Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ingr s dovoláním neuspěl, za vraždu Simony Monyové mu zůstalo 15 let

  11:35aktualizováno  11:35
Za vraždu známé spisovatelky Simony Monyové stráví její manžel Boris Ingr za mřížemi patnáct let. Sledovaný případ nyní definitivně ukončil Nejvyšší soud, který zamítl dovolání odsouzeného.

Boris Ingr u Vrchního soudu v Olomouci (4. června 2012) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Spisovatelka ženských románů zemřela předloni 3. srpna ve svém domě v brněnských Obřanech. Byla mrtvá už ve chvíli, kdy přijeli záchranáři. Do nemocnice putoval i zraněný Ingr.

Ten se k vraždě nikdy nepřiznal a od začátku tvrdí, že si na nic nepamatuje. Z jeho telefonického rozhovoru se zdravotnickou záchrannou službou však vyplynulo, že krátce po činu přiznal, že zranění, jimž Monyová podlehla, způsobil ženě sám.

Operátorce na tísňové lince řekl, že v domě je pobodaná žena. "Krvácí z břicha, hrudníku, odevšad," uvedl. Na otázku, kdo ji pobodal, odvětil "já" (o procesu u krajského soudu čtěte zde).

Znalec z oboru lékařství uvedl, že Monyová utrpěla šest bodnořezných poranění. Hned dvě byla velice závažná a bezprostředně ohrožující její život. Rány na ruce pak podle odborníka svědčily o tom, že se spisovatelka mohla útoku bránit.

Ingra poslal brněnský krajský soud do vězení koncem loňského února, v červnu pak verdikt potvrdil i Vrchní soud v Olomouci. Ingr se s rozsudkem nesmířil a podal si ještě dovolání k Nejvyššímu soudu.

Napadal hodnocení důkazů i znalecké posudky

V dovolání Ingr argumentoval tím, že oba soudy měly na věc jednostranný pohled. Poukazoval například na to, že nebyly provedeny důkazy, které navrhoval on sám, a svědecké výpovědi byly účelové, protože se prý přihlíželo jen k některým jejich částem.

Nejvyšší soud čelil i konkrétním námitkám. Ingr před vraždou manželky jednou vyskočil z okna a dopadl na zaparkované auto. V dovolání pak tvrdil, že není vyloučeno, že po tomto skoku mohl být zraněný natolik vážně, že by nebyl schopný se sám vrátit do domu a svou ženu zabít.

Dovolání se zabývalo taky údajnými nedostatky znaleckých posudků z oboru psychologie a psychiatrie. Za podstatný pak požadovalo i posudek soudního znalce Michala Zeleného. Ten totiž podle něj nevyloučil variantu, že se Ingr bránil útoku Monyové a ne, že byl v roli agresora.

Nejvyšší soud nicméně Ingrovo dovolání zamítl. Nezabýval se přitom jeho jednotlivými argumenty, ale zejména formální stránkou věci. Podle soudu nebylo v souladu se zákonem.

Ingr totiž primárně nenapadal právní posouzení skutku - v tomto případě soudy došly k závěru, že šlo o vraždu -  ale samotné dokazování a průběh procesu.

"Nejvyšší soud není další odvolací instancí, nemůže přezkoumávat a posuzovat postup hodnocení důkazů obou stupňů. V dovolacím řízení je naopak povinen vycházet z jejich skutkových zjištění a teprve v návaznosti na zjištěný skutkový stav posuzovat právní posouzení skutku," stojí v odůvodnění rozhodnutí.

Jak soudci v odůvodnění dále uvedli, Boris Ingr se primárně domáhal změny skutkových zjištění ve svůj prospěch a teprve z nich dovozoval údajně nesprávné právní posouzení skutku, jímž byl uznán vinným. To je podle soudu nepřípustné.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz