Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak neplatit realitce: web nabízí nemovitosti přímo od majitelů

  20:32aktualizováno  20:32
Pronajmout si byt nebo koupit dům bez provize pro realitní kancelář je v Brně i na celé jižní Moravě téměř nemožné. Nyní se však objevila příležitost, jak se vysokým provizím vyhnout. Jmenuje se www.bezrealitky.cz.

Web, na kterém jde nabídnout a koupit nemovitost bez poplatku realitní kanceláři | foto: www.bezrealitky.cz

"Zatímco všechny realitní servery jsou zaplavené nabídkami realitních makléřů, u nás najdou lidé výhradně nemovitosti k prodeji nebo pronájmu přímo od soukromých majitelů," vysvětlil Jakub Havrlant, ředitel společnosti Pricetown, která server bezrealitky.cz provozuje.

Stránky existují teprve od loňského října a až dosud je mohli využívat především lidé z Prahy. Od května však server rozšiřuje svou nabídku i na Brno a Ostravu. Vyhledávat a vkládat nabídky je však možné z celé České republiky. A zájem o stránky je velký. Podle společnosti Pricetown roste jejich návštěvnost každý měsíc o 23 procent.

"Podle našich údajů je na realitním trhu asi dvacet procent realitních kanceláří, které sice vybírají vysoké provize, ale nenabízejí za ně odpovídající služby. Takové bychom chtěli z trhu vytlačit," vysvětlil Havrlant.

Společnost pečlivě hlídá, zda inzerát na její stránky nezadává realitní makléř. Každý inzerent musí souhlasit s prohlášením, že realitním makléřem není. Pokud se ukáže opak, zaplatí pokutu 50 tisíc korun.

"Už se několik chytráků našlo. Buďto je odhalili naši klienti, nebo my sami při namátkové kontrole. Většinou se vše vyřešilo mimosoudním vyrovnáním," podotkl Jakub Havrlant.

Kromě bezplatné inzerce nabízí server i vzory základních smluv nebo zprostředkování právního poradenství. U právních služeb si může klient vybrat, jak rozsáhlé mají být. Podle toho za ně i zaplatí.

"Komplexní balíček, kdy advokátní kancelář zajistí vše od smluv až po podání dokumentů na katastrálním úřadu, stojí necelých 16 tisíc. To je mnohem méně, než by byla provize realitky, která si bere 3 až 6 procent z ceny," řekl Havrlant.

Realitní společnosti se však z nové konkurence strachem neklepou. "Je třeba si uvědomit, že kvalitní realitní agentura nenabízí jen právní poradenství ale plný servis. Samozřejmě nesmí účtovat nic nad rámec provize," podotkl generální ředitel brněnské společnosti Gaute Radovan Hlavinka.

Ředitel jedné z největších brněnských realitních kanceláří také zdůraznil, že služby bezrealitky.cz mu připomínají realitní kancelář. A podobného názoru je i prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

"Velmi se to realitní kanceláři podobá. Poskytují nějaké služby, nemovitost inzerují a zprostředkovávají další servis. Pokud nechtějí provizi, pak nejspíš dostávají odměnu od poskytovatelů právních služeb," podotkl Novotný.

Společnost Pricetown zdroje svých příjmů netají. Kromě inzerce, kterou na svých stránkách umožňuje, pocházejí její finance například od developerských společností, které prostřednictvím stránek bezrealitky.cz nabízejí byty k prodeji či pronájmu.

"Podmínkou takové spolupráce je, aby developer nevyužíval služeb žádné realitní kanceláře a nabídka se tak nezdvojovala," doplnila Božena Zbranková ze společnosti Pricetown. Bezrealitky.cz žije i ze zprostředkování právních služeb a nabídky různých hypoték.

Kromě přímého kontaktu mezi majitelem nemovitosti a případným kupcem či nájemcem nabízí realitní server také nový způsob vyhledávání. Vedle písemného zadání kritérií pro hledání umožňuje uživateli na interaktivní mapě přesně vymezit i oblast v níž byt nebo dům hledá. A to s přesností na jednotlivé ulice.

"Lidé často nemají představu kde přesně která adresa leží a musejí pak o dané adrese složitě vyhledávat podrobnosti. U nás se mohou rovnou podívat, zda je například v blízkosti park," doplnila Zbranková.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Při prvním rande si spletla město, teď se stará brankáři Komety o klid

Taťana Kaletová v originálním dresu svého partnera Marka Čiliaka, který je...

I v srdci Slezska, které jinak ve finále hokejové extraligy drží palce Třinci, se radostně tleská při zákrocích...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz