Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ingr s dovoláním neuspěl, za vraždu Simony Monyové mu zůstalo 15 let

  11:35aktualizováno  11:35
Za vraždu známé spisovatelky Simony Monyové stráví její manžel Boris Ingr za mřížemi patnáct let. Sledovaný případ nyní definitivně ukončil Nejvyšší soud, který zamítl dovolání odsouzeného.

Boris Ingr u Vrchního soudu v Olomouci (4. června 2012) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Spisovatelka ženských románů zemřela předloni 3. srpna ve svém domě v brněnských Obřanech. Byla mrtvá už ve chvíli, kdy přijeli záchranáři. Do nemocnice putoval i zraněný Ingr.

Ten se k vraždě nikdy nepřiznal a od začátku tvrdí, že si na nic nepamatuje. Z jeho telefonického rozhovoru se zdravotnickou záchrannou službou však vyplynulo, že krátce po činu přiznal, že zranění, jimž Monyová podlehla, způsobil ženě sám.

Operátorce na tísňové lince řekl, že v domě je pobodaná žena. "Krvácí z břicha, hrudníku, odevšad," uvedl. Na otázku, kdo ji pobodal, odvětil "já" (o procesu u krajského soudu čtěte zde).

Znalec z oboru lékařství uvedl, že Monyová utrpěla šest bodnořezných poranění. Hned dvě byla velice závažná a bezprostředně ohrožující její život. Rány na ruce pak podle odborníka svědčily o tom, že se spisovatelka mohla útoku bránit.

Ingra poslal brněnský krajský soud do vězení koncem loňského února, v červnu pak verdikt potvrdil i Vrchní soud v Olomouci. Ingr se s rozsudkem nesmířil a podal si ještě dovolání k Nejvyššímu soudu.

Napadal hodnocení důkazů i znalecké posudky

V dovolání Ingr argumentoval tím, že oba soudy měly na věc jednostranný pohled. Poukazoval například na to, že nebyly provedeny důkazy, které navrhoval on sám, a svědecké výpovědi byly účelové, protože se prý přihlíželo jen k některým jejich částem.

Nejvyšší soud čelil i konkrétním námitkám. Ingr před vraždou manželky jednou vyskočil z okna a dopadl na zaparkované auto. V dovolání pak tvrdil, že není vyloučeno, že po tomto skoku mohl být zraněný natolik vážně, že by nebyl schopný se sám vrátit do domu a svou ženu zabít.

Dovolání se zabývalo taky údajnými nedostatky znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie. Za podstatný pak požadovalo i posudek soudního znalce Michala Zeleného. Ten totiž podle něj nevyloučil variantu, že se Ingr bránil útoku Monyové a ne, že byl v roli agresora.

Nejvyšší soud nicméně Ingrovo dovolání zamítl. Nezabýval se přitom jeho jednotlivými argumenty, ale zejména formální stránkou věci. Podle soudu nebylo v souladu se zákonem.

Ingr totiž primárně nenapadal právní posouzení skutku - v tomto případě soudy došly k závěru, že šlo o vraždu -  ale samotné dokazování a průběh procesu.

"Nejvyšší soud není další odvolací instancí, nemůže přezkoumávat a posuzovat postup hodnocení důkazů obou stupňů. V dovolacím řízení je naopak povinen vycházet z jejich skutkových zjištění a teprve v návaznosti na zjištěný skutkový stav posuzovat právní posouzení skutku," stojí v odůvodnění rozhodnutí.

Jak soudci v odůvodnění dále uvedli, Boris Ingr se primárně domáhal změny skutkových zjištění ve svůj prospěch a teprve z nich dovozoval údajně nesprávné právní posouzení skutku, jímž byl uznán vinným. To je podle soudu nepřípustné.

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Sociální služby na jižní Moravě jsou bez peněz, zdržely se na kraji

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští pracovníci, kteří se starají například o staré či postižené, letos nedostali výplaty kvůli zdržení...

Malí levharti z Brna dostali jména Aruni a Ashanga. Klučičí má budit hrůzu

V brněnské zoo pojmenovali malé levharty. Holka dostala jméno Aruni a kluk...

Párek levhartů cejlonských, kteří se vloni listopadu narodili v brněnské zoo, má už oficiální jména. Vycházejí z...

Lidé nám vyčítali, že jsme jim ukradli nápad, vzpomíná šéf stánků s kávou

Igor Slavík několik let učil češtinu a tělocvik. V roce 2008 rozjel v Brně...

K centru Brna v České ulici dnes už neodmyslitelně patří stánek s kávou Kofi Kofi. Za devět let existence se pojízdné...

Najdete na iDNES.cz