Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Incheba tvrdí, že Muchova Epopej nebyla na zámku v Krumlově zabezpečená

  12:49aktualizováno  12:49
Jen máloco je tak nejisté jako budoucnost dvaceti obřích pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Poslední kapku nejistoty rozdmýchané mezi Prahou a Moravským Krumlovem zasela společnost Incheba, když vypověděla Krumlovu smlouvu o pronájmu prostor na tamním zámku, v nichž se Epopej nachází.
Alfons Mucha

Alfons Mucha - Výtvarník Alfons Mucha (1860–1939) | foto: archiv MF DNES

Po strohém středečním zdůvodnění tohoto kroku přišla nyní firma s podrobným vysvětlením. Vedly ji k tomu údajně zejména nedávné události na pražském Výstavišti, konkrétně požár části Průmyslového paláce.

"Ve světle tragických událostí na pražském Výstavišti jsme byli nuceni zásadně přehodnotit rizika, která pro nás pronájem prostor Moravskému Krumlovu přináší. Ani vlastník obrazů, ani nájemce prostor nepřijali prakticky žádná opatření k ochraně sbírky," uvádí Incheba v prohlášení zaslaném MF DNES.

Jak je sbírka ošetřena, ptají se v Praze?

Obrazy podle vedení firmy nejsou nijak chráněny proti úmyslnému či neúmyslnému poškození návštěvníky. "Nemáme žádné informace ani o tom, zda majitel kolekce obrazů či nájemce prostor má svůj majetek vnesený do našich prostor pojištěn proti živelným pohromám," nastínil šéf marketingu a komunikace Incheby Radovan Ježovič.

Připomněl zároveň, že zámecké prostory firma Krumlovu pronajímá za symbolických deset korun ročně a veškeré příjmy ze vstupného plynou do pokladny města. "Ze strany Incheby Praha se tedy jednalo prakticky o čistě charitativní projekt bez jakýchkoli příjmů," uvedl.

Starosta Krumlova se rozhořčil

Poté, co se seznámil s prohlášením Incheby, reagoval starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý podrážděně. "Tak teď už budu agresivní. To si vzpomněli teď, když jim zapálili mafiáni pavilon? Ty prostory na zámku byly zajištěny podobně, jako je městský úřad, jako je banka, jako jsou všechny důležité budovy. Je tam elektronické zajištění, to se ale asi nehodí do krámu Inchebě," vzkázal Mokrý.

Incheba dále k důvodům výpovědi tvrdí, že dosud nebyla ani Prahou, ani Krumlovem vyzvána coby pronajímatel prostor k jednání o budoucnosti Epopeje na zámku.

"Z prohlášení v médiích vyplývá, že pronájem obrazů končí Krumlovu na konci roku 2008 a město Praha má zájem kolekci přestěhovat. Z výše uvedených důvodů jsme využili ustanovení smlouvy a řádně jsme ji vypověděli. A to i přesto, že v této chvíli nemáme zájem prostory zámku komerčně využívat," píše Incheba.

Starosta Mokrý vidí v prohlášení Incheby jen "pseudodůvody" k výpovědi. "Že nebyli vyzváni Krumlovem k žádnému jednání o budoucnosti obrazů na zámku? Tak to je další lež. Jednalo se s generálním ředitelem Alexandrem Rozinem i s dalšími představiteli Incheby," dodal krumlovský starosta.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz