Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy u Slavkova

Ilustrační foto z rekonstrukce bitvy u Slavkova | foto: Radek Miča, MAFRA

I za Napoleona chodívali malí kluci do války

  • 0
Když Hitler začal na frontu posílat děti, nebylo to v historii nic nového. I v napoleonských válkách už totiž bojovali i malí kluci. A před svou smrtí hodně strádali. Zjistili to brněnští antropologové, když nedávno zkoumali kosterní pozůstatky z hromadného hrobu bitvy u Znojma.

Válečná vřava s velmi mladými vojáky u Znojma se odehrála před dvěma sty lety, čtyři roky po bitvě u Slavkova.

"Více než padesát procent kosterních pozůstatků, které jsme zkoumali, patřilo mladistvým ve věku od 16 do 18 let," uvedla Ladislava Horáčková z Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a dodala, že věk těchto padlých vojáků byl zřetelně nižší než v bitvě u Slavkova.

To podle historiků ukazuje na skutečnost, že bojeschopných mužů po této bitvě ubylo a do armády byly povolávány stále mladší ročníky.

Kostry vojáků padlých u Znojma se k antropologům dostaly tak trochu náhodou. Na šest hromadných hrobů narazili stavebníci při hloubení výkopu pro vodovod k novému supermarketu. - čtěte Než přišli ke Slavkovu vojáci, zakopávali lidé cennosti na hřbitovech, vysvětluje historik

Nemocní vojáci

Vědci z chorobných změn na kostech také vyvrátili mýtus, že na francouzské i rakouské straně v té době bojovali jen zdraví muži. Naopak, z pozůstatků, které měli k dispozici zjistili, že více než polovina z nich byla postižena nějakým onemocněním.

Podle Ladislavy Horáčkové je tak četné nakupení patologických nálezů u tak mladé věkové kategorie důsledkem nadměrné zátěže.

"Klouby měli poškozené v takové míře, v jaké je normálně nacházíme u populace až po čtyřicátém roce," uvedla antropoložka. Podle ní to byl důsledek dlouhých a namáhavých pochodů s těžkou zátěží batohů i zbraní a nošení vojenských bot.

Své zřejmě udělalo i časté nevyspání, prochladnutí, psychický stres a špatná hygiena. Někteří vojáci měli syfilis nebo tuberkulózu a na jejich pozůstatcích se našly i známky anémie a stopy válečných poranění.

Hromadné hroby

Padlí od Slavkova, kteří umírali v bitvě především na střelné a sečné rány, byli také ukládáni do hromadných hrobů, a podle historiků je jich rozsetých po celém slavkovském bojišti pětadvacet.

"Přesné místo, kde se nacházejí, víme jen u některých, protože je u nich pomník jako třeba nedaleko Prace, Jiříkovic, Blažovic a Tvarožné," říká člen předsednictva Československé napoleonské společnosti Václav Pyllmajer.

Jedním z největších hrobů je takzvaný krchůvek u silnice mezi obcemi Prace a Křenovice. Není však původní, do kterého byli padlí v rychlosti po bitvě ukládáni, aby se zabránilo šíření epidemií.

"Původně tyto ostatky ležely u Zbýšova a až poději byly vykopány. Vezly se sem na šestatřiceti plně naložených selských povozech," říká Václav Pyllmajer.

Kosti na slavkovském bojišti však sedláci vyorávali i více než sto let po bitvě a například v letech 1921 až 1925 byly pietně ukládány i v Mohyle Míru. Mimo jiné je tam uložen i pozůstatek vojáka, který byl střelen do páteře. "Je na něm vidět kulka, která zůstala mezi obratli," říká Václav Pyllmajer.