Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hru na četníky a zloděje rozetne Krajský soud v Brně

  8:38aktualizováno  11:02
Vyděrači a podvodníci, přesně tak zhodnotili akce pětice mužů, jejichž provinění řeší Krajský soud v Brně, vyšetřovatelé i státní zástupce. Simon Dycha, Julius Kanči, Aleš Vomela, David Vyvážil a Marcel Kotlár podle nich v přestrojení za policisty vydírali podnikatele.

Marcel Kotlár (uprostřed) spolu s obžalovanými Simonem Dychou, Juliusem Kančim, Alešem Vomelou a Davidem Vyvážilem | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

Skupina vymyslela zajímavý plán. Falešní policisté své oběti z řad podnikatelů nejdřív varovali, že budou vydíráni mafií. Vyhledávali si je po celé republice, mimo jiné i v Brně či Podolí na Brněnsku. Doporučili jim, ať zaplatí, že vše je pod policejní kontrolou. Poté však sami jako smyšlení členové mafie podnikatelům vyhrožovali a vydírali je. A chtěli inkasovat peníze.

V jednom případě se jim povedlo vylákat pět milionů korun. Další miliony už podvodníkům podnikatelé nevydali: většinou se sami obrátili na skutečné muže v uniformě. Teď obžalovaným hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Zda kauza skončí vynesením rozsudku, zatím není jasné. K soudu nepřišli dva předvolaní svědci a hned tři z pěti obhájců trvají na jejich výslechu. Advokáti navrhují také provedení dalších důkazů, například obhájce Aleše Vomely si na začátku líčení vzpomněl na svědka, který může vysvětlit, proč měl obžalovaný doma policejní uniformu.

Pak přišlo přiznání
Tresty mohly padnout už v únoru 2008, jeden z obžalovaných však překvapivě ukončil mlčení. "Po domluvě s obhájcem jsem se rozhodl, že budu vypovídat. Ke svým činům se doznávám v plném rozsahu," uvedl Marcel Kotlár. - čtěte Obžalovaný odročil jednání soudu pomocí pervitinu

V soudní síni pak podrobně líčil, jak se kvůli hráčské vášni v kasinu brněnského hotelu Grand seznámil s olašským Romem Josefem Lakatošem alias Pepíčkem a přes něho se skupinou Albánců, kteří půjčovali peníze na vysoký úrok. Ti mu dali dvě stě tisíc, Kotlár pak však měl potíže s jejich vrácením.

"Pepíček mě varoval, že jsou nebezpeční, musel jsem si proto přepůjčit od dalšího Albánce, úrok ale byl dvacet tisíc týdně, neměl jsem na splácení. Zastavil jsem byt a splatil půl milionu, ale pořád se to načítalo, už jsem ani nevěděl, kolik dlužím," vysvětloval Kotlár.

Právě proto se prý zapletl do hry na policisty a mafii a vydírání podnikatelů. Vše podle něho organizoval právě Pepíček - přes jeho známého ostatně skupina sehnala uniformy, tiskopisy s policejní hlavičkou i instrukce, jak se chovat.

"Nabídl mi, že když budu umět zahrát policistu, můžu zaplatit dluhy. Celou dobu s námi jezdil, platil ubytování i jídlo, vše financoval," popsal Kotlár.

O dalších pachatelích, kteří se na vydírání a podvodu podíleli, mluvit nechtěl. "Z bezpečnostních důvodů je uvádět nebudu, jsem ve vazbě a nemůžu chránit manželku a děti, mám o ně strach," vysvětloval. Jestli jeho obavy souvisí s tím, že všichni spoluobžalovaní kromě Dychy jsou na svobodě, ale říci nechtěl.

Na Pepíčka si po jeho výpovědi vzpomněl i další obžalovaný. "Je to pravda, to on byl hlavní mašina, všechno řídil," tvrdil Simon Dycha s tím, že se o něm určitě sám zmínil už při policejních výsleších.

To, že by kvůli údajnému organizátorovi celý proces běžel od začátku, ale státní zástupce popřel. "Přiznání mě překvapilo, obžalované ale usvědčuje řada dalších důkazů. Hlavně je poznali vydíraní podnikatelé. Poznatek, že do všeho měla být zapojena i další osoba, je ale zásadní. Pokud bychom jej ovšem obžalovali, vše by se projednávalo v samostatném řízení," naznačil při únorovém líčení státní zástupce Jaroslav Kubeša.

Obhájci dnes u soudu namítli, že Josef Lakatoš, který jako předvolaný svědek soudu tvrdil, že proti němu není vedené žádné další trestní stíhání, má sám stanout jako obžalovaný před Městským soudem v Brně kvůli jinému případu loupežných přepadení. I s tím se bude muset tříčlenný senát vypořádat.

Rozsudek nakonec nepadl, hlavní líčení bylo odročeno na 9. červenec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz