Kostel svatého Ducha v Šumné na Znojemsku

Kostel svatého Ducha v Šumné na Znojemsku | foto: Stavbaweb.cz, iDNES.cz

Jako by v Šumné stál odjakživa, ocenili místní nový kostel

  • 3
Před deseti lety neměli v Šumné kostel žádný. Věřící se scházeli na obecním úřadě. Až v roce 2007 v jedné z nejmladších obcí Znojemska kostel postavili. Tento týden zvítězil v prestižní architektonické soutěži.

Malebný kostelík svatého Ducha v Šumné na Znojemsku od architekta Marka Štěpána získal v úterý v Praze architektonickou Cenu Klubu za starou Prahu. Mezi sedmi nominovanými finalisty nebyl jedinou stavbou z jižní Moravy. Kraj měl v soutěži hned čtyři želízka v ohni.

Kostel svatého Ducha

Až do roku 1997 neměla Šumná, která patří k nejmladším obcím na Znojemsku, vlastní kostel.

Při bohoslužbách se museli věřící scházet na obecním úřadě. Pak se ale začaly bohoslužby konat každý den. Prostory nestačily a začalo se uvažovat o stavbě kostela.

Začalo se 24. října před pěti lety. O dva roky později už farář Oldřich Máša z Pavlic požehnal nový kříž na věži kostela svatého Ducha.

"Náš kostel si toto ocenění určitě zaslouží. Do obce se hodí a podle mého názoru zapadl, jako by u nás stál odjakživa. Díky kostelu se také naše obec dostala do povědomí lidí," pochválil si starosta Šumné Petr Cejpek.

Ceny společnost Klub za starou Prahu uděluje od roku 2001. Dříve se, jak vyplývá z názvu, zaměřovala pouze na hlavní město, nyní už má v hledáčku celou republiku.

"Cílem soutěže je poukázat na to, zda jsou stavby kvalitní. Chceme upozornit na ty, které invenčním a zároveň citlivým způsobem vstoupily do historického kontextu," uvedl tajemník poroty Richard Biegel.

Soutěžní stavby vybírá přes dvanáct set členů klubu. Nejlepšího volí v tajném hlasování rada klubu. Kostel svatého Ducha v Šumné od Marka Štěpána získal ocenění díky propojení moderních prvků a tradice.

"Architektonická forma kostela je prostá. Vychází ze starých raně křesťanských podélných sakrálních staveb," popsal svůj návrh architekt Marek Štěpán.

Sakrálními stavbami se zabývá dlouhodobě, navrhl například areál v brněnských Tuřanech, kde při své loňské návštěvě sloužil bohoslužbu papež Benedikt XVI.

"Kostel je navíc intimních rozměrů. Má obdélníkový půdorys a jsou v něm použity tradiční materiály," popsal architekt stavbu.

Jižní Morava obsadila čtyři nominace ze sedmi

Podle Biegela je už jen nominace staveb jejich vítězstvím. Jižní Morava měla kromě kostela v Šumné další tři na ocenění navržené stavby: polyfunkční dům ve Vyškově od architekta Pavla Ripela i polyfunkční dům v Brně v Kozí ulici od architektky Markéty Veselé.

A také bytový dům v Brně v ulici Pellicova od architekta Františka Šmédka. "Tento dům se vyznačuje odvážnou, a přece vyváženou asymetrickou kompozicí vzešlou z tradic meziválečné moderní architektury," ocenila předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková.