Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde se můžete koupat? Hygienici kontrolují vodu jen v určitých nádržích

  18:55aktualizováno  18:55
Snaha ochladit se v současných vedrech na jižní Moravě může přivodit i nepříjemnou vyrážku. Tamní hygienici totiž sledují kvalitu vody jen v 19 vybraných přírodních koupalištích.

Brněnská přehrada je letos nejčistší za celá desetiletí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Marie Pavliňáková se minulý týden s vnoučaty koupala v rybnících brněnského Mariánského údolí. Když však děti vyšly z vody, svědilo je celé tělo. Dnes mají na kůži boláky, které jen pomalu mizí.

Pavliňáková měla smůlu. Vnuk s vnučkou se totiž cachtali v jiném než v jednom z 19 přírodních koupališť, které na jižní Moravě kontrolují hygienici.

Sledovaná koupaliště

  • vhodné ke koupání: Letovice – Vranová (BK) a Svitavice, Brněnská přehrada (BK) - čtyři stanoviště, Kovalovice (BO), Lučina (HO), Bohuslavice (HO), Luleč (VY), Bantice (ZN), Vranovská přehrada - pláž Vranov (ZN), Výrovice (ZN)
  • zakalení, zdravotně nezávadné: Pálava (BK), rybník Suchý (BK), Nové Mlýny (BV) - dvě stanoviště, Kopaninky (ZN), Vranovská přehrada - Bítov (ZN)
  • zákaz koupání: rybník Olšovec (BK)

Zdroj: www.khsbrno.cz

V nich je podle nejnovějších výsledků měření i přes vysoké teploty voda až na jedno bez potíží vhodná ke koupání. Za neškodnost ostatních neručí nikdo.

"Sledujeme vodní plochy, které nám určí ministerstvo zdravotnictví po konzultaci s obcemi. Musí splňovat dvě podmínky - jsou významně navštěvovány lidmi a kvalita vody v nich dlouhodobě umožňuje koupání. Není v našich silách pravidelně zkoumat další stovky jihomoravských lomů či rybníků. Je na lidech, aby sami zvážili, zda je moudré se v konkrétním místě koupat," uvedl Miroslav Staněk z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Brněnská přehrady je čistá, v Olšovci je zákaz koupání

S výjimkou rybníku Olšovec na Blanensku, kde se přemnožily zdraví nebezpečné sinice, přitom podle výsledků pondělního měření není potíž se v hygieniky hlídané vodě vykoupat.

"Jen ve vodní nádrži Pálava či Vranovské přehradě ve vodě plavou nečistoty. Může být zakalenější, ale zdraví neohrožuje," doplnil Staněk.

Nejčistší voda za poslední roky je v Brněnské přehradě. "Nádrž si udržuje velmi vysokou kvalitu vody. Je v ní jen zanedbatelné množství sinic," uvedla Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy, které o přehradu pečuje.

Škodlivé bakterie se v "Priglu" neobjevily ani přes dlouhou vlnu veder, která ve čtvrtek vrcholila. Nejvyšší teplotu a pokořený rekord hlásí meteorologové v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, kde ve čtvrtek naměřili 39,7 stupně Celsia, což je nejvyšší teplota, která byla kdy zaznamenána na celé Moravě.

Komu se nechce v horku dopravovat na nejbližší koupaliště "s techničákem", musí si nezávadnost vody prověřit sám. Krom výrazného zakalení nebo zápachu, mohou být vodítkem drobné kuličky, které v ní plavou, nebo rovnou "kvetoucí" vodní hladina.

"Do rybníku zamořeného sinicemi rozhodně nedoporučujeme vstupovat. Obzvláště zdraví dětí či těhotných žen mohou poškodit," vysvětlil Staněk.

Dalším dobrým ukazatelem jsou podle něj uhynulé ryby. Ty jsou totiž mnohem citlivější na chemické znečištění.

Třikrát více požárů než loni

Vyrážky ze špatné vody přitom nejsou jediným negativem, které vlna veder přináší. V noci z úterý na středu se rozhořel velký stoh ve Valticích. Oheň zasáhl 540 balíků slámy a ohrozil i okolní vinohrady.

A od začátku léta vyjížděli jihomoravští hasiči už k 145 podobným požárům suché trávy či polí. Je to víc než trojnásobek oproti loňsku. Víckrát hořelo i  lesích.

Na počátku většiny požárů přitom podle hasičů byla lidská nedbalost. Pořád totiž platí hejtmanův zákaz rozdělávat otevřený oheň a další protipožární omezení.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Kvůli chybě při plnění zásobníků tankovali řidiči místo benzinu naftu

Benzina přejmenovala benzin Natural 95 na Efecta 95.

Natankovat místo benzínu naftu. Této chyby se nechce dopustit žádný řidič. Na čerpací stanici u brněnského nákupního...

Před 50 lety uvedl Provázek první hru. Nazvali ji chybně, vzpomíná Uhde

Miroslav Donutil se jako Salieri sešel na jevišti brněnského Divadla Husa na...

Právě před padesáti lety se prvním veřejným večerem uvedlo Divadlo Husa na provázku. A začaly se psát dějiny uměleckého...

Najdete na iDNES.cz