Exstarostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková u brněnského krajského soudu (19....

Exstarostka Moravské Nové Vsi Jana Krutáková u brněnského krajského soudu (19. srpna 2014). | foto: ČTK

Solární byznys: Před soud zamířila jen starostka, kvůli pronájmu pozemků

  • 1
Soud musí znovu zhodnotit podíl bývalé starostky Moravské Nové Vsi Jany Krutákové na nevýhodném pronájmu pozemků, na kterých vyrostla fotovoltaická elektrárna. Současný starosta Marek Košuta tvrdí, že jeho předchůdkyně připravila jihomoravskou obec o miliony korun.

Jana Krutáková, bývalá starostka Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, měla v úterý důvod k radosti. Krajský soud v Brně vyhověl jejímu odvolání a zrušil rozsudek, kterým ji Okresní soud v Břeclavi letos v dubnu odsoudil k podmíněnému desetiměsíčnímu trestu za zneužití pravomoci veřejného činitele.

Břeclavský soud se tak kauzou pronájmu obecních pozemků pod solární elektrárnou v Moravské Nové Vsi musí zabývat znovu (více o kauze najdete zde).

„Bez komentáře. Nebudu se vyjadřovat,“ odmítla Krutáková verdikt soudu komentovat. Podobně reagoval i její obhájce David Rašovský. „Nemám svolení od klientky dávat jakékoliv prohlášení,“ řekl.

Krutáková má přitom co vysvětlovat. Těsně před volbami v roce 2010 podepsala smlouvy, díky nimž pronajala obecní pozemky na 25 let firmě, která na nich postavila fotovoltaickou elektrárnu. Smlouvy přitom neprošly na radnici klasickým schvalovacím procesem, i přesto je katastrální úřad přijal.

Podle nynějšího starosty Marka Košuta přišla obec kvůli nápadně nízkému nájmu nejméně o sedm milionů korun.

„Rozhodnutí soudu respektujeme, a až se seznámíme s písemným vyhotovením rozsudku, podnikneme další kroky. Zvažujeme občanskoprávní žalobu. Ale to už asi bude záležitost nového zastupitelstva,“ komentoval rozsudek starosta Košut.

Nikdo jiný kromě exstarostky kvůli případu této solární elektrárny obžalován nebyl. Soudnímu sporu se tak vyhnul i zaměstnanec břeclavského katastrálního úřadu, který schválil smlouvu bez doložky osvědčující platnost (více čtěte zde).

Solární byznys vede k politikům

Fotovoltaická elektrárna Solarpark Moravská Nová Ves získala licenci těsně před Vánocemi 2010. Bylo to na poslední chvíli, pro elektrárny s licencí vydanou po Novém roce totiž platily už podstatně méně výhodné výkupní ceny solární elektřiny.

Tehdy měl v elektrárně třetinový podíl Marek Zukal, bývalý předseda brněnské Unie svobody - DEU, později vládní zmocněnec pro Znojemsko a Hodonínsko a náměstek ministryně informatiky Dany Bérové.

Zukal v současnosti sedí v představenstvu firmy FS group, která je jediným majitelem elektrárny. Jestli Krutáková Zukala zná, nekomentovala. „Nebudu se vyjadřovat,“ odpověděla zaraženě.

Zukala se nepodařilo redakci MF DNES kontaktovat. „Nestýkám se s ním, i když můj otec s ním podniká,“ uvedl Zukalův bratranec. Zukal byl přitom ve stejné době společníkem další solární elektrárny ve Vranovské Vsi na Znojemsku. Ta stála kolem 1,5 miliardy korun a dnes ji provozuje polostátní ČEZ.

Od obou fotovoltaických elektráren se dá přes personálně propojené firmy vysledovat vazba až k brněnským politikům a podnikatelům, především z ODS. Například vlivný podnikatel Jiří Hos (ODS) (více o něm najdete zde), místostarosta městské části Brno-sever, seděl v několika firmách s Pavlem Zerrichem, bývalým předsedou dozorčí rady FS group.

„Pana Zukala znám jenom jako bývalého politika, nestýkám se s ním,“ prohlásil Hos. „Ostatní jména mi vůbec nic neříkají, nikoho neznám. V žádné solární elektrárně nemám majetkový podíl, přísahám na svoje děti,“ dodal.

Také bývalá starostka Krutáková, která je stále zastupitelkou městyse za Starosty a nezávislé, se dobře zná se členy ODS z Břeclavska. V současnosti pracuje jako ředitelka akciové společnosti Hantály, která se zabývá likvidací odpadu na Břeclavsku a Hustopečsku.

V představenstvu společnosti sedí několik vlivných členů ODS, jako třeba Libor Sadílek, místostarosta Hustopečí a člen regionální jihomoravské rady ODS.

Procesy s jihomoravskými starosty. Nevýhodné smlouvy, úplatky, dluhy

Jana Krutáková (STAN), bývalá starostka Moravské Nové Vsi, není první jihomoravskou političkou, která se octla před soudem. A zřejmě ani poslední.

Úplatek za odpuštění trestu Minulý týden potvrdil brněnský krajský soud čtyřletý trest vězení exstarostovi Hevlína na Znojemsku Drahomíru Noskovi (Moravané). Nosek v roce 2011 přijal úplatek od muže, který se chtěl vyhnout veřejně prospěšným pracím. Muž, který trest dostal původně za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými látkami, se však pochlubil své matce v telefonu, že je vše vyřešené. Starosta stále doufá, že se verdikt soudu podaří ještě zvrátit. „Budu se dovolávat k Nejvyššímu soudu. Rozsudek byl postaven na vodě a bez přímých důkazů,“ řekl Nosek týdeníku Znojemsko.

Kšefty s obecními byty Letos v květnu se muselo zodpovídat soudu osm bývalých radních městské části Brno-sever z toho, že před 12 lety odhlasovali podpis údajně nevýhodných smluv (více o soudu zde). Díky nim si měla přijít firma Bytasen jako správce obecních bytů na desítky milionů korun. Bývalá spolumajitelka a jednatelka firmy Sabina Tomíšková (ODS) byla přitom ještě do loňského podzimu starostkou stejné městské části. Soud radní nakonec osvobodil. „Skutek není trestným činem, mohlo jít maximálně o nedbalost,“ konstatoval soudce Michal Kabelík.

Trest za zadlužení obce Jen pár týdnů předtím odcházel znovu od hodonínského soudu s trestem Josef Vavřík, bývalý starosta Blatnice pod Svatým Antonínkem na Slovácku. Dostal trest devět měsíců s dvouletou podmínkou. Už před dvěma lety přitom soud ohodnotil jeho činy verdiktem dvaceti měsíců s tříletou podmínkou za to, že způsobil obci dluh deset milionů korun. Ačkoliv mu trest smazala prezidentská amnestie, povinnosti nahradit obci škodu 2,3 milionu korun jej to nezbavilo. Druhý trest dostal za poškozování věřitele, tedy obce. Svůj majetek totiž převedl na někoho jiného.

Nevýhodné smlouvy za miliony Na konečné verdikty stále čeká několik lidí z vedení radnic. Třeba Michal Ordoš, starosta Troskotovic na Brněnsku, stanul před soudem kvůli zpronevěře 2,5 milionu korun. Ordoš si podle obžaloby nechal proplácet fiktivní faktury od firem, které pro obec pracovaly. Soud ho nakonec zprostil viny pro nedostatek důkazů, ale odvolací krajský soud případ vrátil zpět k projednání Okresnímu soudu ve Znojmě. Policie navíc Ordoše dál vyšetřuje kvůli nezákonnému prodeji obecních pozemků. „Takových obvinění už mám spoustu. Řeší to za mě právníci, odmítám se k tomu vyjadřovat,“ komentoval to Ordoš, který je starostou za sdružení Za trvalý rozvoj Troskotovic.

Zpronevěra v Přítlukách Na znalecký posudek stále čeká bývalá místostarostka Přítluk na Znojemsku Daniela Řezáčová. Spolu s ní se před soudem zodpovídá ze zpronevěry až milionu korun z obecní kasy účetní Vladimíra Hyclová. Loni v dubnu odročil břeclavský soud jejich kauzu právě kvůli tomu, že musí počkat na odborné posouzení škody znalcem.