Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Inspirativní bídu za prachy nekoupíš

  20:19aktualizováno  20:19
Sentimentální hipísačka. Tohle označení vlastní osoby se mi o tomto víkendu několikrát vrátilo. Ne že by mi je snad někdo řekl, sama jsem se tak ocejchovala. A nejspíš mám pravdu.

Jana Soukupová | foto: MF DNES

Když jsem tuhle psala o "draze zaplacené nádheře", v níž vynikla "chudičká myšlenková výbava" jedné nejmenované autorské divadelní inscenace, z reakcí jsem pochopila, že se už jen málokdo pozastavuje nad tím, kolik peněz (z našich daní) se v tomhle městě utápí v představeních umělecky přinejmenším velmi diskutabilních.

na kafi

Diář Jany Soukupové

Pravidelný fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Zastuzené hipísačce se tak znovu vetřel starý biblický citát o velbloudu, který uchem jehly projde spíš než bohatý do království nebeského. A kulturní program, který jsem si o tomto víkendu v Brně vybrala, jako by mi dával za pravdu.

O pátečním podvečeru jsem se skupinkou polosoukromě sezvaných diváků pronikla prvně v životě do fatálně pustnoucího areálu brněnské Zbrojovky, kde měla premiéru hra Sándora Máraie Svíce dohořívají scenáristky Simony Polanské a režisérky Anny Petrželkové. V neskutečných prostorách totálně vybydlené bývalé závodní knihovny ROH tu (v Brně poprvé po mnoha měsících) znovu hrálo donkichotské Divadlo v 7 a půl principála Matěje T. Růžičky.

Celkové vybavení "divadelního domu" sestávalo z prozatím nefunkčního radiátoru, několika reflektorů a herci čerstvě vysmýčených vrzajících parket místnosti, která stále ze všeho nejvíc připomínala zvetšelou tovární halu z nějakého psychedelického filmu.

Za rekvizity posloužilo vyšetřovací lůžko, patrně zděděné po nějaké zaniklé ambulanci, starý kufr a trocha veteše, která vypadala jako vytažená z nejbližšího kontejneru.

Sponzorem představení se stala maminka Matěje T. Růžičky, která z vlastní kapsy koupila čisticí prostředky a záchodový papír, aby měli herci i diváci alespoň nějaké zázemí.

Existenciální příběh Svíce dohořívají jsem vcelku nedávno četla a působil na mě daleko míň expresivně, tedy komorněji, než jak jej pojaly mladé inscenátorky. Nicméně mě představení zasáhlo a celková atmosféra doopravdy okouzlila.

Zmíněná hipsterka se zkrátka ocitla v prostorách, které ji inspirují a které režisér Andrej Tarkovskij (kongeniálně několik let před výbuchem černobylské atomové elektrárny) užil pro ztvárnění své "zóny" ve filmu Stalker, neboť naprosto dokonale připomínají záběry, jež známe z ukrajinských měst opuštěných narychlo po havárii jaderného reaktoru.

Dokonce by mě bylo nepřekvapilo, kdyby náhle (jako ve Stalkerovi) zazvonil jeden z četných bakelitových telefonů zděděných divadlem po závodní eróhácké skupině a soudruh náměstek se v něm ptal po soudruhu tajemníkovi.

Nedalo mi to a z knihovny plné plesnivějících skvostů typu brožurky Socialismus a lidská práva Jiřího Grospiče a Františka Korandy jsem se vydala po nekonečných přízračných chodbách obkružujících staré tovární haly.

Když jsem otevřela jednu z pustnoucích místností, našla jsem na kupě nepořádku knihu Vladimíra Přibského Celý den do konce týdne (Československý spisovatel, 1960) a naprosto ohromená i okouzlená šíleným industriálním okolím jsem četla na stránce 65, která zůstala otevřená:

"Byl pod jeřábem sám, stáli tu sami proti sobě: on na zemi a ona v budce pod stropem, bába Jančáková, stará dělnice, máma několika dětí, žena, které vzaly krásu z tváře tyhle vysoké cihlové zdi..."

A další den jsem se ve vydýchané Flédě při národním finále Slam poetry ještě utvrdila, jak působivá je autenticita sebezničující odvahy, talentu a otevřenosti.

Ve tříminutové zkratce jednotlivých vystoupení, kdy si slameři deklamující vlastní verše nesmějí pomáhat žádnými rekvizitami ani hudbou, vyniklo, jak nenahraditelná je opravdovost, když se při akci "tady a teď" smísí se správnou dávkou sebereflexe. Ale za prachy si je nekoupíš. Pravila nenapravitelná hippie.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz