památník Rudé armády, Královo Pole

památník Rudé armády, Královo Pole | foto: Radek Miča, MAFRA

Hrob není podle průzkumu pod památníkem rudoarmějců, ale za ním

  • 6
Kolem kontroverzního žulového památníku rudoarmějců v ­Králově Poli je už zase mela. S­ největší pravděpodobností se totiž konečně našel hromadný hrob více než tří set vojáků Rudé armády. Jenže ostatky neleží pod pomníkem, jak se předpokládalo, ale za ním.

Magnetometrický průzkum zadal odborné firmě královopolský místostarosta René Pelán (ODS). A náklady uhradil z vlastních peněz. Magistrát však nové zjištění nepovažuje za průkazné.

"Jeden průzkum nic nedokazuje, zadáme si vlastní," reagoval náměstek primátora Martin Ander (SZ). "Už jsem vydal pokyny k zahájení výběrového řízení archeologického průzkumu," dodal.

Druhý průzkum v řadě

Pelán průzkum objednal a zaplatil už podruhé. Poprvé se radarem travnatý povrch pietního místa zkoumal zhruba před měsícem. Tehdy se zjistilo, že v hlíně před pomníkem žádné hroby nejsou.

Paradoxní na tom však je, že magistrát právě toto místo nechal letos předláždit a opravit. Náklady se vyšplhaly na zhruba 750 tisíc korun. Plánovalo se, že za další statisíce se "prázdný hrob" oplotí. "To je nesmysl, proč stavět plot tam, kde žádní vojáci pohřbeni nejsou," řekl po prvních průzkumech Pelán.

Co na tahanice kolem pomníku říkají obyvatelé Králova Pole? "Když už tam ostatky jednou jsou, ať tam zůstanou. Mrtvým je to jedno," míní Ivana Přibylová, která do klidného parku na Božetěchové chodí na procházky.

A co druhá studie vlastně dokazuje? Metodou magnetometrie se zjistilo, že pod pískovým povrchem v ­parku za mohylou je poměrně velká zasypaná jáma o šířce více než 12 metrů.

"Dá se předpokládat, že v ­ní jsou ostatky vojáků," míní Pelán. Jenže na hrobech válečných obětí by se petanquové koule kutálet neměly. Alespoň podle mezinárodních dohod, které mezi českou a ruskou stranou existují.

"Péče o válečné hroby je jasně stanovena v zákoně o válečných hrobech a dohodě o vzájemné péči o válečné hroby mezi Českou republikou a Ruskou federací," vysvětlil historik Pavel Paleček.

Do země se zatím kopat nebude

"Chci dokázat, že je to nesmyslné vyhazování peněz za poutní místo pro komunisty," vysvětluje Pelán důvody, proč se do zkoumání na vlastní pěst pustil.

První průzkumy jsou hotovy, teď je na tahu magistrát. Závěrečnou zprávu předá v nebližších dnech komisi odborníků, která se osudem kontroverzního památníku zabývá od té doby, co se vyhrotila diskuse okolo sporného umístění symbolů srpu a kladiva, které z něj byly několikrát odstraněny a po dvaceti letech od pádu komunismu znovu instalovány.

"Ostuda je, že jsme dosud nevěděli, kde hroby jsou," říká historik Paleček. Ander se ale brání. "Nebyly žádné pochybnosti o tom, že hroby nejsou před pomníkem," vysvětlil. Všechny archeologické metody, které magistrát plánuje, jsou nedestruktivní. Kopat do země se zatím nebude.