Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


I tvůj hamburger měl oči, křičela do mikrofonu aktivistka v centru Brna

  14:00aktualizováno  18:24
Proti nadnárodnímu řetězci McDonald´s odpoledne na náměstí Svobody v Brně protestovali aktivisté za práva zvířat. Ti firmu McDonald´s viní z týrání a zabíjení zvířat ve velkochovech a na jatkách, z plýtvání surovinami, ničení životního prostředí i zneužívání zaměstnanců.

Demonstrace proti řetězci McDonald´s | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Chceme dát hlavně mladým lidem podnět k zamyšlení. Pravda není jen to, co vidí na barevných letáčcích a v reklamách," řekla aktivistka Zuzana Candigliota. Naráží tím například na utrpení zvířat na jatkách.

Šest aktivistů pod záštitou občanského sdružení Nesehnutí rozdávalo letáčky informující o praktikách McDonaldu, v nichž se o firmě píše jako o McKillerovi. Candigliota k tomu do mikrofonu předčítala prohlášení "Proč nemáme rádi McDonald´s".

Na náměstí ale příliš úspěchů nesklidila. "To si dělá legraci, ne? Každé maso je ze zvířat. Lidi jí maso, je to přirozené," komentovala čtrnáctiletá Petra Slámová.

Studentka: Ráda bych slyšela i nějaká fakta
"Zvířat je mi sice líto, ale nevím, jak jinak to zařídit. Ráda bych i slyšela nějaká fakta, ne jen to, jak zlý je McDonald´s," souhlasila i patnáctiletá Anežka Přikrylová.

Pětadvacetiletého skladníka Tomáše Gettingera dokonce rozzlobilo srovnání těch, co jí maso, s nacisty. "Mě to uráží a je to nesmysl," prohlásil.

Ne všichni kolemjdoucí se ale staví proti. "Tady se podepisuje nějaká petice? Já jsem proti jedení masa," zajímala se třiadvacetiletá prodavačka Renata Vidourková. Dodala ale, že společnost McDonald´s je jí lhostejná.

Student psychologie Leoš Ševčík, který spolu s ostatními aktivisty rozdával letáčky, by zvolil mírnější hesla než McDonald´s - Zlo pro lidi, pro zvířata, pro planetu. "Nejsme skupina s jednotným názorem. Ale Zuzanu chápu," vysvětlil.

Brání zvířata, ale zpracovávají maso
Podle aktivistů jsou zvířata cítící bytosti, které mají právo na život stejně jako lidé. Sami protestující se řadí mezi vegany. Stejně jako McDonald´s jim vadí i řeznictví a uzenářství. McDonald´s toho má však podle aktivistů na "svědomí" víc.

Součástí protestu byla také snaha upozornit na pokrytectví společnosti, která vede kampaň za záchranu ohrožených zvířat, přitom ale sama zpracovává maso. Aktivisté chtěli rovněž dát najevo, že podle jejich názoru je stravování v McDonald´s nejen nezdravé, ale přímo škodlivé, a to zejména pro děti.

Ty si to ale nemyslí. "Mami, já nechci pryč, mě to zajímá," natahovala moldánky sedmiletá Verunka Knoflíčková. Její maminka se ji totiž snažila odtáhnout za ruku pryč s tím, že na náměstí není podívaná pro malé děti. 

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz