Děti z Ingušska navštívily Brno | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ingušské děti přijely do Brna. A honem do McDonaldu

  • 6
Bubny vířící v neuvěřitelně rychlém tempu a tahací harmonika vpodvečer rozezněly brněnské náměstí Svobody. Uprostřed půlkruhu svých tleskajících kamarádů tancovali chlapci a dívky v pestrobarevných krojích. Do Brna totiž přiletěly děti z Ingušska. V České republice je teď čeká šňůra folklorních vystoupení.

Během minuty přitáhly kavkazské melodie plné temperamentu zhruba padesátku zvědavců.

Děti do Brna provázela Hana Demeterová, která se podílí na humanitárních projektech Islámského institutu míru a porozumění. Podle ní se děti nejvíce těšily na restauraci McDonald's. A proto také jejich první kroky v moravské metropoli mířily právě tam.

O síti rychlého občerstvení si ve své zemi mohou nechat jen zdát. "Přijíždějí sem ze strašných poměrů. Ingušskem zmítají neustále boje, v ulicích vybuchují bomby, mnoho dětí si prošlo strašnými neštěstími," líčí Demeterová.

Děti běhaly po restauraci, smály se a některé si dávaly do pusy celé hrsti hranolků. "Takhle veselé je uvidíte opravdu málokdy. Ta změna jejich psychiky oproti tomu, kdy jsou v Ingušsku, je nepopsatelná," říká Demeterová.

Rozjařené děti dělaly chvílemi těžkou hlavu personálu restaurace. U prodejního pultu utvořily velký hrozen a za veselého štěbetání si prohlížely obrázky se sendviči. Tři malí chlapci hned po vstupu zamířili k redaktorovi MF DNES a zasypali ho otázkami. "Mluvíš rusky? Jsi Rus? Nebo Čech?" zajímali se svou mateřštinou.

Za sebou mají Inguši značně únavnou cestu. Nejdříve se museli dopravit autobusem do Moskvy. Jenomže ten se u Voroněže porouchal. "Tak zkrátka pět hodin čekali a stopli si jiný. To je možné jenom v Rusku," smála se Demeterová. Z Moskvy už cestovali pravidelnou linkou do Brna.

Součástí chlapeckých krojů v Ingušsku je i nůž, který mladíci používají při různých tanečních kreacích. "Schválně si ho prohlédněte, jak je strašně ostrý. Původně jsem myslela, že si přivezou atrapy. Nechápu, jak je s tímhle mohli pustit do letadla," divila se Demeterová.

Ingušské děti vystoupí na Mezinárodním folklorním festivalu v Plzni. Poté je bude možné vidět i v Klatovech a Lázních Bělohrad. Za tanec nedostanou ani korunu. "Jsou tu za jídlo a ubytování. Jsem strašně ráda, že si sem mohly zajet a udělat si prázdniny. To je pro ně to nejcennější," říká Demeterová.

Některým dětem snad pobyt pomůže i po zdravotní stránce. "Některé jsou nemocné. Necháme je tu prohlédnout lékaři," plánuje Demeterová.