Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Imigranti šíří žloutenku a černý kašel, hřímal předák Dělnické strany

  14:07aktualizováno  5. října 16:24
Dělnická strana pořádala v centru Brna svůj předvolební mítink. Policisté i strážníci byli kvůli této akci celé odpoledne v pohotovosti. Ale zbytečně. Místo konfliktů došlo na mítinku k diskuzi o Romech a žloutence.

Předvolební mítink Dělnické strany v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Mítinku se mělo účastnit okolo stovky příznivců Dělnické strany. Nakonec na akci dorazila asi sedmdesátka převážně místních lidí. Předseda strany Tomáš Vandas nejprve komentoval průběh včerejšího setkání v Litvínově.

"V této zemi si každý myslí, že si může dovolit vše jen proto, že má jinou barvu pleti," burácel na adresu romských obyvatel litvínovského sídliště.

. reportáž

Po zevrubné kritice přístupu policie v Litvínově i v Praze při zápase Sparty s chorvatským Dinamem Zagreb pro přítomné přehledně shrnul základní body volebního programu. Ten obsahuje mimo jiné zrušení členství v NATO i v Evropské unii či registrovaného partnerství. "Nechceme, aby tradiční rodinu nahradily zvrácenosti typu "tatínek Josef a maminka Karel"," vysvětloval Vandas.

Předvolební mítink Dělnické strany v Brně

Kritiky se dočkali i současní politici, většinou se argumenty omezily na konstatování, že je to "naprostá tragédie". Potom si předseda Dělnické strany bral na paškál jednoho politika po druhém. Vysvětlil, že trnem v oku jeho strany jsou i přistěhovalci, kteří zemí šíří žloutenku, černý kašel, tuberkulózu, korupci a drogy.

Přihlížející navrhl zrušit stát
Po jeho projevu dostaly prostor dotazy přítomných. Osmělilo se několik lidí, kteří se zjevně k demonstraci nachomýtli jako kolemjdoucí. "Koupila jsem si byt, můžou mě z něj vyhodit?" chtěla vědět zoufalá starší paní. Když jí šéf ultrapravicové strany, že nikoliv, vesele zatleskala. Další z diskutujících navrhoval úplně zrušit Českou republiku a připojit se k Rakousku.

Tomáš Vandas musel ovšem vysvětlovat i postoj strany k romské menšině. "Ze včerejší situace na litvínovském sídlišti jsme dobře viděli, jak si Cikáni představují společné soužití - s noži a sekerami v rukách. My ale lidi nerozlišujeme podle barvy pleti, ale podle toho, zda dodržují zákon," přesvědčoval přihlížející.

Předvolební mítink Dělnické strany v Brně

Poté se lidem krátce představila jednička kandidátky pro jižní Moravu třiadvacetiletá Simona Zkoumalová, která by chtěla funkci zastupitelky vykonávat hlavně srdcem.

Krátce pře půl čtvrtou se lidé začali rozcházet. K žádnému incidentu ale nedošlo. "Městská policie podrobuje centrum města zvýšenému dohledu kvůli rozptýleným skupinkám příznivců Dělnické strany, zatím se vše obešlo bez incidentů," potvrdila mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz