Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exstarosta má potíže se zákonem. Policie prověřuje, zda ukradl peníze

  9:08aktualizováno  9:08
Bývalý starosta Rojetína Pavel Hubálek čelí stíhání kvůli podvodu s obecními byty. Policisté navíc prověřují další trestní oznámení. Tentokrát v souvislosti s krádeží peněz z obecní kasy.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Když loni v květnu zatkli policisté Hubálka, vyvolalo to rozruch. Tehdejšího úředníka zdravotního odboru jihomoravského krajského úřadu a starostu Rojetína na Tišnovsku za KDU-ČSL, později za Nezávislé pro Rojetín, obvinili vyšetřovatelé z podvodu (více o zadržení Hubálka zde).

Hubálek měl na krajském úřadě na starosti přidělování obecních bytů azylantům. A kriminalisté se domnívají, že mu několik lidí dalo peníze za to, že jim zařídí bydlení v obecním bytě v různých brněnských městských částech. Nejednalo se ale o azylanty. Podle informací MF DNES může jít až o čtrnáct případů.

„Byl několik týdnů ve vazbě, protože existovala obava z ovlivňování svědků,“ řekl Jan Petrásek, dozorující státní zástupce. Přesnější počet dotčených ale nesdělil.

Případ se zatím dál neposunul. „Věc stojí na tom, že se musí prozkoumat obsah počítačů zabavených při domovní prohlídce,“ doplnil Petrásek z brněnského městského státního zastupitelství s tím, že to potrvá dalších několik měsíců. Jak ale zjistila MF DNES, na Hubálka mezitím padlo další trestní oznámení kvůli zmizení peněz z obecní pokladny Rojetína.

Obec v exekuci

„V květnu jsme podali trestní oznámení na hospodářskou kriminálku. Bývalý starosta zmizel s obecní pokladnou, ve které bylo přes čtyři sta tisíc korun. Zjistili jsme také, že neplatil faktury, takže obec je prakticky v exekuci a má zastavený majetek,“ popsal Martin Minář (STAN), současný starosta Rojetína.

Hubálkovi odhlasovali zastupitelé nedůvěru koncem letošního dubna, hned poté, co se dozvěděli, že obci hrozí exekuce za nesplacenou fakturu z roku 2010 za vybudování autobusového obratiště.

„Za pět let se dluh vyšplhal ze 470 tisíc na 1,7 milionu korun, objevili jsme i další nezaplacené faktury. Třeba skoro osmdesát tisíc za telefon s internetem a televizí. Ty přitom na obecním úřadě nejsou zavedené. A krajský úřad po nás chce víc než třicet tisíc korun jako náhradu Hubálkovy mzdy. Když nepřišel do práce, vykázal svoji nepřítomnost jako činnost pro obec,“ vypočítal nový starosta Minář s tím, že Hubálkovi obec už zaslala předžalobní výzvu.

Hubálek tvrdí, že jde o nedorozumění s novou koalicí na radnici. „K obvinění z podvodu se nebudu vyjadřovat. A fakturu za obratiště jsem uhradil ze svého asi před dvěma měsíci, řeším to přes účetního. Je komplet zaplacená, zbývají náklady exekučního řízení,“ reagoval muž, který je stále jedním z pěti zastupitelů Rojetína.

V době, kdy Hubálek odešel z funkce starosty, skončil také na krajském úřadě.

„Jeho pracovní poměr byl ukončen k 30. dubnu 2015 dohodou na základě žádosti jmenovaného, bez uvedení důvodů,“ uvedla Věra Vojáčková, ředitelka krajského úřadu.

Bývalý starosta zmizel

Rojetín je malebná vesnička uprostřed lesů asi patnáct kilometrů od Tišnova na hranici s krajem Vysočina. Zdejším osmdesáti obyvatelům starostoval sedmatřicetiletý Hubálek od roku 2006. Teď o něm ale nikdo nic neví.

„Od dubna jsme ho neviděli, nekomunikuje s námi,“ říká Ladislav Kadlec, majitel zdejší stolařské dílny a zastupitel za Starosty a nezávislé.

„Ne, neviděli jsme ho tu,“ odpovídá stejně žena, která otevře po zazvonění dveře domu, kde je veřejná telefonní stanice.

Hned na začátku vsi stojí u autobusové zastávky obecní dům. Nalevo mají hasiči zbrojnici, napravo je vchod do společenské místnosti, vzadu malé dětské hřiště a terasa na posezení u grilu. Uprostřed, za oknem bez záclony, je kancelář starosty. Ten nový se ale na ni může dívat stejně jako každý jiný jen přes okno. A vidět třeba kalendář obrácený na předvánoční týden roku 2014. Klíče od úřadu totiž nemá, a tak musí v úředních hodinách sedět ve společenské místnosti.

„Bývalý starosta nám nepředal klíče, dokumenty ani hesla od obecního webu, takže jsme museli požádat o založení nové domény. Úřad budeme muset jít otevřít se zámečníkem,“ popisuje nový starosta Minář, zatímco do jeho slov kokrhá kohout.

V Rojetíně koupil Hubálek pozemky

Hubálek ale tvrdí, že úřad předává. „Koncem měsíce to bude vyřízené,“ řekl. Exstarosta sice v Rojetíně nebydlí, nakoupil zde ale pozemky. Podle údajů v katastru nemovitostí koupil v letech 2007 a 2008 4,6 hektaru především lesů, ale třeba také stavební pozemek uprostřed obce.

Jak už před časem uvedl server Aktuálně.cz, Hubálek a dva další kupci za ně zaplatili asi padesát tisíc korun.

Jeho společníky byli při koupi Pavel Blažek, vlivný poslanec za ODS z Brna, a Robert Kerndl, nynější opoziční zastupitel za ODS v městské části Brno-střed. Kerndl byl přitom v minulém volebním období radním největší brněnské městské části. Je velmi dobrým známým Hubálka, který k němu často jezdil na chalupu do nedalekého Níhova.

Podle Hubálka neexistuje žádná spojitost mezi jeho obviněním z podvodu kvůli nabízení obecních bytů, mimo jiné i v Brně-střed, a tím, že Kerndl byl radním pro bytovou politiku v době, kdy měl Hubálek páchat trestnou činnost.

„S panem Kerndlem se známe dvanáct let, dřív než jsem se stal starostou. Vůbec to nijak nesouvisí,“ řekl Hubálek.

Také podle brněnského státního zástupce Petráska policie v kauze vyšetřuje pouze jednoho obviněného - Hubálka.

Vyjádření Roberta Kerndla se MF DNES nepodařilo získat, nebral telefon ani nereagoval na zprávy.Článek se mi líbí

Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz