Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hráz Vranovské přehrady čeká oprava, místní se bojí odlivu turistů

  9:42aktualizováno  9:42
Po nedávné rozsáhlé opravě silnice u Vranovské přehrady se nyní dočká rekonstrukce samotná přehradní hráz. Opravy začnou v roce 2013 a potrvají do jara 2016. Vranovští se obávají, že práce zkomplikují spojení mezi městem a pláží a ochromí turistický ruch.

Oprava hráze na Vranovské přehradě zkomplikuje spojení mezi městem a pláží. Na snímku starosta Vranova Lubomír Vedra. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Opravné práce znepřístupní nejkratší spojení mezi vranovským zámkem a plážemi, tedy nejvyhledávanějšími atrakcemi. Úbytku turistů a tržeb se tak obávají zejména provozovatelé penzionů přímo ve Vranově. Kempů přímo na pláži by se změny příliš dotknout neměly.

Oprava hráze vodního díla Vranov

* Začne v říjnu 2013 a plánovaný konec je v květnu 2016.

* Měla by stát 70 milionů korun.

* Řeší úplnou rekonstrukci hráze včetně přemostění přelivů, mostních opěr, mostních závěrů i zábradlí na obou stranách hráze.

* Vyžádá si uzavření koruny hráze pro auta i pěší.

* Vranovská přehrada na řekách Dyje a Želetavka se stavěla v letech 1930 až 1933. V koruně je dlouhá 290, široká sedm a vysoká 47 metrů. Zatopená plocha je 760 hektarů a objem nádrže přesahuje 133 milionů metrů krychlových.

"Ve Vranově toho moc není. Hosté většinou míří na den na zámek, pak do Znojma, ale hlavně je zajímá koupání. A když se k němu nedostanou, tak se bojím, že zájem rychle opadne," řekl provozní vranovského penzionu Kormorán Bronislav Kirsch.

Prázdného penzionu se obává přesto, že nyní mají v létě přibližně dvojnásobný převis poptávky po noclehu. "Už když se teď opravovala silnice, tak zájem výrazně opadl," dodal.

Vše by mohl vyřešit přívoz

Jeho postoj chápe i vranovský starosta Lubomír Vedra (Vranov pro všechny). "Například jednorázoví návštěvníci většinou v létě kombinují návštěvu zámku i koupání. Nyní si asi budou muset vybrat jedno, nebo druhé," přemítá.

A pohled na mapu mu dává za pravdu. Přes hráz dělí zámek a pláže přibližně tři kilometry. V případě objezdu přes Štítary se cesta protáhne na pětinásobek.

"Řešením by mohla být provizorní lávka, ale to je prý velmi drahé. Nyní se uvažuje o zavedení přívozu mezi městem a pláží," nastínil starosta. Druhou možnost podporuje i Povodí Moravy, pod které vodní dílo Vranov, tedy i jeho hráz, spadá. "Uděláme všechno pro to, abychom se domluvili. Největší překážkou nejspíš bude zřízení přístaviště na straně u Vranova," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Nová železobetonová konstrukce za 70 milionů

Zdůraznila, že hráz se bude opravovat až po konci letní sezony 2013, tudíž turisty teď čekají dvě léta, která jim může zkomplikovat maximálně počasí. Samotná oprava je podle ní nutná na základě výsledků rozsáhlé prohlídky z loňska. Ta totiž zjistila závažné technické nedostatky, a hráz přehrady z roku 1934 tak bude muset projít zásadní opravou takzvané koruny.

Oprava hráze na Vranovské přehradě zkomplikuje spojení mezi městem a pláží. Na

Oprava hráze na Vranovské přehradě zkomplikuje spojení mezi městem a pláží. Na snímku zástupce hrázného David Pospíchal.

"Stavbaři nahradí celou železobetonovou mostní konstrukci," popsala Slámová nejzávažnější počin opravy za přibližně sedmdesát milionů korun. Nyní se na ni zpracovává projekt a v plánu je vypsání výběrového řízení.

Stejně jako ubytovatelé si jsou důležitosti spojení vědomi i na vranovském zámku. "Klíčové je, zda bude nějaký přívoz fungovat. V případě, že ne, tak se to na návštěvnosti zřejmě projeví," myslí si Karel Janíček, zástupce kastelána zámku, který loni navštívilo na 60 tisíc turistů.

Obavy z omezení naopak nemá Pavel Svoboda, spolumajitel kempu a areálu přímo na Vranovské pláži. "K nám už nyní vede hlavní příjezdová cesta přes Štítary a nikoli přes Vranov. Tudíž našich návštěvníků se to nijak zvlášť nedotkne," míní Svoboda, který spoluvlastní kemp s chatkami, dvěma penziony, desítkami míst pro karavany a stovkami pro stany.

Obavy o dopravní situaci nemají ani policisté. "Z dopravního hlediska to nebude horší než nedávná oprava silnice ve Vranově," předvídá mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz