Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli úspoře milionu hrozí zánik Muzea romské kultury

  21:00aktualizováno  21:00
Jihomoravské metropoli hrozí, že přijde o významnou kulturní instituci. Ministerstvo kultury totiž v tichosti připravuje začlenění světově uznávaného Muzea romské kultury pod Moravské zemské muzeum. Lidé, kteří romské muzeum v roce 1991 zakládali, varují před jeho postupným zánikem.
Ministerstvo kultury chce začlenit Muzeu romské kultury do Moravského zemského muzea (ilustrační snímek).

Ministerstvo kultury chce začlenit Muzeu romské kultury do Moravského zemského muzea (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sloučení obou institucí by podle úředníků z ministerstva kultury přineslo úsporu napjatému státnímu rozpočtu. Ta by se ale zřejmě pohybovala jen kolem milionu korun ročně.

"Ministerstvo nás totiž ujišťuje, že by celá naše činnost zůstala zachována. Zrušit by se tak zřejmě dalo jen ekonomické oddělení a sekretariát, takže bychom ušetřili nanejvýš na platech čtyř pracovníků," vyčíslila etnoložka a historička Jana Poláková, která nyní Muzea romské kultury řídí.

Muzeum romské kultury

Muzeum vzniklo v Brně roce 1991 z iniciativy romských intelektuálů, kteří jeho sbírky nejprve budovali na vlastní náklady. Iniciovali také vznik památníku romského holokaustu v Hodoníně u Kunštátu. Tam býval za druhé světové války sběrný tábor pro Romy podobný tomu v Letech u Písku. Teprve v roce 2005 převzal světově uznávanou instituci stát.

Kvůli těmto ušetřeným mzdovým nákladům by ovšem zanikla výjimečná samostatná instituce, která se jako vůbec první na světě začala v 90. letech systematicky věnovat celosvětové kultuře a historii Romů. "Stát se tím tehdy rád chlubil. A po našem vzoru vznikla později podobná muzea třeba v Bělehradě či Rumunsku," připomíná Jana Horváthová, která s dalšími romskými intelektuály stála u zrodu muzea.

Ministerstvo kultury zatím o uvažovaném sloučení dvou svých příspěvkových organizací příliš nemluví. Zásadní ovšem je, že už v polovině letošního ledna schválila vláda návrh, podle kterého se právě tímto způsobem má šetřit v resortu kultury. Další úspory má přinést i obdobné sloučení dvou muzeí v Praze a Chomutově.

Výše úspor, o které mluví ministerstvo, je ovšem výrazně vyšší, než kterou vyčíslily obě dotčené instituce v Brně. Není tak jasné, do jaké míry by se činnost Muzea romské kultury musela omezit.

"Ministerstvo je vázáno usnesením vlády co do objemu uváděných finančních prostředků. V daném případě jde o úsporu 15 milionů korun. V současné době ale není zatím s konečnou platností rozhodnuto, jak přesně bude úspory dosaženo," uvedla pro server Romea.cz mluvčí ministerstva kultury Markéta Ševčíková. Jak jinak by se mohlo šetřit, případně kdy bude v chystaných úsporách jasno, to ministerstvo zatím nekomentovalo.

Proti sloučení institucí je i primátor Brna Onderka

Odpůrci tohoto kroku tak zatím vyčkávají, co se bude dít dál. Například Rada vlády pro záležitosti romské menšiny už se ale proti vládním plánům jasně ohradila. Díky tomuto stanovisku rady se navíc informace o chystaném kroku ministerstva dostaly na veřejnost.

"Je to stejná jako kdybychom řekli, že zrušíme nějakou část národního muzea. Samozřejmě, že by celá řada odborníků řekla, že je to absurdní a že jde o zachování české kultury a tradice a že je to vyloučené. Muzeum romské kultury je naše dědictví a máme právo ho mít a nejenom my v Česku, ale i Romové v celé Evropě," uvedl člen rady David Beňák pro server Romea.cz

Moravské zemské muzeum, které by činnost rušeného muzea mělo převzít, se ke sloučení staví méně odmítavě než romské muzeum. I jeho ředitel Martin Reissner však mluví o tom, že by se tímto korkem ušetřilo jen kolem milionu korun ročně.

"Už v minulosti se o tomto kroku uvažovalo. Pokud ministerstvo kultury o tomto sloučení rozhodne, budeme to respektovat. Není to ovšem varianta, kterou bychom preferovali," říká Reissner.

Plány na sloučení obou institucí naopak radikálněji odmítá brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). O tom, co se chystá na ministerstvu kultury, přitom dosud vůbec nevěděl. "Dozvídám se to až od vás. Dovedu si představit, že by Muzeum romské kultury mohlo fungovat jako jakási dceřinná organizace Moravského zemského muzea. Aby ho však toto muzeum pohltilo, to považuji za nesmysl. Muzeum romské kultury je totiž důležitou institucí s vynikající pověstí, kterou si zaslouženě vybudovalo,“ připomněl Onderka.

Slíbil proto, že se o plánech ministerstva kultury pokusí hned příští týden zjistit co nejvíce informací a poté se poté pokusí vložit do jednání na ministerstvu.

Pokud by k zániku Muzea romské kultury opravdu došlo, byla by to už několikátá důležitá instituce, která z Brna v poslední době zmizela. Do roku 2007 zde působilo například Design centrum, které 16 let zajišťovalo podporu českého průmyslového designu. Loni ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že brněnská vyšší policejní škola bude jen pobočkou školy v Kroměříži (více čtěte zde). A do Kroměříže se od letošního ledna přesunuli i památkáři, kteří pečují o jihomoravské hrady a zámky (více čtěte zde).

Zrušení muzea by byla krádež a obří ostuda, říká zakladatelka

Muzeum romské kultury, o jehož sloučení s Moravským zemským muzeem nyní uvažuje ministerstvo, vzniklo původně jako občanské sdružení. Založila ho skupina romských intelektuálů, kteří o existenci podobné instituce usilovali už od 60. let minulého století. "Tehdy vznikl Svaz Cikánů - Romů, který ale stát v roce 1973 zrušil a shromážděné sbírky v podstatě rozkradl. Pokud bude nyní muzeum zrušeno, bude se tato amorální krádež opakovat. To nesmíme dopustit," říká jedna ze zakládajících členek původního občanského sdružení Jana Horváthová.
Návrhy na sloučení Muzea romské kultury se údajně objevily už v minulosti, je to tak?
V médiích se o tom mluvilo už před několika lety. My tehdy ale o ničem nevěděli a ministerstvo nás ujišťovalo, že se nic takového nechystá. Stejně jako nás o naší samostatnosti stát ujišťoval před tím, než jsme se v roce 2005 stali státní příspěvkovou organizaci.
Jaký dopad by sloučení s Moravským zemským muzeem mělo?
Obě instituce jsou jako oheň a voda. Společně nemůžou nikdy fungovat a fakticky by to znamenalo zánik Muzea romské kultury. A to by byl nejen neuvěřitelně amorální krok, ale i mezinárodní ostuda. Naše instituce byla totiž vůbec prvním muzeem na světě, které takto globálně dokumentovalo kulturu Romů. A taky jeden z mála skutečně funkčních projektů ve věci integrace Romů. Česko se tím rádo chlubilo.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Sucho omezilo plavbu lodí na Brněnské přehradě. Poprvé od roku 2004

Brněnský dopravní podnik spouští své lodě na hladinu přehrady.

Extrémně malé množství vody v Brněnské přehradě narušilo plavbu lodí. Ty už nemohou plout až do konečné zastávky ve...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Najdete na iDNES.cz