Na zámku ve Slavkově u Brna si dali sraz majitelé a milovníci veteránů

Na zámku ve Slavkově u Brna si dali sraz majitelé a milovníci veteránů | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ideální místo pro podnikání už není Brno, ale Slavkov

  • 0
Nejvíce podnikatelů a firem sice sídlí v Brně, ale lepší podmínky k podnikání by našli ve dvacet kilometrů vzdáleném Slavkově. Vyplývá to z žebříčku Město pro byznys, který už druhým rokem sestavuje společnost Factum Invenio.

Krajská metropole si přitom letos pohoršila o deset příček a skončila až na čtrnáctém místě.

"Neznamená to, že by se podnikatelům v Brně najednou házely klacky pod nohy, spíše se na ně dotáhly ostatní obce. Chceme upozornit na to, že dobré podmínky pro podnikání nabízejí i regiony," řekl Michal Kaderka ze společnosti Bison & Rose.

města pro byznys

1. Slavkov u Brna
2. Hodonín
3. Mikulov
4. Bučovice

čtyři nejhorší
18. Ivančice
19. Blansko
20. Rosice
21. Židlochovice

Nejlépe to ilustruje třeba snažení politiků. Loni bylo Brno nejúspěšnější v žádostech o dotace, proto jej porotci vyhodnotili jako město s nejlepší veřejnou správou.

Z posunů v žebříčku lze vidět, že už se to naučila i jiná města a obce. Brněnský magistrát tak v hitparádě skončil až na jedenáctém místě.

Ve srovnání s jinými městy Brno ztrácí na atraktivitě kvůli vysokým nájmům za skladové a výrobní areály v průmyslových zónách a za kanceláře v centru.

Dříve si podnikatelé stěžovali také na to, že ve městě s relativně nízkou mírou nezaměstnanosti těžko shánějí nové zaměstnance.

Na horších výsledcích krajského města se podepisuje i tak subjektivní hodnocení, jako je kvalita života. Statistiky jsou však nekompromisní – hovoří o vyšší kriminalitě než v ostatních městech, nedostatku praktických lékařů, přeplněných mateřských školách, vysokých nájmech nebo cenách nemovitostí.

"To naznačuje, že podnikatel, který bude chtít nabrat lidi ze vzdálenějších obcí, je bude muset více přesvědčovat, aby se kvůli práci do Brna přestěhovali," dodal Kaderka.