VIDEO: Na střeše nového koncertního sálu v Brně budou dvě terasy

  16:51aktualizováno  16:51
Koncertní sál světového formátu, který vyroste v centru Brna, už má jasnou podobu. Jeho hlavním architektonickým rysem je dualita – v uzavřené části se budou pořádat koncerty, druhá část bude prosklená a více otevřená lidem.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra dnes poprvé zveřejnil Tomasz Konior – generální projektant mezinárodního týmu, který na návrhu stavby pracoval od letošního ledna spolu s akustikem Yasuhisou Toyotou a architektem Petrem Hrůšou.

„Srdcem celé budovy je samozřejmě koncertní sál pro 1 300 posluchačů. Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ zdůraznil polský architekt Konior, který je uznávaný například za koncertní sál v Katovicích.

Sál slibující špičkovou akustiku vyroste v proluce mezi Besední a Veselou ulicí v těsném sousedství Besedního domu, se kterým bude spojený mostkem.

„Přiznávám, že parcela v Brně pro nás byla výzvou, protože je relativně malá. Vždy se ale snažíme udělat z omezení výhody a řídit se především zkušenostmi a ověřenými postupy,“ podotkl Konior s tím, že jeho cílem je navrhovat stavby, které ladí s duchem doby a místem.

Střecha bude mít dvě terasy – jednu s výhledem na Petrov přístupnou veřejnosti, z druhé budou mít hudebníci výhled na Špilberk. Architektonická koncepce počítá také s menším náměstím před sálem.

První koncert by se měl konat za pět let

„Když chce Brňan slyšet filharmonii v celé její kráse, musí jet do Vídně nebo Japonska. Díky novému sálu posluchači konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Janáčkovo kulturní centru bude největším koncertním sálem v České republice.

Fotogalerie

První koncert sál rozezní za pět let.

„Vše budeme směřovat k tomu, abychom byli na konci roku 2022 hotovi a v roce 2023 tady mohli koncertovat,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Nejprve je nutné dokončit projekt, poté se budou řešit všechna povolení a vybírat dodavatel stavby.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje na stavbu sálu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj sto miliony korun.

„Jednali jsme o tom s premiérem i ministry financí a kultury. Pan premiér počítá s tím, že na rok 2019 bude rezervováno dvě stě milionů korun. Další dvě transakce se předpokládají v roce 2020 a 2021,“ upřesnil Vokřál.

Sál bude nejmodernější v republice. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála dvě stovky aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby. Název Janáčkovo kulturní centrum je zatím pracovní a může se ještě do otevření sálu změnit.

Nejčtenější

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Další dopravní komplikace, vlaky jedoucí do Brna skončí už v Židenicích

Přes nádraží v Židenicích už dnes proudí v ranní a odpolední špičce stovky...

Cestující se v Brně musejí připravit na další komplikace. Kvůli opravám na hlavním nádraží dojedou některé vlaky jen na...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Další z rubriky

VIDEO: V Brně znovu překonali český rekord, naráz tančilo 2 135 lidí

Víc než dvěma tisícovkám tanečníků při rekordním vystoupení na brněnském...

Na brněnském výstavišti padl další český rekord. Na festivalu Life! se dalo v sobotu do tance 2 135 lidí najednou....

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

Podvodník prosázel peníze hokejistů, kteří si u něj objednali výstroj

Hokej - ilustrační foto

Nejméně tři desítky hokejistů naletěly podvodníkovi, který na sociálních sítích nabízel hráčskou výstroj, jež nikdy...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Svářeč plastů / instalatér, České Budějovice, 23-33 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 23 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz