Na snímku je záběr ze starého planetária v Brně, který vznikl složením mnoha

Na snímku je záběr ze starého planetária v Brně, který vznikl složením mnoha fotografií. Něco takového uvidí lidé díky novému digitáriu. | foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Nové digitárium umožní lidem v Brně ze sedadla sálu putovat vesmírem

  • 0
Nezvyklý zážitek už příští rok nabídne zájemcům brněnská hvězdárna a planetárium na Kraví hoře. Na začátku října se pro návštěvníky otevře nové hybridní planetárium nazývané také digitárium. To je zařízení, které se skládá ze sady projektorů, jež umí promítnout obraz na sedmnáctimetrovou polokouli.

"Instalaci považujeme za podobnou revoluci, jakou byla nedávná rekonstrukce hvězdárny. Hybridní planetárium je zařízení téměř jako z vědecko-fantastického filmu," vykreslil novinku ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

A jak dodává, nejedná se jen o planetárium k ukazování hvězdné oblohy, ale o mimořádnou audiovizuální pomůcku.

Princip digitária

Princip celého projekčního systému je současně velmi jednoduchý i nesmírně komplikovaný. V základu se jedná o několik datových projektorů, které s pomocí speciální optiky promítnou obraz na plochu ve tvaru polokoule s průměrem 17 metrů. Ty pak doplňuje několik přídavných zařízení a nezbytný software.

Digitárium nahradí projekční planetárium Spacemaster společnosti Carl Zeiss Jena, které má za sebou dvě desítky roků provozu, a konstrukčně je dokonce ze 70. let dvacátého století.

"Toto jedinečné zařízení umožní létat vesmírem, zobrazit povrchy nejrůznějších kosmických těles, ale zprostředkuje i jiné vědecké vizualizace. Mnohé z nich se přitom zařadí spíše do umění," popsal zařízení Dušek.

V dubnu se nejprve uzavře sál velkého planetária pro veřejnost a během června až července se bude instalovat projekční plocha a audiovizuální technika.

V září pak digitárium zahájí zkušební provoz a na začátku října se otevře pro veřejnost. Budoucí návštěvníci se mohou těšit na astronomická představení, která je zavedou nejen do prostoru sluneční soustavy, ale také do velmi vzdáleného vesmíru.

Již nyní se připravují i pořady o nanotechnologiích, lidském tělu nebo výpravné pohádkové příběhy. Digitárium však poslouží také ke kulturním projektům, využíváno bude u příležitosti přednášek, seminářů a konferencí. "Zařízení pomůže i studentům vysokých škol, kteří si tak lépe představí třeba lidské tělo," doplnil Dušek.

Digitárium spolu s loňskou rekonstrukcí zařadí brněnskou hvězdárnu mezi nejmodernější v Evropě. Na projekt za padesát milionů korun se navíc podařilo získat dotaci z ministerstva školství ve stoprocentní výši.

"Už od počátku rekonstrukce hvězdárny jsme doufali, že kromě nového obalu získáme i nový obsah. Cílem je nejen přibližovat vesmír, ale také velké vědecké projekty, které se na území města Brna realizují," řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).