Jestli nakonec překladiště Amazonu v Brně vznikne, nebo ne, stále není jasné. Ilustrační foto

Jestli nakonec překladiště Amazonu v Brně vznikne, nebo ne, stále není jasné. Ilustrační foto | foto: ČTK

Jak Brno jednalo s Amazonem? Primátor například poučoval tlumočníka

  • 9
Redaktoři MF DNES sledovali všechna jednání brněnských zastupitelů o Amazonu, kteří se nakonec na stavbě obřího logistického centra s americkou firmou nedohodli a iniciativu přenechali kraji. Argumenty se střídaly s emocemi. Uplynulé měsíce tak stojí za ohlédnutí.

Jaký pojem se v angličtině používá pro primátora a jaký pro starostu? Do slovíčkaření se na letošním lednovém zastupitelstvu pustil brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Poučoval tlumočníka developerské firmy CTP Invest.

Právě tato firma se zastupiteli jednala za Amazon, který si ji vybral jako developera pro své plány v Brně. A šéf CTP Investu Remon Vos se zastupiteli mluvil anglicky.

Na lednovém zasedání zastupitelstva se k Vosovi ovšem brněnský primátor choval tak, jako by šlo o nedůležitého účastníka jednání.

Vos například dostal limit na svůj proslov. Musel dodržet stejný čas jako běžný občan, který přijde na zastupitelstvo.

Primátor mu pouze povolil, aby příspěvek trval čtyři minuty místo dvou, a to jen díky tomu, že jeho slova bylo nutné zastupitelům tlumočit. Na dalším zasedání v únoru už mohl Vos mluvit bez omezení.

Onderka ho dokonce několikrát zdvořile žádal o názor či o odpovědi na otázky politiků. Když ale poté ani po mnohahodinové diskusi zastupitelé dohodu neodhlasovali, dostal se Vos do ráže.

Chcete úplatky, čílil se developer. Pak se omluvil

"Politici mají různé zájmy a je velice špatné, že my ostatní jsme oběťmi těchto zájmů. Dnešní jednání ilustruje neschopnost města Brna a je to velice špatný signál pro další investory. Jsem z toho unavený a znechucený," zlobil se Vos před televizní kamerou.

Předčasné úpravy pozemku pro Amazon ve Slatině

Jednání s Brnem tehdy prohlásil za ukončené. "Amazon je celosvětově úspěšná společnost a nepředpokládám, že chtějí trávit další čas jednáním s takovými lidmi. Jediná věc, kterou nejsme ochotni udělat, je uplácet. Jenže možná právě na to někteří čekali," kritizoval developer.

Později se za svá rázná slova musel zastupitelům omluvit, protože opět stál o další jednání. Prý o žádných úplatcích nikdy neslyšel a nikdy je po něm Brno nepožadovalo. Mezitím se navíc ukázalo, že jeho firma se k Brnu nechovala právě korektně.

CTP Invest totiž začal na městských pozemcích ještě před schválením jakýchkoliv smluv dělat terénní úpravy. Přitom odvezl i ornou půdu a na pozemek navezl suť.

Neoprávněný zásah, na kterém Brno vydělá?

Podle některých zastupitelů je to dokonce důvod, aby se případem zabývala inspekce životního prostředí. Vos místo omluvy vyjmenoval vše, co jeho firma v Brně udělala. A doporučil zastupitelům, aby zkrátka schválili podmínky prodeje pozemku a pak bude vše v pořádku.

Amazon v Brně

21. ledna 2014: Po ročních uzavřených jednáních developera s vedením města se Amazon ohlašuje zastupitelům. Ti smlouvu neschvalují, chtějí dále jednat.

14. února 2014: Další zasedání zastupitelstva, které je mimořádné jen kvůli Amazonu. Opět ale není dost hlasů pro schválení smluv.

18. března 2014: Zastupitelstvo smlouvu potřetí neodsouhlasilo. Primátor prohlašuje projekt za mrtvý.

Jenže brněnští zastupitelé smlouvu neschválili. A kromě toho zaúkolovali radní, aby provinění developera prozkoumali.

Podle náměstka brněnského primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) by Brno mělo požadovat náhradu za užití své věci.

Zatím však nikdo neřekl, jaká škoda mohla Brnu ukvapeností investora vzniknout. "Na to budeme muset udělat posudky," nastínil Pospíšil.

Může se totiž stát, že navezená stavební suť pozemky znehodnotila. Stejně tak jim ale mohl zásah developera prospět.

Prostor je totiž i bez Amazonu určený pro stavbu a firma CTP Invest jen předčasně a neoprávněně upravila parcelu na skutečně stavební.

Brno tak možná bude CTP Investu vyčítat, že drze a neoprávněně využil městský pozemek. A paradoxně na této drzosti možná město vydělá, protože ušetří na budoucích přípravách pozemku pro jiného zájemce.