Na fotografii Jiří Hajdyla a Jiří Pecha jako dva představitelé hrdiny Jana...

Na fotografii Jiří Hajdyla a Jiří Pecha jako dva představitelé hrdiny Jana Dítě, jehož spletité životní osudy zachytil v románu Obsluhoval jsem anglického krále spisovatel Bohumil Hrabala | foto: Divadlo Husa na provázku

Husa na provázku vrací na repertoár hru, která přepsala dějiny divadla

Brněnská dramatizace románu Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále přepsala dějiny tuzemského divadla. A kus nazvaný Rozvzpomínání je bude psát i nadále, opět se totiž vrací na jeviště Divadla Husa na provázku.

O výjimečnosti hry svědčí především její dlouhý a neuvěřitelně pestrý život. "Na repertoáru divadla se udržela celých pětadvacet let, což v historii moderního českého divadla nemá obdob," uvedl šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek.

rozvzpomínání

Obnovená premiéra slavné inscenace podle Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále v titulní roli s Jiřím Pechou. První uvedení se uskutečnilo 30. dubna 1985. Zúčastnil se ho sám spisovatel Bohumil Hrabal i se svou ženou.
Divadelníci vzpomínají na čtyřicet potlesků na otevřené scéně při uvedení legendárního kusu. Divadlo s Krobotovou inscenací slavilo mimořádné úspěchy. (mlk)

Inscenace se před čtvrt stoletím ujal Ivo Krobot. Na premiéru 30. dubna 1985 tehdy proslulý spisovatel Bohumil Hrabal dorazil i se svojí paní Eliškou do někdejšího působiště divadla, v dnešním Domě umění.

"Nadšené obecenstvo odměnilo první představení Rozvzpomínání více než čtyřiceti potlesky na otevřené scéně a téměř nekončícími ovacemi na jeho konci," uvedl scénárista Petr Oslzlý. Ten spolu s Krobotem připravil text inscenace.

Divadlo změnilo třikrát název

Za dobu uvádění hry divadlo třikrát změnilo svůj název a vystřídala se v něm celá řada či přímo generace provázkovských herců. A první uvedení zdobila jména jako Vladimír Javorský, Miroslav Donutil, Lenka Loubalová, Mojmír Maděrič či Jaromír Dulava. V diváky milovaném kusu se objevila také řada dalších dnes již zesnulých herců, jako třeba Franta Kocourek.

Rozvzpomínání aneb zdramatizovaný román Obsluhoval jsem anglického krále spisovatele Bohumila HrabalaRozvzpomínání aneb zdramatizovaný román Obsluhoval jsem anglického krále spisovatele Bohumila Hrabala

Na jeviště se nyní vrátí také legendární a první uvedení pamatující herec Jiří Pecha, kvůli jehož nemoci před pět lety musel Provázek úspěšný a navštěvovaný titul stáhnout. Právě on si zahraje hlavního hrdinu, číšníka Jana Dítěte, kterého v mladších životních etapách nastuduje Jiří Hajdyla a Vladimír Hauser.

Proč Rozvzpomínání

Divadelníci před původní premiérou museli ošálit cenzory. "Připravovanou inscenaci pod původním názvem Obsluhoval jsem anglického krále nám cenzurní orgány nemilosrdně vyškrtly z dramaturgického plánu," zavzpomínal Oslzlý.

Rozvzpomínání aneb zdramatizovaný román Obsluhoval jsem anglického krále spisovatele Bohumila HrabalaRozvzpomínání aneb zdramatizovaný román Obsluhoval jsem anglického krále spisovatele Bohumila Hrabala

Nakonec cenzuru přelstili změnou názvu. Literární předlohu přejmenovali na Rozvzpomínání a vydávali ji za Hrabalovu prvotinu.

A jak divadelníci připomínají, inscenace s velkým úspěchem hostovala také v zahraničí. Brzy po sametové revoluci bylo Rozvzpomínání uvedeno v Akademie der Künste v západní části Berlína, posléze v bretaňském Rennes a poté dokonce na Festival d´Automne v pařížském Centre Georges Pompidou.

"Vrcholem mezinárodního ocenění této inscenace pak bylo její uvedení na festivalu nejlepších evropských her Bonner Biennale 94, pro nějž byla vybrána prestižní mezinárodní porotou, a o jedenáct let později uvedení na významném italském a středoevropském divadelním festivalu MittelFest v Cividale del Friuli," připomněla Marina Měšťanová z divadla.

Hrabalův hlas

Sám Hrabal se už před lety na vzniku inscenace svérázně podílel. "Načetl nám pasáže, které i nyní zazní na začátku a konci inscenace," prozradil režisér Ivo Krobot.

Dvouapůlhodinová inscenace bude kromě 30. dubna uvedena ještě při dvou květnových reprízách.