Lužní lesy v okolí soutoku řek Moravy a Dyje

Lužní lesy v okolí soutoku řek Moravy a Dyje | foto: Radek Miča, MAFRA

Inspekce nařídila státním lesům těžit dřevo citlivěji

  • 0
Česká inspekce životního prostředí brání ničení vzácných druhů hmyzu a rostlin v lužních lesích na soutoku Dyje s Moravou. Přikázala státním lesům, aby přestaly používat techniky, které poškozují půdu. Lesy České republiky rozhodnutí respektují, ale techniky, které by ničily přírodu, prý nepoužívají.

Česká inspekce životního prostředí vycházela z podnětu hnutí Duha. Ekologové dlouhodobě kritizují metody, které lesníci při těžbě v oblasti vzácných lužních lesů používají a rozhodnutí inspekce přivítali.

"Verdikt inspekce stopnul devastaci úžasných lužních lesů v takzvané Moravské Amazonii," uvedl Jaromír Bláha z hnutí Duha "Skončí tak pravidelné zabíjení mnoha vzácných rostlin, brouků a motýlů. Zákaz orby a frézování také znamená, že státní lesy tu budou muset začít zdravěji hospodařit a přestat kácet tak velké plochy najednou," dodal Bláha.

Zpráva hnutí Duha uvádí, že Lesy ČR v oblasti lužních lesů pod Břeclaví doposud velkoplošně těžily dřevo a vytvářely až dvouhektarové vykácené holiny.

"Během posledních deseti let tu zmizelo asi šest set padesát hektarů starých lesů. Používaly se přitom kontroverzní procedury takzvané celoplošné přípravy půdy, při které vykácené plochy nejprve těžkou mechanizací přeorali, frézami doslova rozemleli pařezy a pak teprve sázeli nové stromky. Prakticky tak ničili vše, co se nachází ve dřevě pařezů a v zemi do hloubky dvaceti centimetrů," uvádí se ve zprávě, která zmiňuje hubení brouků roháčů velkých, ničení populace bledule letní, sněženek či ladoňek. Používané techniky podle ekologů zabíjejí i další vzácná zvířata, včetně čolků.

Inspekce konstatovala, že státní lesy sice zdůvodňují použití kontroverzních technik tím, že jsou levnější než ohleduplná těžba, ale uvádí přitom podhodnocené náklady.

Své nařízení zdůvodnila mimo jiné tím, že stromy lze těžit, aniž by musely hynout vzácné rostliny a zvířata, a že navíc nelze omlouvat porušování zákona v zájmu snižování nákladů na těžbu.

Lesy se nařízení brání

"Všechny právní předpisy a rozhodnutí v oblasti ochrany přírody podnik zná a ve všech aktivitách se jimi řídí," reagoval na verdikt inspektorů mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

"Zakázané způsoby podnik nepoužívá. Proti nařízení inspekce jsme se přesto odvolali, protože jsme přesvědčeni, že kritizované metody při správném použití nepoškozují přírodu ani neničí vzácné druhy hmyzu a rostlin," dodává mluvčí.

Lužní lesy pod Břeclaví patří mezi nejvzácnější části české přírody. Jsou součástí evropské soustavy ochrany přírody Natura 2000. Rostou zde nejstarší duby, jilmy a habry v České republice.

Domov tu má řada ohrožených druhů, pro které se místům nad soutokem přezdívá Moravská Amazonie.