Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inscenace Tří mušketýrů v Brně zavede diváky i na pražský Smíchov

  15:40aktualizováno  15:40
Slavné kvarteto Dumasových Tří mušketýrů při sobotní a nedělní premiéře v Městském divadle Brno zavede diváky nejen na francouzský královský dvůr, ale také na pražský Smíchov. A v nové inscenaci režisérky Hany Burešové bude navrch znít hudba neméně známé "čtverky" Beatles.

Z inscenace Tři mušketýři v Městském divadle Brno | foto: Jef Kratochvil

"Mezi devátým a dvacátým rokem jsem ten román četla tolikrát, až je to zvrhlé," poznamenala Burešová. A dodává, že na jevišti chce inscenovat nejen romantický děj nejčtenější francouzské knihy všech dob.

V její dramatizaci se objeví také civilní výjevy ze smíchovského pavlačáku 60. let. "Inscenačním klíčem mi byl právě vztah malé holky k tomuto napínavému čtení. Příběh jsme přísně dramatizovali, vše se odehraje jako v románu," doplnila Burešová k více než tříhodinové inscenaci.

V rozměrném kusu se objeví hned čtyřiačtyřicet herců, děti nevyjímaje. Právě čtyři malé holčičky si budou na své oblíbené hrdiny místy také hrát. "Půjde tak vlastně o retro hned nadvakrát," doplnila režisérka.

Muziku slavných Brouků užila Burešová nejen jako dobově vhodnou kulisu civilního rámce svojí inscenace. "Byli přece také čtyři. Nesli ve své době jako hudební mušketýři pozitivní, slunečnou a výbušnou energii. Zobrazila se v nich celá zlatá léta šedesátá," komentuje režisérka zvolenou muziku.

Písničky Beatles ovšem budou sloužit jen jako hudební podkres, udatní mušketýři v dobových kostýmech je z jeviště zpívat nebudou.

Svůj dramatický přepis slavného historicko-dobrodružného románu však Burešová nevidí v nějakém ironickém odstupu. "Nedělám to, abych se předloze vysmívala. Chci mít na jevišti naopak Dumasovu eleganci, cynismus, věcnost, napětí i ušlechtilost."
 
Královské mušketýry, jako byl statečný Athos, silák Porthos a subtilní Aramis odehrají herci Igor Ondříček, Petr Štěpán a Jaroslav Matějka. Jejich nový druh a veselý gaskoňský šlechtic d´Artagnan bude příležitostí pro novou tvář divadla Michala Isteníka.

Kardinála Richelieu hraje Ladislav Kolář. Jeho špiony Mylady de Winter a hraběte Rocheforta, kteří se snaží zkompromitovat francouzskou královnu, zase vytvořila Pavla Vitázková a Jan Mazák. Jako panovnice Anna Rakouská se uvede Alena Antalová. Ta se objeví i v roli maminky dívky, která je pohlcena slavným románem.

"Nejde ale o žádné stěhování významů, třeba jako že zlý kardinál je zavilý komunista. Chceme opravdu věrně postihnout jedinečný styl, atmosféru i jemný humor originálu. Stavíme prostě na prvotním pocitu okouzlení z jeho četby," uzavírá Burešová.

I tak nezvyklý pohled na Tři mušketýry si zájemci mohou vychutnat v nejbližších reprízách od úterka do pátku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz