka, je na prodej

  • 15
Brněnský hotel Slavia, který proslavil film Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág, se objevil v nabídce realitní kanceláře. Je k mání za 76 milionů korun.

Hotel, před kterým ve filmu Dědictví plísnil Bolek Polívka číšníka, nejspíš brzy změní majitele.

"Prodej hotelu bývá často diskrétní záležitost. Cena je vždycky unikátní a odvíjí se od toho, jakou má hotel výnosnost a jak budou noví majitelé ochotní převzít zaběhnutý podnik. Některé hotely se tak prodávají i dva tři roky," upozornil Jiří Fajkus z realitní kanceláře RealSpektrum.

Hotel Slavia

Nabízí 81 pokojů, restauraci, konferenční místnost a kavárnu. Má dobrou pověst jednoho z brněnských center, kam léta mířily místní elity - ústavní soudci, profesoři filozofické fakulty i Leoš Janáček. A naposledy třeba japonský akademik Nanao Hajasaka.
Budovu z roku 1893 šest let po jejím postavení zakoupil hoteliér Karel Moravec, který podnik postupně rozšiřoval a vedl.

Zdaleka to není jediný slavný hotel, který je teď v Brně v nabídce. Pár metrů od Slavie například leží i funkcionalistický hotel Avion. Zatímco blízký Avion chátrá, hotel Slavia funguje.

"Pozice v centru je skvělá, otázkou ale je, v jakém stavu hotely jsou a nakolik je potřeba do nich investovat," dodává Fajkus.

Současný ředitel Slavie Karel Bušek nechtěl prodej hotelu komentovat. Ani na recepci nebo v kavárně o tom, že Slavii nabízí realitní kancelář ke koupi, nikdo nevěděl. 

"Slavia byl dlouhá léta jediný český hotel v Brně. Za protektorátu se tam nebáli obsluhovat Čechy a to lákalo i odbojáře. Majitelé navíc podporovali různé spolky, které u nich sídlily," popsala brněnská historička Milena Flodrová.

"Hlavně aby prodanou Slavii někdo nezboural a nepostavil místo ní skleňák, takových je tu dost," dodala Flodrová.

"Architektonicky jde o mírně nadprůměrnou secesi. Její doménou je, že patří do bloku podobných budov. Uvnitř hotelu došlo v osmdesátých letech k necitlivé rekonstrukci, kterou se toho dost pokazilo. Výhodou Slavie vždy bylo její postavení, a to hned vedle brněnské filharmonie, která byla centrem kulturního života," tvrdí architekt Jan Sapák.

Podle něho ovšem Slavia doplatila na konkurenci dalších podniků, a to třeba i nedalekého Avionu. "V osmdesátých letech byla ve Slavii vynikající restaurace. Byla učňovská, tudíž ne drahá. A vařilo se z čerstvých a nešizených surovin, aby se s nimi učni pořádně naučili," vzpomíná Sapák.