Terezie Fialová si přišla do prodejny v Brně-Ivanovicích koupit zkvašený vinný

Terezie Fialová si přišla do prodejny v Brně-Ivanovicích koupit zkvašený vinný mošt. Bylo by to v pořádku, kdyby jej ovšem prodejce neoznačil v závorce jako burčák. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Inspektoři na jihu Moravy zkoumají první podezřelé burčáky

  • 35
Burčáková sezona se ještě pořádně nerozjela a v síti kontrol už uvízly první pochybné vzorky. Z devíti kontrolovaných prodejních míst na jihu Moravy se inspektorům Státní zemědělské a potravinářské inspekce zdála podezřelá hned třetina.

Dva ze vzorků pocházely ze stánku a vinotéky poblíž novomlýnských nádrží pod Pálavou. Právě tam se burčák, který se smí prodávat od 1. srpna, objevil letos rekordně brzy. A to už koncem prvního srpnového týdne, kdy domácí hrozny teprve začínají dozrávat.

Podezřelé vzorky už zkoumají odborníci v brněnské laboratoři. Loni například odhalili "burčák" ředěný z více než poloviny vodou. O tom, jestli a kde se prodává nekvalitní nápoj, se veřejnost dozví až v polovině září.

"Odebrané vzorky totiž musí projít důkladným prokvašením. A to trvá zhruba měsíc," vysvětlil mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Za nesprávné označení pokuta až tři miliony

Prodejci burčáku na jihu Moravy by ovšem mohli mít problémy nejen kvůli hygieně, ředění vodou nebo dokumentaci o původu hroznů. Někteří vymýšlejí, jak označit jako burčák to, co jím ve skutečnosti není.

Nápoj vyrobený z hroznů dovezených z ciziny musí nést ze zákona název "částečně zkvašený hroznový mošt". Pravý burčák je jen z tuzemských hroznů.

Takové omezení ale vadí nejednomu vinaři. "Zákazníci mnohdy vůbec netuší, co za nápoj se vlastně skrývá za tím složitým a dlouhým pojmenováním," tvrdí vinař Radomil Baloun z Velkých Pavlovic.

Jak předpisy obejít? "Do závorky za označení částečně zkvašený hroznový mošt přidají slovo burčák," přiblížila nový fígl žena, která přesně takový poutač zahlédla před vinotékou v Brně-Ivanovicích.

Nesprávný název by ovšem provinilce mohl přijít draho. "Pokud inspektoři takové označení zjistí, upozorní nejprve prodejce, aby jej opravil. Nestane-li se tak, hrozí za klamání spotřebitele správní řízení. A v něm pokuta až do tří milionů korun," vysvětlil mluvčí inspektorů Kopřiva.

Burčákům v PET lahvích u cest a v ulicích měst příliš nedůvěřují ani samotní zákazníci. "Nevěřím, že je kvalitní, a už vůbec ne teď, když ještě není sezona. Proto jej raději nekupuji," dušuje se například Brňan Ivo Řezníček.

Burčáková sezona naplno vypukne od září. A znásobí se také výjezdy inspektorů.