Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inscenace Tří mušketýrů v Brně zavede diváky i na pražský Smíchov

  15:40aktualizováno  15:40
Slavné kvarteto Dumasových Tří mušketýrů při sobotní a nedělní premiéře v Městském divadle Brno zavede diváky nejen na francouzský královský dvůr, ale také na pražský Smíchov. A v nové inscenaci režisérky Hany Burešové bude navrch znít hudba neméně známé "čtverky" Beatles.

Z inscenace Tři mušketýři v Městském divadle Brno | foto: Jef Kratochvil

"Mezi devátým a dvacátým rokem jsem ten román četla tolikrát, až je to zvrhlé," poznamenala Burešová. A dodává, že na jevišti chce inscenovat nejen romantický děj nejčtenější francouzské knihy všech dob.

V její dramatizaci se objeví také civilní výjevy ze smíchovského pavlačáku 60. let. "Inscenačním klíčem mi byl právě vztah malé holky k tomuto napínavému čtení. Příběh jsme přísně dramatizovali, vše se odehraje jako v románu," doplnila Burešová k více než tříhodinové inscenaci.

V rozměrném kusu se objeví hned čtyřiačtyřicet herců, děti nevyjímaje. Právě čtyři malé holčičky si budou na své oblíbené hrdiny místy také hrát. "Půjde tak vlastně o retro hned nadvakrát," doplnila režisérka.

Muziku slavných Brouků užila Burešová nejen jako dobově vhodnou kulisu civilního rámce svojí inscenace. "Byli přece také čtyři. Nesli ve své době jako hudební mušketýři pozitivní, slunečnou a výbušnou energii. Zobrazila se v nich celá zlatá léta šedesátá," komentuje režisérka zvolenou muziku.

Písničky Beatles ovšem budou sloužit jen jako hudební podkres, udatní mušketýři v dobových kostýmech je z jeviště zpívat nebudou.

Svůj dramatický přepis slavného historicko-dobrodružného románu však Burešová nevidí v nějakém ironickém odstupu. "Nedělám to, abych se předloze vysmívala. Chci mít na jevišti naopak Dumasovu eleganci, cynismus, věcnost, napětí i ušlechtilost."
 
Královské mušketýry, jako byl statečný Athos, silák Porthos a subtilní Aramis odehrají herci Igor Ondříček, Petr Štěpán a Jaroslav Matějka. Jejich nový druh a veselý gaskoňský šlechtic d´Artagnan bude příležitostí pro novou tvář divadla Michala Isteníka.

Kardinála Richelieu hraje Ladislav Kolář. Jeho špiony Mylady de Winter a hraběte Rocheforta, kteří se snaží zkompromitovat francouzskou královnu, zase vytvořila Pavla Vitázková a Jan Mazák. Jako panovnice Anna Rakouská se uvede Alena Antalová. Ta se objeví i v roli maminky dívky, která je pohlcena slavným románem.

"Nejde ale o žádné stěhování významů, třeba jako že zlý kardinál je zavilý komunista. Chceme opravdu věrně postihnout jedinečný styl, atmosféru i jemný humor originálu. Stavíme prostě na prvotním pocitu okouzlení z jeho četby," uzavírá Burešová.

I tak nezvyklý pohled na Tři mušketýry si zájemci mohou vychutnat v nejbližších reprízách od úterka do pátku.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Najdete na iDNES.cz