Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jančura si stěžuje v Bruselu. Úředníci nepustili žluté vlaky na jih Moravy

  8:54aktualizováno  8:54
Ještě na podzim to vypadalo, že se žluté vlaky společnosti RegioJet do dvou let mohou ukázat na jihomoravských tratích. Majitel firmy Radim Jančura se totiž chtěl ucházet o možnost provozovat linku R13 z Brna do Břeclavi a z Břeclavi do Olomouce. Trať plánoval převzít od roku 2017 po Českých drahách. Dnes je vše jinak.

Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. | foto: ČTK

Státní železniční společnost bude trasu, na které už od listopadu jezdí s novými vozy InterPanter, obsluhovat až do konce roku 2025. Vyplývá to ze smlouvy mezi společností a státem, jejíž součástí bylo právě i pořízení nových vlaků, dotovaných více než miliardou z evropských fondů.

Ministerstvo dopravy zadalo dopravci zakázku napřímo, bez výběrového řízení, obávalo se totiž, že by jinak Česko nestihlo do konce roku 2015 příslušnou dotaci vyčerpat. Podle mluvčího ministerstva Tomáše Neřolda to ale zákon umožňuje. „Vše proběhlo plně v souladu s předpisy vnitrostátního i unijního práva,“ ujistil Neřold.

Ministerstvo pochyby odmítá

Jančura naopak navrhoval, aby na lince jezdily České dráhy pouze dva roky. Potom by rychlíkové spoje provozoval vysoutěžený dopravce, který by nabídl nejnižší cenu. S návrhem však nepochodil, České dráhy zůstanou na trase dalších deset let.

„Rozhodnutí považuji za velmi špatné a jde na vrub politické zodpovědnosti premiéra Sobotky. Čerpání evropských peněz musí být v souladu s principy strukturálních fondů a vždy je potřeba zvolit efektivnější variantu pro stát. To se v tomto případě nestalo,“ uvedl Jančura.

Na nevýhodný postup prý již upozornil evropské orgány. „Protože se stát rozhodl pro méně výhodnou nabídku, reálně hrozí, že bude muset peníze EU vracet,“ dodal.

Ministerstvo i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to však považují pouze za spekulace a pochybení odmítají. „Nabídka společnosti RegioJet nebyla srovnatelná, protože nenabízela provozování linky v požadovaném termínu,“ řekl Neřold.

Vlastní vlaky jako v Německu

Jančurova společnost se přesto může na jihomoravských tratích časem objevit. Zastupitelstvo kraje totiž schválilo záměr nakoupit nové vozy do svého vlastnictví. Ty pak chce kraj jako vůbec první v republice pronajímat dopravci, jenž vzejde z veřejné soutěže. Otevře se tak prostor i pro soukromé firmy.

„Nakoupené vlaky poskytneme tomu, kdo bude mít uzavřenou smlouvu jako náš partner pro regionální železniční dopravu. V případě problémů provozovatele nehrozí, že by byla zastavena železniční doprava, protože kraj bude nadále nakládat s vlastním majetkem,“ uvedl hejtman kraje Michal Hašek (ČSSD).

Takový model funguje například v Německu. „Stát může uspořit tím, že po skončení desetileté smlouvy vozidly dále disponuje a neplatí náklady na pořízení nových. Musí se však starat o jejich údržbu,“ přiblížil Josef Petrák, šéfredaktor webu o českých železnicích ŽelPage.cz.

Na nákup vlaků chce kraj využít šest miliard korun z evropských fondů, zbývajících 1,065 miliardy dodá ze svých prostředků. Jezdit by pak s nimi chtěl na lince S2, tedy z Křenovic přes Brno a Blansko do Letovic, a S3, která vede z Břeclavi do Brna a dále do Tišnova.

Linky až do konce roku 2019 provozují České dráhy. Část jejich vozového parku na trati je přitom starší než 45 let. I proto se ho kraj rozhodl modernizovat.

„Uznáváme, že zhruba 30 procent spojů na lince zajišťujeme staršími jednotkami, které určitě nesplňují požadavky cestujících na moderní cestování,“ podotkla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Zároveň však dodala, že se společnost do případného výběrového řízení určitě přihlásí.

Pozitivně to vnímá i Jančura. „Je to jediné správné řešení a soutěže se rozhodně zúčastníme,“ řekl.

Kraje si chtějí ukrojit víc

V evropském dotačním programu, z nějž chce kraj peníze čerpat, je zatím zhruba 20,3 miliardy korun. Na regionální vlaky je však určená jen polovina. Vzhledem k šestimiliardovému požadavku hejtmana Haška by tak pro ostatní kraje příliš nezbylo.

Třeba Moravskoslezský kraj po ministerstvu dopravy žádá tři miliardy, Plzeňský, Pardubický či Liberecký kraj asi miliardu.

„Věříme, že peníze rozdělí ministerstvo dopravy spravedlivě všem krajům,“ uvedl například náměstek hejtmana Plzeňského kraje Jaroslav Bauer (ČSSD). A o konkrétních částkách nechtějí hovořit ani v jiných krajích.

„Je důležité o tom včas jednat a počkat na vzájemnou dohodu Asociace krajů,“ doplnil radní pro dopravu Libereckého kraje Vladimír Mastník (SLK).

Mluvčí ministerstva dopravy však podotkl, že úřad uvažuje o navýšení peněz tak, aby bylo vyhověno požadavkům všech krajů. Kromě toho je navíc ve hře i varianta, že by nové vlakové soupravy mohl pořídit také stát. Prostřednictvím Správy železniční dopravní cesty, jež by zajišťovala servis a údržbu souprav, by je pronajímal soukromým dopravcům.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Návštěvníci zoo v Hodoníně budou mít tučňáky i klokany na dosah ruky

Vedení hodonínské zoo by chtělo, aby mezi lidmi a zvířaty bylo co nejméně...

Hodonínská zoologická zahrada představila podobu nových pavilonů a výběhů, které chce začít budovat příští rok....

VIDEO: V Brně se narodila levhartí dvojčata, Nayana se o ně vzorně stará

V zoo Brno se po 17 letech narodili levharti cejlonští

Za posledních sedmnáct let se v brněnské zoo vystřídalo devět levhartů cejlonských. Až nyní ale přišel chovatelský...

Policisté varují před internetovými podvody, odhalili několik případů

Ilustrační snímek

Případy, kdy podvodníci snadno vydělávají peníze na internetových a aukčních portálech, vyšetřují nyní jihomoravští...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz