Hrozny na ledové víno na Znojemsku - viniční trať ani jméno nechtěli majitelé z...

Hrozny na ledové víno na Znojemsku - viniční trať ani jméno nechtěli majitelé z obav před jejich krádeží zveřejnit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Víno bude letos excelentní, i když se hroznů urodilo o třetinu méně

  • 2
Znojemští vinaři letos sklidí až o čtyřicet procent méně hroznů. Úrodu na jihu Moravy poznamenaly především mrazy a sucho. Bobulím se však letos vyhnuly plísně a choroby, proto odborníci u letošního vína věští vynikající kvalitu. Ceny podle nich neporostou.

Nezvykle brzy, tedy o tři týdny dříve než loni, skončil letos sběr hroznů u jejich největšího pěstitele na Znojemsku, Vinařství Lahofer. Zatímco loni tady stříhali šťavnaté střapce ještě koncem listopadu, letos už na Dušičky nebylo co sbírat.

Úroda na viničných tratích Lahoferu se totiž letos smrskla na ani ne polovinu. "Hektarový výnos se letos pohybuje jen kolem 2,3 tuny, zatímco loni to byl dvojnásobek," shrnul neštěstí ve vinicích ředitel Vinařství Lahofer Petr Chaloupecký. Jen o trochu lépe jsou na tom ostatní vinaři ze Znojemska.

Téměř každý tam sklidí letos až o čtyřicet procent hroznů méně než jiné roky. Kvůli únorovým holomrazům, nečekaným mrazům ze 17. na 18. května a pak ještě katastrofálnímu suchu.

Někde zničil mráz celé vinohrady

"Propad máme letos kolem čtyřiceti procent ze všech našich vinic i od našich dodavatelů," potvrdil obrovské snížení výnosů i šéf Znovínu Znojmo Pavel Vajčner, který sklizeň začal letos kvůli slunečnému létu o týden dřív a skončil v sobotu.

Neúroda přitom na Znojemsku zasáhla především odrůdy typické právě pro tento kraj. Tedy veltlínské zelené, sauvignon, ryzlink rýnský i vlašský či Müller Thurgau. Málo sklizených hroznů je letos na jihu Moravy oproti desetiletému průměru i podle Martina Půčka ze Svazu vinařů ČR.

"Zatímco loni vinaři sklidili hrozny odpovídající 670 tisícům hektolitrů vína, letos se očekává výnos kolem čtyř tun z hektaru. Odpovídá to sklizni 450-490 tisíc hektolitrů," přiblížil Půček.

Konečná čísla bude přitom Svaz vinařů znát až v lednu. "Už teď je nicméně jisté, že na jižní Moravě je letos propad ve výnosech průměrně třicetiprocentní. A místy zničily dvojí mrazy vinohrady kompletně," uvedl předseda Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray s tím, že kromě Znojemska si zařádily nejvíce na Moravském Slovácku.

"Úroda je letos podprůměrná. Malovinaři na Miloticku, kteří vyrábějí od pěti set do dvou tisíc litrů vína, posbírali o čtvrtinu až třetinu méně," posteskl si Jaroslav Grufík z Milotic, který je také jedním z nich.

Bobulím se vyhnuly choroby, víno bude výborné

A zatímco řada jihomoravských vinařů sklidila letos kvůli neúrodě opravdu rychle, někteří budou mít ve svých vinohradech napilno ještě do poloviny listopadu.

"Zbývá nám totiž sesbírat Müller Thurgau na nejprestižnější trati Železná," přiblížil hlavní enolog Vinařství Volařík z Mikulova Jindřich Kadrnka. Mrazy jim zato letos kompletně zdecimovaly Ryzlink rýnský.

Vinaři mají ovšem i tak pro své spotřebitele dobré zprávy. Víno bude prý totiž letos díky absenci chorob a plísní i díky slunečnému teplému létu přímo excelentní. Hrozny jsou totiž příjemně sladké a kvalitní.

"Velmi pěkná mohou být letos červená vína. Hrozny modrých odrůd dosahují vysoké cukernatosti a vynikají barevností," řekl Půček.

Voňavá a plná vína očekává také šéf Národního vinařského centra ve Valticích Pavel Krška. A přidává, že ceny našich vín by se zvedat ani kvůli nižším výnosům neměly. "Je ovšem možné, že mírně nahoru půjdou unikátní menší šarže. Zejména těch oceněných na našich či světových soutěžích," očekává Krška.