Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Na střeše nového koncertního sálu v Brně budou dvě terasy

  16:51aktualizováno  16:51
Koncertní sál světového formátu, který vyroste v centru Brna, už má jasnou podobu. Jeho hlavním architektonickým rysem je dualita – v uzavřené části se budou pořádat koncerty, druhá část bude prosklená a více otevřená lidem.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra dnes poprvé zveřejnil Tomasz Konior – generální projektant mezinárodního týmu, který na návrhu stavby pracoval od letošního ledna spolu s akustikem Yasuhisou Toyotou a architektem Petrem Hrůšou.

„Srdcem celé budovy je samozřejmě koncertní sál pro 1 300 posluchačů. Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ zdůraznil polský architekt Konior, který je uznávaný například za koncertní sál v Katovicích.

Sál slibující špičkovou akustiku vyroste v proluce mezi Besední a Veselou ulicí v těsném sousedství Besedního domu, se kterým bude spojený mostkem.

„Přiznávám, že parcela v Brně pro nás byla výzvou, protože je relativně malá. Vždy se ale snažíme udělat z omezení výhody a řídit se především zkušenostmi a ověřenými postupy,“ podotkl Konior s tím, že jeho cílem je navrhovat stavby, které ladí s duchem doby a místem.

Střecha bude mít dvě terasy – jednu s výhledem na Petrov přístupnou veřejnosti, z druhé budou mít hudebníci výhled na Špilberk. Architektonická koncepce počítá také s menším náměstím před sálem.

První koncert by se měl konat za pět let

„Když chce Brňan slyšet filharmonii v celé její kráse, musí jet do Vídně nebo Japonska. Díky novému sálu posluchači konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Janáčkovo kulturní centru bude největším koncertním sálem v České republice.

Fotogalerie

První koncert sál rozezní za pět let.

„Vše budeme směřovat k tomu, abychom byli na konci roku 2022 hotovi a v roce 2023 tady mohli koncertovat,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Nejprve je nutné dokončit projekt, poté se budou řešit všechna povolení a vybírat dodavatel stavby.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje na stavbu sálu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj sto miliony korun.

„Jednali jsme o tom s premiérem i ministry financí a kultury. Pan premiér počítá s tím, že na rok 2019 bude rezervováno dvě stě milionů korun. Další dvě transakce se předpokládají v roce 2020 a 2021,“ upřesnil Vokřál.

Sál bude nejmodernější v republice. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála dvě stovky aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby. Název Janáčkovo kulturní centrum je zatím pracovní a může se ještě do otevření sálu změnit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz