Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hybridní auto brněnské techniky inspiruje i Tatru

  16:50aktualizováno  16:50
Brněnští vědci pomohou kopřivnické automobilce Tatra s vývojem hybridního motoru na elektřinu. Technika totiž dokázala, že na sestrojení funkčního vozidla využívajícího elektrickou energii má. Město už rok brázdí nenápadná malá dodávka Peugeot, která má místo výfuku v nákladním prostoru zástrčku do zdi.

Peguet z Brna jezdí na elektřinu - Jaromír Marušinec, šéf Centra výpočetních a informačních služeb brněnského VUT, předvádí vůz poháněný elektřinou | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Neslyšný vůz poháněný elektřinou si vyzkoušel i Ronald Adams, generální ředitel Tatry Kopřivnice.

"Zásuvkou na 220 voltů to nabiju za tři hodiny natolik, že ujede sto kilometrů," nastínil ředitel Centra výpočetních a informačních služeb brněnského VUT Jaromír Marušinec. Auto je podle něho bezúdržbové a jeho provoz vyjde asi desetkrát levněji než u vozu se spalovacím motorem.

Tatrovka, Škoda Auto, Zetor a brněnská technika

První náklaďáky splňující emisní normu Euro 6 vyjedou z kopřivnické Tatrovky přespříští rok. Opět díky studentům brněnského Vysokého učení technického. Až za další roky začnou tatrovky využívat hybridní pohon na elektřinu, opět v tom budou brněnské hlavy. Kopřivnická automobilka totiž podepsala s brněnskou technikou smlouvu o spolupráci.

"Škola díky této spolupráci dostane pevnou vazbu na praxi. Počítáme, že pracovníci Tatry budou spolupracovat s našimi výzkumnými týmy na fakultě," pochvaloval si při podpisu rektor VUT Karel Rais.

Vysokoškoláci by měli v Tatře pracovat na několika projektech. "Nejprve nás čeká usilovná práce na motoru splňujícím normu Euro 6, díky kterému budeme v souladu s požadavky Evropské unie," nastínil ředitel Tatry Adams.

Odborníci na motory z VUT už takto spolupracují s dalšími automobilkami. "Tradičně se podílíme na vývoji motorů pro traktory Zetor, spolupracujeme i se Škodou Auto," vypočítal Václav Píštěk, ředitel Ústavu automobilního a dopravního inženýrství.

S brněnskou technikou ovšem chtějí vývojáři Tatrovky spolupracovat i například na vývoji kompozitových materiálů, které by na kopřivnických nákladních autech nahradily těžkou ocel.

Nejvzdálenějším úkolem je pak vývoj vozu na hybridní pohon. "Několik ústavů bude pracovat na takovém pohonu, který dokáže využívat energii z brzdění," nastínil Jan Vrbka, vedoucí Ústavu mechaniky Fakulty strojního inženýrství VUT.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz