ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Po synově nemoci se pustila do boje. A její nápady inspirují další

  • 2
Po náročné životní zkoušce v podobě vážné nemoci svého syna Iveta Hlobilová ze Znojma nezatrpkla. Naopak. Její snahou se zdvojnásobil znojemský registr dárců kostní dřeně. Organizuje akce, díky nimž nejen šíří osvětu, ale daří se na nich získat i desítky tisíc korun, a tak je kopírují i jinde.

V těchto dnech jsou už v plném proudu přípravy na charitativní Šmukbazar na dřeň. Ačkoli se koná až poslední víkend v listopadu, už nyní mohou lidé nosit nepotřebné náhrdelníky, prstýnky, náramky, ale i šály nebo kravaty na sběrná místa.

Jen ve Znojmě jich je šest, například v Turistickém informačním centru v Obrokové ulici. Další vznikla v Moravském Krumlově.

Tato akce se koná letos poprvé, ale téměř s jistotou ne naposledy. Nápady Hlobilové totiž přebírají další města. Například z Kabelkománie si vzala inspiraci Plzeň, Hustopeče u Brna nebo Moravský Krumlov a Ústí nad Labem.

„Jsme domluveni, že všechny Kabelkománie a Šmukbazary, které se předpokládám také rozjedou, mají jednotnou grafiku a organizátorům vždy pomáháme radami,“ popisuje Hlobilová.

Na jejích akcích se vybralo už 300 tisíc

Na těchto akcích se mohou lidé zapisovat do registru dárců. „Spolupracujeme i se znojemskými hokejisty a fotbalisty, v příštím roce se mají zapojit i další sportovní kluby a plánujeme třeba Běh na dřeň,“ dodává.

Díky akcím, které od loňska uskutečnila, se vybralo už zhruba tři sta tisíc korun, všechny peníze putují do kasičky Nadace pro transplantace kostní dřeně. „Každá koruna je dobrá, lidé chodí a podporují nás. Mám velkou radost, ale chce to postupně. Ostatně i naše rodina se vracela po synově nemoci do běžného života postupně,“ připodobňuje Hlobilová (příběh jejího syna čtěte zde).

Znojemsko má momentálně 278 dárců kostní dřeně. „Akce související s náborem do registru byly velice úspěšné i pro darování krve a plazmy,“ chválí Hlobilovou vrchní sestra hematologicko–transfuzního oddělení znojemské nemocnice Elena Voznicová.

Jihomoravský kraj má druhý největší počet lidí v registru dárců. „Celkově je Morava lepší než Čechy. Čím víc na západ, tím menší čísla. Na jižní Moravě jistě hraje roli větší počet věřících,“ odhaduje mluvčí Českého národního registru dárců dřeně Vladimíra Štěpánková.