Hygienici zakázali koupání v Brněnské přehradě | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Hygienici zakázali koupání, v Brněnské přehradě se přemnožily sinice

  • 6
Hygienici zakázali koupání v Brněnské přehradě kvůli přemnoženým sinicím. "Rozhodli jsme na základě nejčerstvějších vzorků vody, které odebral krajem nasmlouvaný odborník ve středu. Přitom ještě v pondělí tomu podle našich vzorků nic nenasvědčovalo," řekl Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Sinice zase vedou. A to i přesto, že se Brněnská přehrada konečně začala čistit. Její voda kvůli tomu dokonce letos na jaře klesla o devět metrů a obnažené dno zasypal vápnící prášek.

Odborníci navečer odebrali vzorky z osmi míst a na polovině z nich překračoval výskyt sinic povolený limit. Na některých až třikrát. Kvůli přemnoženým sinicím by se tak lidé měli vzdát koupání na čtyřech nejoblíbenějších místech - Rakovci, Sokoláku, Kozí horce a Rokli.

"Výsledky jsou staré teprve několik hodin a ukazují, že na některých místech jsou limity pro výskyt sinic překročeny i třikrát," popsal Blahoslav Maršálek z laboratoře Recetox při Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Právě ta provádí měření pro kraj.

Ještě dopoledne hygienici zákaz nechystali
"Podle pondělního měření je kvalita vody vyhovující. Nejsem schopen vám říct, jak rychle se voda zkazí natolik, že vyhlásíme zákaz. Klidně se může stát, že se tak nestane po celou letní sezonu," tvrdil MF DNES ještě kolem jedenácté dopoledne Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice.

V pět hodin odpoledne ale bylo všechno jinak. "Zákaz jsme vyhlásili na základě nejčerstvějších vzorků vody, které odebral krajem nasmlouvaný odborník ve středu," vysvětloval náhlý zvrat Staněk.

Sinice trápí Brněnskou přehradu řadu let. Hygienická stanice zakázala koupání i vloni, lidé však do vody mohli až do 19. července, tedy o osm dní déle. Letos dokonce hygienici vyhlásili zákaz nejdříve za posledních pět let.

"Takto přímo bych mezi sebou roky porovnával s velkou opatrností. Je třeba se podívat na to, jak probíhá celá sezona v přírodě. A letos i stromy a další rostliny kvetly o dva až tři týdny dříve," okomentoval situaci Maršálek.
 
Kvůli teplým červencovým dnům tak podle něj čekali odborníci přemnožení sinic ještě dříve.

Lidé, kteří se zabývají čištěním Brněnské přehrady, tak velkým výskytem sinic ani zaskočeni nebyli. "Všechna optimistická očekávání jsme krotili. Čištění nemůže mít okamžitý vliv na kvalitu vody. Příroda má zkrátka delší reakční dobu. I odborníci nám říkali, že se prvních změn dočkáme za pět až deset let," uvedl náměstek primátora Martin Ander.

A dodal, že možnost koupání na přehradě je v této chvíli stále víc závislá na počasí, než na samotném čištění jejího dna.

Další čištění začne na podzim
Další etapa čištění začne letos na podzim. Předběžně se počítá s tím, že se v té době Brněnská přehrada jako před každou zimou upustí o čtyři metry.

Na jaře příštího roku už by se však neměla napouštět zpět. Hladina naopak klesne o dalších šest metrů a speciálním systémem se začne provzdušňovat dno. Na původní úroveň se voda vrátí až na jaře 2010.

I proto mají lidé toto léto na dlouhou dobu poslední možnost projet se povodní hladině na jedné z flotily lodí brněnského Dopravního podniku. Od příštího roku zůstanou v docích. Pak by se ale měla na přehradě objevit i zcela nová loď, která tam bude vozit pasažéry.