Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ingr je výbušný hysterik a narcis, vraždu to ale neomlouvá, míní lékařky

  16:25aktualizováno  16:41
Boris Ingr, který před brněnským krajským soudem čelí obžalobě z vraždy manželky Simony Monyové, trpí podle psychiatra sklony k narcismu, hysterickému a agresivnímu chování. Svými pokusy o sebevraždu se snaží pouze získat pozornost.

Hlavní líčení s pětačtyřicetiletým Ingrem, kterému hrozí až osmnáct let za mřížemi, pokračovalo od čtvrtečního rána výslechy znalců. Po výpovědi Michala Zeleného, který zavražděnou ohledával na místě činu a prováděl i soudní pitvu (více zde), přišly na řadu odbornice z oboru psychiatrie a psychologie.

Znalkyně Marta Holanová, která zpracovávala psychiatrický posudek, dospěla na základě opakovaných setkání s Ingrem ve vazební věznici v Brně k závěru, že trpí poruchou osobnosti. Podle ní se u něj projevují rysy takzvané histrionské a narcistické osobnosti.

"Je zvýšeně citlivý ke své osobě, má snahu hrát důležitou roli. V minulosti používal sebevražedných pokusů k tomu, aby získal pozornost," uvedla Holanová s tím, že první takovou demonstrativní sebevraždu předvedl Boris Ingr už na vojně.

Boris Ingr u soudu

Útok na jeho vlastní osobu, například ponížení, pak u něj může vyvolat bouřlivou reakci. "Je zvýšeně výbušný, může jednat až fyzickou agresí," upozornila ve své výpovědi psychiatrička Holanová.

Psycholožka Ivana Holešovská k tomu dodala, že u Ingra zjistila také sníženou odolnost proti stresu a sklony k nepředvídatelnému chování. "Má agresivní chování, které bylo zaměřeno na domácí prostředí," doplnila.

Holanová však zdůraznila, že Ingrovo jednání, jak je popisuje státní zástupkyně Iveta Eichlerová v obžalobě, nelze odůvodnit jeho osobností a nebylo zapříčiněno žádným patologickým mechanismem. "Mohl rozpoznat nebezpečnost svého jednání a mohl toto jednání kontrolovat."

Psychiatrička: Tvrzení, že si nic nepamatuje, je účelové

Kromě Ingrových osobnostních rysů a charakteristik jeho chování se obě znalkyně zabývaly také jeho pamětí. Ingr totiž ve své výpovědi před soudem tvrdil, že si na tragické události nevzpomíná (o středečním hlavním líčení čtěte zde).

Holanová možnost, že by si nepamatoval nic z událostí, které se v domě manželů odehrály loni v srpnu, důrazně odmítla. "Tvrzení, že si na událost nevzpomíná, je účelové. Musí si to pamatovat, protože nemá žádnou poruchu, která by výpadek paměti zapříčinila," řekla.

Odmítla i verzi, že by Ingrův mozek tragickou událost "vytěsnil". To se totiž podle ní týká vždy jen malé části děje, která je pro člověka nejvíce traumatizující. "Tady je ten údajný výpadek tak velký, že to nemůže být vytěsnění," vysvětlila.

Měli italskou domácnost, ale Ingr se ženy nechtěl vzdát

Spisovatelka ženských románů Simona Monyová zemřela loni 3. srpna večer ve svém domě v brněnských Obřanech. Byla mrtvá už ve chvíli, kdy přijeli záchranáři. Ingr skončil s vážnými poraněními v nemocnici, z té putoval přímo do cely ve vazební věznici.

Tragická událost byla podle všeho vyústěním problémů, které manželé měli. Jejich soužití by se dalo popsat jako italská domácnost. Monyová manžela dokonce poslala na detektor lži, protože na něj žárlila. Krátce před událostí se s ním rozešla a zřejmě plánovala rozvod.

S tím se Ingr nehodlal smířit. Podle výpovědí znalkyň byl na své ženě citově závislý, případný rozvod by zřejmě bral jako svou prohru. "Zdůrazňoval, jak mu na ní záleží," uvedla psycholožka Ivana Holešovská.

"Kdybych se vykašlal na práci a věnoval se jí, tak by to možná fungovalo. To bych na ní byl skutečně závislý. A jediná závislost, kterou manželka uznávala, byla závislost na lidech," řekl Ingr.

Hlavní líčení s Borisem Ingrem bude pokračovat i v následujících dnech. Soudkyně Dana Kancírová naplánovala na páteční ráno výslech dalších svědků.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz