Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaké je zemětřesení? Jako hodně rozjetá šalina

Doporučujeme   13:52aktualizováno  3. června 11:36
"Z průjezdu úžasnou krajinou se stalo největší drama našeho života," tak popisují Petra a Libor Malachovi své zážitky z Číny. Brněnští manželé tam 12. května na vlastní kůži zažili ničivé zemětřesení. Čtenáři iDNES.cz se Libora Malacha v on-line rozhovoru ptali na pocity, pomoc ze strany Číny i sílu zemětřesení.

Libor Malach odpovídá čtenářům on-line | foto: Libor Malach

"Je to jako opravdu hodně rozjetá šalina," popisuje Libor Malach čtenáři Michalovi, jak moc hází zemětřesení. Většinu otázek "na tělo" bere s humorem a odstupem. Do smíchu mu ale v půlce května rozhodně nebylo.

. odpovědi libora malacha čtěte zde

"Byli jsme zmatení a mysleli jsme si, že druhý den bude vše OK a my pojedeme dále. Několik dní jsme neměli ani představu o velikosti tohoto zemětřesení a naší situaci. Po dvou dnech nám poprvé řekli spolucestující o deseti tisících mrtvých a také to, že tam budeme tři dny. Čtvrtý den to akorát protáhli na deset dní, to nás hodně vyvedlo z míry," vzpomíná cestovatel.

Čtenáře zajímalo, co se manželům honilo hlavou, když se země začala třást. A jak fungovala humanitární pomoc.

"Problémem je oblast, ve které se to stalo. Hory jsou zde extrémně nepřístupné a i první vojenské oddíly, které se tam dostaly ve větším počtu, musely přijít pěšky. Vojáci pak chodili kolem nás a bylo vidět, že nemohou ani našlápnout na nohy. Člověk se ani nediví - s těmi teniskami, co měli na nohou. Ve městě byl pouze jeden satelitní telefon u místní vlády a ten byl neustále v permanenci. Dostali jsme jeden hovor na ambasádu až čtvrtý den. Letadla se jinak pokoušela shodit potraviny padáky, ale při velkém větru, co tam byl, to vše skončilo v horách," líčí krizi Malach.

Libor Malach už procestoval hodně zemí. Nejvíce si oblíbil Kambodžu. Rád by zajel ještě do Austrálie a na Nový Zéland. Čtenář s nickem Loog příliš nevěřil tomu, že by se cestovateli chtělo ještě do Číny: "Upřímně, pojedete do Číny ještě někdy?" ptal se jej.

Malach má ale jasno, cestování se vzdát nehodlá a Číny také ne. "Moc rád bych tam jel. Teď jsme jeli spíše severozápad, ale moc mě láká i jih Číny a Tibet," odpověděl.

Čína nebyla první zemí, kde jej překvapil přírodní živel. "Kdysi jsem měl možnost zažít hurikán u San Franciska, ale toto je úplně jiné a těžko se to popisuje," svěřuje se čtenářům cestovatel.

Několik otázek padlo na přednášky a prezentaci fotek. Libor Malach jich nafotil tisíce. A besedu, kde by se živě svěřil se svými zážitky, plánuje. Zatím jen pro přátele, pak přijde řada i na veřejnou přednášku. "Napřed musím dodělat fotky, pak se začnu ptát po místech, kde se promítá. V Brně se určitě zeptám v Artu a na planetáriu. Podle ohlasů lidí chci oslovit i další města," slibuje Malach.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz