Ingr je výbušný hysterik a narcis, vraždu to ale neomlouvá, míní lékařky

  16:25aktualizováno  16:41
Boris Ingr, který před brněnským krajským soudem čelí obžalobě z vraždy manželky Simony Monyové, trpí podle psychiatra sklony k narcismu, hysterickému a agresivnímu chování. Svými pokusy o sebevraždu se snaží pouze získat pozornost.

Hlavní líčení s pětačtyřicetiletým Ingrem, kterému hrozí až osmnáct let za mřížemi, pokračovalo od čtvrtečního rána výslechy znalců. Po výpovědi Michala Zeleného, který zavražděnou ohledával na místě činu a prováděl i soudní pitvu (více zde), přišly na řadu odbornice z oboru psychiatrie a psychologie.

Znalkyně Marta Holanová, která zpracovávala psychiatrický posudek, dospěla na základě opakovaných setkání s Ingrem ve vazební věznici v Brně k závěru, že trpí poruchou osobnosti. Podle ní se u něj projevují rysy takzvané histrionské a narcistické osobnosti.

"Je zvýšeně citlivý ke své osobě, má snahu hrát důležitou roli. V minulosti používal sebevražedných pokusů k tomu, aby získal pozornost," uvedla Holanová s tím, že první takovou demonstrativní sebevraždu předvedl Boris Ingr už na vojně.

Boris Ingr u soudu

Útok na jeho vlastní osobu, například ponížení, pak u něj může vyvolat bouřlivou reakci. "Je zvýšeně výbušný, může jednat až fyzickou agresí," upozornila ve své výpovědi psychiatrička Holanová.

Psycholožka Ivana Holešovská k tomu dodala, že u Ingra zjistila také sníženou odolnost proti stresu a sklony k nepředvídatelnému chování. "Má agresivní chování, které bylo zaměřeno na domácí prostředí," doplnila.

Holanová však zdůraznila, že Ingrovo jednání, jak je popisuje státní zástupkyně Iveta Eichlerová v obžalobě, nelze odůvodnit jeho osobností a nebylo zapříčiněno žádným patologickým mechanismem. "Mohl rozpoznat nebezpečnost svého jednání a mohl toto jednání kontrolovat."

Psychiatrička: Tvrzení, že si nic nepamatuje, je účelové

Kromě Ingrových osobnostních rysů a charakteristik jeho chování se obě znalkyně zabývaly také jeho pamětí. Ingr totiž ve své výpovědi před soudem tvrdil, že si na tragické události nevzpomíná (o středečním hlavním líčení čtěte zde).

Holanová možnost, že by si nepamatoval nic z událostí, které se v domě manželů odehrály loni v srpnu, důrazně odmítla. "Tvrzení, že si na událost nevzpomíná, je účelové. Musí si to pamatovat, protože nemá žádnou poruchu, která by výpadek paměti zapříčinila," řekla.

Odmítla i verzi, že by Ingrův mozek tragickou událost "vytěsnil". To se totiž podle ní týká vždy jen malé části děje, která je pro člověka nejvíce traumatizující. "Tady je ten údajný výpadek tak velký, že to nemůže být vytěsnění," vysvětlila.

Měli italskou domácnost, ale Ingr se ženy nechtěl vzdát

Spisovatelka ženských románů Simona Monyová zemřela loni 3. srpna večer ve svém domě v brněnských Obřanech. Byla mrtvá už ve chvíli, kdy přijeli záchranáři. Ingr skončil s vážnými poraněními v nemocnici, z té putoval přímo do cely ve vazební věznici.

Tragická událost byla podle všeho vyústěním problémů, které manželé měli. Jejich soužití by se dalo popsat jako italská domácnost. Monyová manžela dokonce poslala na detektor lži, protože na něj žárlila. Krátce před událostí se s ním rozešla a zřejmě plánovala rozvod.

S tím se Ingr nehodlal smířit. Podle výpovědí znalkyň byl na své ženě citově závislý, případný rozvod by zřejmě bral jako svou prohru. "Zdůrazňoval, jak mu na ní záleží," uvedla psycholožka Ivana Holešovská.

"Kdybych se vykašlal na práci a věnoval se jí, tak by to možná fungovalo. To bych na ní byl skutečně závislý. A jediná závislost, kterou manželka uznávala, byla závislost na lidech," řekl Ingr.

Hlavní líčení s Borisem Ingrem bude pokračovat i v následujících dnech. Soudkyně Dana Kancírová naplánovala na páteční ráno výslech dalších svědků.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

V Brně začnou pokutovat porušení modrých zón, dřív nemohli do registru

Do brněnských ulic v pondělí vjelo auto se šesti kamerami, které snímá...

Auta s kamerami jezdí v modrých zónách v Brně už od začátku září, posbírané záběry parkujících aut však nikdo dosud...

Děkanka brněnských práv zažila debakl, uškodilo jí i spojení s Křetínským

Markétu Seluckou zvolili děkankou Právnické fakulty Masarykovy univerzity v...

Pořádným debaklem skončila pro Markéta Seluckou, děkanku Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, pondělní...

VIDEO: Býk utekl z jatek a přeplaval řeku, u Hodonína ho zastřelili

Býk utekl z jatek a přeplaval řeku

Jen o pár hodin si prodloužil život býk, který uprchl při přepravě na jatka ve slovenské Holíči a překonal řeku Moravu....

Najdete na iDNES.cz