Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Louky v Lednici chrání UNESCO. Teď tam má vyrůst hřiště na fotbalgolf

  6:51aktualizováno  6:51
Víc chráněné už tohle místo být ani nemůže. Dolní louky v Lednici jsou součástí UNESCO a protože se na nich vyskytuje řada ohrožených druhů zvířat, jsou i pod ochranou ekologů. Právě tam by ale mělo vzniknout fotbalgolfové hřiště. Místní se bouří, podle investora však atrakce pomůže udržet turisty v obci.

Fotbalgolf (ilustrační snímek) | foto: Česká fotbalgolfová asociace

Dolní louky se nacházejí na okraji Lednice, jsou součástí památkové zóny UNESCO, přírodního parku Niva Dyje a místo chrání i Natura 2000. K tomu se navíc objevuje v aktivní záplavové zóně a v ochranném pásmu vodního zdroje.

Přesto právě tady chce soukromý investor zasázet do země betonové skruže, vytvořit umělé vyvýšeniny a jámy pro fotbalgolfové hřiště. A místní se děsí, že k tomu přibude i budova se zázemím klubu či parkoviště pro desítky aut.

Panika mezi lidmi, kteří bydlí v sousedství luk, vyústila v petici, kterou se stavbě fotbalgolfového hřiště brání.

„Hřiště připravujeme už rok. Máme – až na poslední – všechna potřebná povolení od památkářů, ochranářů, stavebního úřadu a dalších. Záměr jsme chtěli zveřejnit během podzimu, až budeme mít všechny dokumenty, a předstoupit s nimi před radu, zastupitelstvo a občany Lednice,“ vypočítává Kamil Masný z České fotbalgolfové asociace.

Zámek v Lednici každoročně přitahuje statisíce turistů. Obec chce proto pro ně...

Zámek v Lednici každoročně přitahuje statisíce turistů, patří mezi nejnavštěvovanější místa v tuzemsku.

Spousta místních lidí je ale už teď zásadně proti. „Rádoby podnikatelé chtějí zhuntovat kus krásné země. Kančí obora a okolí je krásný unikát a věřím, že nám všem záleží na jeho zachování. Nechceme tady přeci disneyland!“ říká David Mahovský z Lednice, který petici pomáhá šířit.

Podle Masného, který chce sportoviště vybudovat, ale převažují pozitiva. Je přesvědčen, že nové hřiště pomůže udržet v Lednici déle turisty a na území nebude mít žádný dopad.

Co tam vlastně bude?

Ledničtí jsou naštvaní hlavně proto, že o plánovaném projektu nic netušili. Vyjádřit se k němu zatím nemohli ani ti, jejichž pozemky s loukami bezprostředně sousedí.

Fotbalgolf

Fotbalgolf je sport, který propojuje fotbal a minigolf. Hráči se snaží na co nejméně kopů (dotyků) dostat míč do jamky. Osmnáctijamková hřiště zahrnují přírodní, ale i umělé překážky.

„Chcete zásadně zasáhnout do přírodního biotopu a také našeho soužití a nemáte potřebu nás informovat?“ napsala zastupitelům iniciátorka petice Klára Rothscheinová, za jejímž domem má hřiště být.

Obává se hlavně zničení přírodních hodnot – na loukách se objevuje mimo jiné třeba kriticky ohrožený skokan ostronosý či kudlanka nábožná. Lidé sem chodí pozorovat luňáky, srnce, čápy a volavky. Ledničtí tvrdí, že stavba hřiště by představovala i komplikace v dopravě. Úzká ulice vedoucí k lukám je už nyní v sezoně ucpaná. A denně jí projedou tisíce cyklistů křižujících Lednickovaltický areál. Obec už tady musela omezit vjezd aut a povolila jej jen rezidentům.

A právě na konci této ulice má podle místních vzniknout parkoviště až pro dvě stě aut a zázemí pro hřiště včetně klubové budovy či restaurace. Investor o tom jedná s majitelkou posledního pozemku v ulici Ludmilou Michalicovou: „Nabídli mi, že opraví dům a investují do restaurace, kterou provozuji. Chtějí za to podíl na zisku.“

V oblasti je totiž stavební uzávěra, kvůli které není možné budovat nové zařízení, a pohostinství Michalicové je nejblíž plánovanému hřišti.

Panika vznikla z neověřených informací, myslí si starosta

Nikdo z Lednice přitom netuší, jak je vlastně projekt daleko. Lidé vycházejí jen z informace na webu fotbalgolfové asociace, že hřiště už je ve výstavbě. Investor se navíc ohání dokumentem s podpisem starosty obce Libora Kabáta, který měl záměr povolit. A to místní nadzvedlo nejvíc. Se stížností se obrátili na krajský úřad i místní poslance.

Dokument, který investor drží v rukou, ovšem nemá de facto žádnou hodnotu. Starosta v něm jen potvrdil, že obec nemá námitky, aby se pokusil na svých pozemcích hřiště zřídit. A poněkud skepticky se vyjádřil k tomu, jestli je to vůbec možné s ohledem na střet podnikatelova zájmu s památkáři i ochranou životního prostředí.

„Je jejich právem snažit se o realizaci svého záměru na svých vlastních pozemcích,“ říká o investorech starosta Libor Kabát.

Odmítá však, že by bez souhlasu zastupitelstva vydal nějaké povolení.

„Pokud si někdo vyloží fakt, že nás informovali o svém záměru, tak, že s ním tím pádem všichni souhlasí, potom nerozumí, jak fungují úřady ve věcech povolování,“ říká s tím, že panika mezi lidmi vznikla právě z neověřených informací.

Obec záměr ještě vůbec neřešila. „Jestli se to bude dál vyvíjet a dostaneme nějaké rozhodnutí orgánů státní správy, co se týká ochrany památek a životního prostředí, tak se tím budeme zabývat. Ale nevím, zda je v tuto chvíli vůbec čím,“ podotkl Kabát.

Tomu, že by v chráněném území mělo vzniknout třeba obří parkoviště, sám nevěří. „My sami nemůžeme vyjednat s památkáři stavbu parkoviště v místech, která nejsou zdaleka pod takovou ochranou,“ podotýká Kabát.

Popírá to i Masný. „Je to výmysl. Najednou se tam bude pohybovat jen pár lidí, kteří využijí stávající zpevněné plochy. Nemyslím, že by tam bylo zároveň víc než deset aut,“ řekl Masný.

V podobné situaci už přitom v Lednici jednou byli. Před sedmi lety sepisovali petici obdobnou. Tenkrát se bránili proti změně územního plánu, která by na loukách dovolila klasické golfové hřiště. Ze záměru nakonec sešlo.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Najdete na iDNES.cz