Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Janáček osmdesát let po smrti: Slavné jméno, které není vidět

  6:53aktualizováno  6:53
Dvanáctého srpna před osmdesáti lety zemřel Leoš Janáček. Dílo proslulého skladatele už dávno dobylo svět. "V cizině je opravdu na prvním místě," zdůraznil častý interpret janáčkovských rolí, tenorista Štefan Margita. V Brně, kde hudební génius vytvořil svá největší díla, je to ovšem s připomínáním Janáčka horší.

Náhrobek skladatele Leoše Janáčka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Město by se Janáčkem mělo více chlubit. Obyvatelé Brna by si určitě zasloužili lepší janáčkovský marketing. Prostě aby bylo toto jméno v ulicích, ale i v médiích více vidět," míní hudební publicista Jan Špaček.

Mnozí z těch, kdo se o Janáčkovu památku profesně starají, ale tvrdí, že situace se v posledních letech změnila - k lepšímu. Autora pro mnohé nesrozumitelné, cizí a těžko poslouchatelné hudby hrají v brněnských koncertních sálech častěji než třeba před čtvrt stoletím.

. Brňané uvidí vzácné fugy. Pouze den

* Zástupci Janáčkovy nadace chtějí přivézt tři neznámé a pohřešované Janáčkovy klavírní fugy, které byly počátkem roku nalezeny v cisterciáckém klášteře v Reinu u Štýrského Hradce.

"Budou vystaveny pouze  23. září v brněnském Památníku Leoše Janáčka," uvedla Eva Drlíková ze zmíněné nadace.

* Ve stejný den tato díla zazní v české premiéře na festivalu Moravský podzim. v Brně je odehraje pianista Igor Ardašev. Ve stejný den vyjdou tyto partitury ve zvláštním  vydání.

* Na konec září se chystá odhalení hned dvou pamětních desek na brněnské fakultě architektury, která dříve fungovala jako Učitelský ústav a kde skladatel do roku 1904 působil.

Ve výhledu je kupříkladu exkluzivní festival. "Moji spolupracovníci zejména v operním souboru chystají na začátek listopadu první ročník nového festivalu Janáček Brno 2008," uvedl ředitel brněnského Národního divadla Daniel Dvořák. Akce ve formě bienále by se měla každý sudý rok opakovat. Divadelníci doufají, že se stane prestižní přehlídkou zejména operních děl Leoše Janáčka.

V řadě devíti listopadových večerů se pod střechou brněnské opery představí kromě domácích také pražské Národní divadlo, Nationaltheater Mannheim či Theater an der Wien. Ctitele Janáčkových děl čeká brněnská premiéra Příhod lišky Bystroušky a další opery jako Její pastorkyňa, Káťa Kabanová či Z mrtvého domu. Slavnou Sinfoniettou už ve čtvrtek zahájí místní filharmonici hudební festival na Špilberku.

Chybí důstojné muzeum
V popularizování Janáčka má město stále ještě rezervy. Přiznává to i náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský: "Je zde dluh z minulosti, a tím je kvalitní a trvalá janáčkovská expozice." Rychnovský však nemíní jen poutavou výstavu pro turisty, ale také moderní muzikologický archiv či archiv hudební, kde by mohli studovat nadšenci a skladatelovi obdivovatelé i ze zahraničí.

Podobný názor má i hlava vysoké umělecké školy nesoucí skladatelovo jméno, rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek. "Chybí důstojné muzeum či Mistrův památník," říká.

S kritikou se přidává také Eva Drlíková z Janáčkovy nadace. "Sebelepší osobnost není sama o sobě dostatečně silná. Nejde o to hrát pouze donekonečna Janáčkovo dílo. Je zapotřebí vytvořit další možnosti, aby v Brně každý kulturní turista měl zázemí. Velmi zde chybí něco jako Janáčkovo muzeum," míní Drlíková.

V podobné instituci by měli nejen návštěvníci Brna možnost studovat a hlavně prohlubovat vztah k Janáčkovi. Na chuť Janáčkovi by však v Brně mohli a měli přijít nejen lidé, kteří si v jeho hudbě lebedí. Komerční využití toho, že legendární skladatel v Brně žil, je téměř mizivé. Zajít se dá například jen do zahradního domku na Kounicově ulici, v němž stojí tvůrcův klavír.

Tím ovšem využití této slavné značky v turistickém ruchu končí. "Dokážu si představit třeba celou prohlídkovou trasu Janáčkovo Brno. Propagace tohoto jména by mohla být širší a přístupnější návštěvníkům zvenčí," říká Drlíková.

Mluví například o tričkách s potiskem I Love Janacek či o kopiích Mistrovy jehlice do kravaty. Suvenýry a komerčně využitelné předměty spojené se jménem světově obdivovaného hudebního autora podle ní Brnu chybí.

Vzor i riziko: Mozart
I tady je však na místě obezřetnost a vkus. "Projde-li návštěvník Brna ulicemi, asi nebude Janáčkem tak obklopen jako třeba Mozartem v Salzburgu. V tomto směru bychom mohli přidat. Komerční využití Mozartova jména se však v Salzburgu někdy dostává za hranici dobrého vkusu," připomíná ředitel Dvořák řadu mozartovských kýčů pro turisty.

Hlásat hvězdné jméno i mimořádné dílo by mohly mimo jiné speciální Janáčkovy společnosti, jaké existují třeba ve Švýcarsku, Anglii, USA, Francii a jaké vzniknou třeba ve Finsku a Itálii.

Cestu k Janáčkovým tónům si v Brně klestí i nadšenci v hudebním oddělení Mahenovy knihovny. "Nahrávky Leoše Janáčka se půjčují hodně, je o ně zhruba stejný zájem jako o díla Mozarta nebo Beethowena. Zájemci si vybírají hlavně opery, oblíbená je například Káťa Kabanová. A nejsou to jen starší lidé, ale i mladší ročníky," uvedl knihovník David Vaňáček.

Půjčovat si tam podle něj chodí i jeden americký dirigent, který se přestěhoval do Brna, aby studoval Janáčka a jeho opery.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz