Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Břeclavi pro uprchlíky staví stany. Místní se bojí a zlobí na politiky

  8:43aktualizováno  8:43
Ostnaté dráty kolem plotu, policejní hlídky a obří stany okolo hlavní budovy. Tak vypadá nově budovaný tábor pro běžence, který roste v břeclavské části Poštorná. Místní se zlobí na politiky a mají strach.

Vyrazili do Evropy za lepším životem, místo toho ale mohou skončit v Břeclavi pod stanem.

Právě v městské části Poštorná v areálu bývalého záchytného střediska vzniká opět tábor, který má pohltit vlnu nelegálních imigrantů.

„Na základě obhlídky areálu stát nyní provádí přípravné práce a nezbytné technické terénní úpravy,“ informovala v úterý ráno mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Windová.

Odpoledne pak potvrdila – vše je připraveno. Večer začali tábor stavět profesionální i dobrovolní hasiči. Pětadvacet stanů pojme až tři sta uprchlíků.

Lidé se na Facebooku vyzývají k podepisování petic

Ačkoli se do Poštorné první dočasní obyvatelé nastěhují, až budou plná další podobná detenční zařízení, jaké se například nachází v Zastávce u Brna, mezi místními lidmi propuká panika.

Na Facebooku se vzájemně vyzývají k sepisování petic. Chystají se také na pondělní zasedání břeclavského zastupitelstva, kde se chtějí ptát, proč vedení města přípravě tábora nezabránilo.

Imigranti na nádraží v Břeclavi

„Kdo dal souhlas k vybudování záchytného střediska v Poštorné? Proč nás o tom nikdo neinformoval?“ zlobí se ve facebookové skupině Břeclaváci Jan Sasín.

Vzhledem k obrovské vlně uprchlíků, přicházejících převážně z válkou zmítané Sýrie či Afghánistánu, je jen otázkou času, kdy cizinci zamíří do Poštorné.

Jen v noci na úterý zadrželi policisté v Břeclavi ve vlacích 214 běženců, převážně Syřanů.

„Z velké části se jednalo o rodiny s dětmi. Ve skupině bylo 38 žen a 61 dětí. V každém případě se jedná o historicky největší skupinu běženců, kterou jsme zadrželi na území České republiky,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová (více jsme psali zde).

Starosta požádal o posílení policejních hlídek

Z toho, že ve městě vznikl areál, kde bude Česko zadržovat uprchlíky, není šťastný ani břeclavský starosta Pavel Dominik (Pro Region). „Situace nás nijak netěší, ale chápeme, že ji ministerstvo vnitra musí nějak řešit,“ řekl smířlivě.

Sobotka kvůli krizi pojede do Bratislavy

Premiér Bohuslav Sobotka bude v pondělí 7. září v Bratislavě jednat o uprchlické krizi se slovenským předsedou vlády Robertem Ficem a rakouským premiérem Wernerem Faymannem. Ve středeční tiskové zprávě o tom informoval mluvčí české vlády Martin Ayrer.

Napětí ve městě se snaží mírnit tvrzením, že místní nepřijdou s uprchlíky do styku. Starosta rovněž požádal ministerstvo o maximální informovanost a adekvátní bezpečnostní opatření, včetně posílení policejních hlídek v okolí.

Břeclavané ale klidní nejsou.

„Nikdo neví, co nás čeká, tihle lidé nejsou pokorní, jde z nich strach,“ svěřila se na sociální síti Naděžda Mutinová. A další jí přizvukují. „Nikdo z nás není rasista, xenofob a podobně. Ale chceme, abychom byli v bezpečí, a ne se strachovali jít po ulici,“ vyjádřila se Břeclavanka Libuše Michaela Špidlová.

„Pokud se najde někdo, kdo sepíše petici, že je tu nechceme, má můj podpis,“ napsal Luboš Přikryl.

Výhodou je poloha. Pro převážení i vyhoštění

Petice proti běžencům tady ostatně vznikaly už v roce 2000, kdy se záchytné středisko otevíralo poprvé. Tehdy ovšem archy, na kterých se objevilo kolem tisícovky podpisů, nepomohly a v bývalém objektu pohraniční stráže vzniklo 166 lůžek pro běžence – zejména z Ukrajiny, Rumunska, Číny či Afghánistánu. Fungovalo však jen pár let, než bylo zavřeno. To se nyní opět změní.

Získejte informace o problematice běženců

Vedení města Břeclav ve snaze o maximální informovanost svých občanů zajistilo setkání se zástupci Ministerstva vnitra ČR zodpovědnými za migrační politiku státu.Setkání s občany se uskuteční v úterý 8. září v 17.00 na břeclavské radnici v zasedací místnosti č. 112 (I. patro)

„Zařízení bude sloužit k nezbytně nutnému pobytu běženců po dobu, než je vyslechne cizinecká policie a než se ověří jejich totožnost,“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Dosud se přitom plánovalo přestavět opuštěnou budovu na věznici.

„Tento záměr stále platí. Pro zbudování dočasného stanového záchytu pro cizince by se podle našich informací měly využít jen garáže a přilehlé pozemky,“ podotkla mluvčí břeclavské věznice Iva Bednářová.

Výhodou tábora v Poštorné je poloha u hranic, což urychlí převážení i vyhošťování cizinců.

„Poštorná byla vytipována i ve směru případné migrační vlny s ohledem na potřeby policie a ministerstva vnitra,“ dodal Holobrádek.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Šance pro následovníky Kiwi. Kraj plánuje pro firmy vytvořit nové zázemí

Technologický park v brněnském Králově-Poli

Pomohli ke zrodu třeba prodejci letenek Kiwi.com, jehož hodnota se dnes pohybuje v miliardách korun. Jihomoravské...

Brněnský olympijský park láká na zábavu i hvězdy. Představí třicet sportů

V pavilonu Z brněnského výstaviště se chystá olympijský park, který nabídne...

Velkoplošné obrazovky pro fandění i sportovní atrakce nabídne v únoru olympijský park na brněnském výstavišti. Proti...

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz