Inspekce brněnské městské policie se zastala Slováka, kterému strážníci uložili neprávem pokutu. Muž tvrdí, že formulář s oznámením o přestupku upravili ve svůj prospěch (ilustrační snímek).

Inspekce brněnské městské policie se zastala Slováka, kterému strážníci uložili neprávem pokutu. Muž tvrdí, že formulář s oznámením o přestupku upravili ve svůj prospěch (ilustrační snímek). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Strážníci „upravovali“ záznam o přestupku, inspekce se řidiče zastala

  • 300
Brněnští řidiči si stěžují na řešení jejich přestupků městskou policií. Podle nich upravují někteří strážníci ve svůj prospěch formuláře s oznámením o přestupku. Jednoho z nich se teď zastala inspekce městské policie. Podle informací MF DNES za to padla i pokuta.

Minulý rok na podzim informovala MF DNES o případu slovenského občana žijícího v jihomoravské metropoli, který obvinil brněnské strážníky, že nedovoleně manipulovali s oznámením o jeho přestupku. To mu vystavili za špatné parkování (více zde).

"Při správním řízení jsem zjistil, že na fotokopii o přestupku chybí nejen mé vyjádření, že jsem nebyl poučen o svých právech, ale také můj podpis," uvádí muž, který je přesvědčen, že strážníci zkopírovali na druhou stranu oznámení prázdný formulář a pak ho přeškrtli. Tím si celý případ zjednodušili.

Muž si ovšem dohadování se strážníky nahrál na video do svého mobilu. Jak říká, vedly jej k tomu předchozí špatné zkušenosti. V říjnu pak podal trestní oznámení na krajském státním zastupitelství, přičemž vyšetřování se ujala brněnská kriminálka.

Za pochybení dostal strážník pokutu

Podle kriminalistů nebyl porušen zákon, proto oznámení odložili. Uznali však, že ze strany strážníků mohlo dojít ke kázeňskému provinění, a kauzu předali inspekci Městské policie Brno.

"Z inspekce se mi potom ozvali, že jedno z videí, která jsem předložil, nemohou otevřít. Proto mě překvapuje, jak mohla předtím policie případ uzavřít bez řádného zhodnocení všech důkazů," nechápe slovenský občan.

Problémy se spuštěním jednoho z videí připouští i policie. Podle mluvčího Pavla Švába však byla později dodána jeho funkční verze. "Ani po jeho zhlédnutí nedošel vyšetřovatel k jinému závěru," konstatuje Šváb.

Jenže spirála se roztočila. Muži nespokojenému s jednáním strážníků se posléze ozvali z inspekce brněnské městské policie s tím, že podporují jeho verzi o spáchání trestného činu, a případ proto vrací k dalšímu vyšetřování na policii.

Mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková však tuto informaci nepotvrdila. "Vzhledem k tomu, že jsme předali dokumentaci orgánům činným v trestním řízení, nebudeme celou událost dále komentovat ani se k ní vyjadřovat," sdělila.

Podle informací MF DNES vedení městské policie uznalo, že jeden ze strážníků pochybil, což se projevilo na jeho platovém ohodnocení.

K přestupku se nevyjádřil, podle strážníků se ale přiznal

Podobnou zkušenost s brněnskými strážníky popsal MF DNES také Jan Lepař. "Asi před rokem jsem odjížděl s autem z místa, kde jsem parkoval. V tu chvíli přijeli strážníci, zablokovali mě a požadovali po mně pokutu za špatné parkování. Odpověděl jsem jim, že není jisté, kdo, jak a kdy auto zaparkoval," popsal brněnský řidič.

Lepař dostal formulář s vyplněným přestupkem, kam zapsal svou rukou a podepsal, že se odmítá k přestupku vyjádřit. Záležitostí se začal ve správním řízení zabývat magistrát, který Lepaře uznal vinným.

"Odůvodnění mi vyrazilo dech. Strážníkům jsem se prý přiznal, že jsem přestupek spáchal, odmítl jsem jej ale řešit na místě," kroutí hlavou Lepař.