Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde se můžete koupat? Hygienici kontrolují vodu jen v určitých nádržích

  18:55aktualizováno  18:55
Snaha ochladit se v současných vedrech na jižní Moravě může přivodit i nepříjemnou vyrážku. Tamní hygienici totiž sledují kvalitu vody jen v 19 vybraných přírodních koupalištích.

Brněnská přehrada je letos nejčistší za celá desetiletí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Marie Pavliňáková se minulý týden s vnoučaty koupala v rybnících brněnského Mariánského údolí. Když však děti vyšly z vody, svědilo je celé tělo. Dnes mají na kůži boláky, které jen pomalu mizí.

Pavliňáková měla smůlu. Vnuk s vnučkou se totiž cachtali v jiném než v jednom z 19 přírodních koupališť, které na jižní Moravě kontrolují hygienici.

Sledovaná koupaliště

  • vhodné ke koupání: Letovice – Vranová (BK) a Svitavice, Brněnská přehrada (BK) - čtyři stanoviště, Kovalovice (BO), Lučina (HO), Bohuslavice (HO), Luleč (VY), Bantice (ZN), Vranovská přehrada - pláž Vranov (ZN), Výrovice (ZN)
  • zakalení, zdravotně nezávadné: Pálava (BK), rybník Suchý (BK), Nové Mlýny (BV) - dvě stanoviště, Kopaninky (ZN), Vranovská přehrada - Bítov (ZN)
  • zákaz koupání: rybník Olšovec (BK)

Zdroj: www.khsbrno.cz

V nich je podle nejnovějších výsledků měření i přes vysoké teploty voda až na jedno bez potíží vhodná ke koupání. Za neškodnost ostatních neručí nikdo.

"Sledujeme vodní plochy, které nám určí ministerstvo zdravotnictví po konzultaci s obcemi. Musí splňovat dvě podmínky - jsou významně navštěvovány lidmi a kvalita vody v nich dlouhodobě umožňuje koupání. Není v našich silách pravidelně zkoumat další stovky jihomoravských lomů či rybníků. Je na lidech, aby sami zvážili, zda je moudré se v konkrétním místě koupat," uvedl Miroslav Staněk z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Brněnská přehrady je čistá, v Olšovci je zákaz koupání

S výjimkou rybníku Olšovec na Blanensku, kde se přemnožily zdraví nebezpečné sinice, přitom podle výsledků pondělního měření není potíž se v hygieniky hlídané vodě vykoupat.

"Jen ve vodní nádrži Pálava či Vranovské přehradě ve vodě plavou nečistoty. Může být zakalenější, ale zdraví neohrožuje," doplnil Staněk.

Nejčistší voda za poslední roky je v Brněnské přehradě. "Nádrž si udržuje velmi vysokou kvalitu vody. Je v ní jen zanedbatelné množství sinic," uvedla Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy, které o přehradu pečuje.

Škodlivé bakterie se v "Priglu" neobjevily ani přes dlouhou vlnu veder, která ve čtvrtek vrcholila. Nejvyšší teplotu a pokořený rekord hlásí meteorologové v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, kde ve čtvrtek naměřili 39,7 stupně Celsia, což je nejvyšší teplota, která byla kdy zaznamenána na celé Moravě.

Komu se nechce v horku dopravovat na nejbližší koupaliště "s techničákem", musí si nezávadnost vody prověřit sám. Krom výrazného zakalení nebo zápachu, mohou být vodítkem drobné kuličky, které v ní plavou, nebo rovnou "kvetoucí" vodní hladina.

"Do rybníku zamořeného sinicemi rozhodně nedoporučujeme vstupovat. Obzvláště zdraví dětí či těhotných žen mohou poškodit," vysvětlil Staněk.

Dalším dobrým ukazatelem jsou podle něj uhynulé ryby. Ty jsou totiž mnohem citlivější na chemické znečištění.

Třikrát více požárů než loni

Vyrážky ze špatné vody přitom nejsou jediným negativem, které vlna veder přináší. V noci z úterý na středu se rozhořel velký stoh ve Valticích. Oheň zasáhl 540 balíků slámy a ohrozil i okolní vinohrady.

A od začátku léta vyjížděli jihomoravští hasiči už k 145 podobným požárům suché trávy či polí. Je to víc než trojnásobek oproti loňsku. Víckrát hořelo i  lesích.

Na počátku většiny požárů přitom podle hasičů byla lidská nedbalost. Pořád totiž platí hejtmanův zákaz rozdělávat otevřený oheň a další protipožární omezení.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Řidič při honičce se strážníky naboural do kanalizační šachty

Řidič naboural do kanalizační šachty

Řidič auta, které nemělo registrační značku, ujížděl v neděli v podvečer strážníkům v Hodoníně. Rychlou jízdu ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz